Zpožděný pulz (sepnutí)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#16 Příspěvek od Valdano »

Killerrade píše:Rád bych si vyrobil obvod který by po přivedení napájení po určité době (třeba 2 sekundy) sepnul a hned zase rozepnul a už nic nedělal.
Tady je zapojení se dvěma obvody NE555, které po uplynutí 2s od zapnutí napájení vygeneruje na výstupu krátký impuls o délce cca 200ms a pak už nic nedělá. Impuls je tedy po dané prodlevě vygenerován vždy pouze jednou po zapnutí napájení.

Níže je vzoreček k výpočtu časů pro dvojice R1,C1 a R2,C2.

t = 1,0986 x R x C

kde

t je čas v sekundách
R je hodnota odporu v ohmech
C je kapacita kondenzátoru ve faradech

Pro možnost změny času úvodní prodlevy si můžete odpor R1 nahradit potenciometrem vhodné hodnoty dle požadovaného rozsahu nastavení času.

Napájení ve schématu je 12V, ale dle datasheetu výrobce NE555 může použít napájení v rozsahu cca 5 až 15V.

Poznámka: Opět drobně upraveno podle níže uvedené úpravy od asdf plus doplněno relé s vývody k napojení na tlačítko stroje dle níže uvedené poznámky od Killerrade.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 23 srp 2023, 09:08, celkem upraveno 7 x.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#17 Příspěvek od bu2520 »

v tom zadání chybí časy, požadovaná přesnost a definice výstupu. vlastně i to jak moc má být ošetřená blbuvzdornost . Často se stává, že při přivedení napájecího napětí může dojít k nedefinovanému chování. pokud se to neošetří. Nebo chování při zákmitu napájecího napětí. Tak že účel zařízení by bylo vhodné ozřejmit.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#18 Příspěvek od asdf »

Trošku jsem to Valdanovo zapojení upravil. To původní dělalo pulz i při opakovaném vypnutí a zapnutí.

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#19 Příspěvek od Killerrade »

bu2520 píše:v tom zadání chybí časy, požadovaná přesnost a definice výstupu. vlastně i to jak moc má být ošetřená blbuvzdornost . Často se stává, že při přivedení napájecího napětí může dojít k nedefinovanému chování. pokud se to neošetří. Nebo chování při zákmitu napájecího napětí. Tak že účel zařízení by bylo vhodné ozřejmit.
Je pravda že jsem to napsal trošku dost stručně. Jde o to že mám stroj který po zasunutí do zásuvky je nastaven, ale čeká ve standby režimu dokud na něm někdo nestiskne tlačítko které odstartuje činnost. Je to obyčejné zkratovací tlačítko ze kterého hodlám vyvést 2 dráty a napojit je na relé které bude ovládat udělátko které se tu řeší. Pak už jen celé zařízení i s udelatkem strčím do řízené zásuvky přez WIFI a budu schopen to pustit kdykoliv na dálku. Časy jsem neupresnoval protože je v podstatě jedno jak dlouho bude trvat pulz i ten čas kdy k tomu od startu dojde. Jestli to bude 2 nebo 10 sekund je v podstatě jedno.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#20 Příspěvek od Valdano »

Já jsem v tom svém zapojení už udělal také úpravu dle úpravy, kterou zde uvedl asdf. Takže obě zapojení jsou už nyní plně funkční i když se drobně liší. Doplnil jsem tam i relé se spínacím kontaktem pro napojení na to zmíněné tlačítko stroje ať to máte se vším.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“