Koncový zesilovač třídy AB,B

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

na Lopuchu, člověk s nickem MethMan. Oznamoval to někdy v posledních dnech v klubu HiEnd - projekty, který je volně přístupný ke čtení všem, i neregistrovaným.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od DjRix »

Osobně bych použil ten původní plošňák,je tam předloha do eagle,podle ní to už vyrobí kdekoliv. Macurovy oboustraný plošňáky s prokovama kvůli 3 cestám na TOP mě pěkně vytáčí,to samý Krausovy konstrukce. :zly: A hlavně je to nesmysl,jednostraná klasika bez prokovů bude si tak 5x levnější.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Neporovnával jsem to, nevím přesně, která verze jde díky MethMenovi do výroby. Ale Macura moc dobře ví, co dělá, plošák je u finální verze věc důležitá.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od DjRix »

Hmm. Ano,zvukově bude slyšet vliv DPS na sestavách minimálně za 100 litrů,změřitelný rozdíl bude vidět na vybavení za minimálně dalších 50.

Navíc Macra sice mluví o tom svým plošňáku jako o "improoved for lower THD",ale v podstatě jen okopíroval ten původní DPS a propojky z vrchní strany nahradil těmi třemi cestami na TOP vrsvtě.

O nějakém vlivu DPS na výsledek podle mě u konstrukce s 14 trandy,koncáky které stojí dohromady 100kč (mimochodem moc chytré tahat z jednoho páru skoro 100W,to se to pak pěkně pohybuje jen v lineární části,že?? :D ) podle mě nemůže být řeč. (leda že by ho navrhoval totální ignorant s nulovými skušenostmi.)

Klasické "Hi-Endovské" odstranění výstupní tlumivky ani nebudu komentovat.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Nemá náhodou uděláno stínění rozlévanou mědí ?

Rozhodně bych návrh plošáku netrivializoval, ale v daném případě jsem to neporovnával. poměrně nepatrné změny mohou krom sklonům k nestabilitě třeba totálně zhoršit odolnost proti vf smogu apod. Vzhledem k tomu, co PMA dělá ve své profesi, bych jeho úpravám docela věřil.

Odstranění tlumivky... byla o tom onehdá diskuze u jiné záležitosti, tlumivka navinutá na odporu zhoršovala výsledek měření.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od DjRix »

Právě že rozlité stínění nemá.Je to jen kopie původního DPS,přidané prokovy a propojky nahrazeny cestami na TOP vrstvě.

Nechci v žádném případě trivializovat návrh DPS,ale pokusy stojí čas a peníze,v tomhle případě prostě PMA na DPS dle mého neobětoval ani jedno-krom podle mě zbytečného plýtvání za prokovy,protože v tom okamžiku je pro "bastlíře" deska kterou by jinak nakreslili možná i fixou doma v kuchyni,se takhle stane nedostupnou a za 200 (a víc) za kus ji kupovat nebudou.

Výstupní tlumivka zhoršuje určité výsledky měření,proto jsem ji většinou na měřní překlenul. Z obdobných důvodů jsem odpojoval i Boucherot. Ovšem pro standardní provoz s bůhvíjakými zátěžemi bych si ani bez jednoho nedovedl dost dobře zesilovač představit.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Boucherot se v leckterých konstrukcích odpojit nedá.

PMA má asi zavedený styl procesingu a tak zřejmě neřeší, jestli dělat prokovy nebo ne- při sériovce to možná vyjde nastejno.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od DjRix »

Sendyx píše:Boucherot se v leckterých konstrukcích odpojit nedá.
U zesů s IO s tebou souhlasím. Ale pokud ho nelze pro ůčely měření odpojit u tranzistorovýho zesu,tak bude problém jinde,nejspíš v ne zrovna odladěné konstrukci.

PCman: Postav to. Bude to funkční a za málo peněz hodně muziky. Součástky na jeden kanál nebudou o moc dražší než na tranziwatt. Pokud chceš ještě ušetřit,postav to klidně na konci třeba BD249/250.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Proč by měl být problém v nepříliš odladěné konstrukci ? Prostě to tak u velmi rychlé struktury může být, u leckterých profi zesů to znamená vydatné oscilace. Je to součást neutralizace, odpojení kteréhokoliv prvku může být problém.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od DjRix »

Jasně. Ale pokud jsem předem připojil odporovou zátěž tak se dá boucherot odpojit většinou bez problémů. Právě při měření hodně rychlých konstrukcí jdoucích do stovek kHz je to nutnost-člověk nestihne nic změřit tak rychle,aby to neodnesl boucherot. :whistling:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#26 Příspěvek od Petr603 »

to DjRix:

nevim kolik stoji BD249/250 ale toshiby (jedny z nejlepsich co tam jdou dat 2SC5200/2SA1943) stoji kazda 40kc ,je to s nima odzkouseno.Zmena koncovych tranzistoru taky neni jen tak.Proste je jen vymenit je pekna blbost!! Musi se nastavit jejich kompenzace.Treba pro MJL je 33-10pf, pro toshiby musi byt jen 3,3pf !! jinak to kmita a je to cele k nicemu.S toshibamy to dal dokupy PMA a doladil kompenzace,ma to psano na strankach.
Taky jak tu pises ze na DPS nezalezi tak opak je pravdou !! To uz je vidno i z toho ze se kompenzace tranzistoru nastavuje v radove pf.Das tam vedle sebe blbe dva spoje a cele to jde do haje...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od pajosek2 »

Ahoj,musím říct,že Ti celkem fandím,zesáky poskládané z jednotlivých tranzistorů mají lepší opravitelnost a dá se u nich parádně experimentovat,co se týká spětných vazeb atd. Nechceš zkusit vycházet z vyzkošených koncáků,které používala Tesla? Dle mého názoru byly dost kvalitní a můžeš se na nich experimentovat. Pokud by jsi chtěl tak pár schemat určitě mám.Můžeš mne kontaktovat na pavelvysl@seznam.cz

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#28 Příspěvek od stephunk »

djrix:
odpojiť boucherot, popríipade výstupnú tlmivku pri meraní?No tak to ten zosik ani nemusíš merať...nehovorím o zničení konca pri takých kmitočtoch+komplexnejšia záťaž..

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od DjRix »

to stephunk:

Jistě. Proto třeba p. Dudek u svých DPA konců upozorňuje,že při měření horního mezního kmitočtu se má boucherot odpojit. :roll:


to Petr603:

Já jsem ale přece neřekl že DPS se nepodílí na kvalitě a vlastnostech zesilovače,já jsem říkal že nevidím rozdíl mezi původním DPS a "inovací" od Macury,kdy on pouze nahradil tři drátové propojky cestami v TOP vrstvě. Pokud by jsme zacházeli do detailů,tak ve výsledku podle mě taková cesta v TOP vrstvě má větší vzájemnou kapacitu do BOTTOM než drátová propojka. Asi tak.

Co se týká těch tranzistorů,pokud ty toshiby budu nakupovat v metronixu a jiných "kvalitních" obchodech,budou sice stát 40kč,ale měl bych obavy a pochybnosti o jejich původu. Ale můžou být Ok,ty z metronixu jsem ještě v ruce neměl.

Co se týká zp. vazby,tenhle konec i bez optimalizace kompenzace bude jinde než transiwatt,navíc každý tranzistor bude trochu jiný i při jednom typu,takže bez měření se to neobejde i tak. Takže na to že to PM změřil a vyšlo mu 3p3 bych vůbec nespoléhal. :roll:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#30 Příspěvek od stephunk »

musím menej piť a viac čítať-blbne mi pamäť aj interpreter :)
skúsil som kedysi spáchať dpa380 na vlastnom plošaku.Furt mi strielal kond v bucherote...
nevedel som prečo až kým som ho nedal na osc.vyrobil som si totiź výkonový oscilátor...spravil som vtedy viacero chýb v návrhu-vtedy som o tom prt vedel.Teraz o tom viem o chlp viac no výkonové oscilátory už nevyrábam :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“