zesilovač SONY TA-1010- Chrastí

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

Mám podobný problém

#16 Příspěvek od jihra »

Mám zesilovaè Audion A500. Je už to staøeèek, snad tak 20-25 let. I když mám VOLUME na nuli a není pøipojený žádný signál, tak se z reproduktorù ozývá brum (šum), jehož charakter se samovolnì mìní. A sem tam se zaène ozývat z reprákù praskání až poøádné šlehy (nìco jako by nìkde pøeskakoval elektrický náboj). Jsou to takové rány, že indikátor vybuzení zesilovaèe vyskoèí na doraz a repráky chtìjí vyskoèit z reprobedny. Ty velké rány se týkají jen pravého kanálu, brum je v obou kanálech.
Co s tím? Tipoval bych na svod elektrolytu a nebo nìjaký studeòák na elektrolytu - pak pøeskakujou "jiskry". Už tohle nìkdo z vás opravoval? A s jakým výsledkem?
Dík za rady.
Jihra

Uživatelský avatar
Kucik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Kucik »

S tim už sem se párkrát setkal, bylo to špatnejma elytama. (ne těma co sou v cestě signálu, ale zemnícíma)

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od jihra »

Kucik píše:S tim už sem se párkrát setkal, bylo to špatnejma elytama. (ne tìma co sou v cestì signálu, ale zemnícíma)
No to by mohlo být ono, má to logiku. Nìco podobného mi kdysi dìlala televize - prostì najednou rána v repráku a "probliknutí" obrazu. Bylo to tím, že tzv. jiskøištì, které svádí pøípadné špièky vysokého napìtí obrazovky do "zemì", bylo zasvinìné, tím svinstvem se zmenšila mezera mezi elektrodami jiskøištì a výboj tak pøeskakoval co chvíli i když nedošlo k žadné špièce ve velikosti vysokého napìtí. Staèilo jiskøištì vyèistit a vše bylo OK.
Je tu ale jeden problém, chtìlo by to schéma toho zesáku a to se mi nepodaøilo sehnat. Tak budu muset pátrat na plošòáku.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#19 Příspěvek od tibi »

a to praskanie ti robi na vsetkych vstupoch ? skusal si prepinat prepinac stupov?
Přílohy
Sony_TA-1010_Integrated_Amp_web.jpg
(135.73 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
jihra
Příspěvky: 33
Registrován: 20 zář 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od jihra »

tibi píše:a to praskanie ti robi na vsetkych vstupoch ? skusal si prepinat prepinac stupov?
To praskání nemá vùbec nic spoleèného s jakýmikoliv vstupy èi vstupními signály. VOLUME stáhnu na nulu, k zesáku není nic pøipojeno, vstupy mohu pøepínat jak chci, na to praskání to nemá vliv. Prostì mi to pøipadá jako výboje napìtí. Nìkdy je to pecka taková, že ukazatel vybuzení vestøelí až na doraz a repráky chtìjí vyskoèit z bedny, nìkdy je to jen takové popraskávání, nìkdy je klid.
Jo naprázdno má ten zesák i urèitý brum (øek bych, že silnìjší než by mìl být). Jestli si dobøe pamatuji teorii, tak na ten brum má vliv klidový proud koncových tranzistorù? Nebo i nìco jiného?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

Teorie podobného druhu jsou k ničemu. Je třeba najít závadu nebo závady a odstranit.

Uživatelský avatar
tibi
Příspěvky: 390
Registrován: 14 dub 2006, 02:00

#22 Příspěvek od tibi »

tak si odpoj vstup zosika od potenciometra a skratni si vstupny signal.splnis tym ten ucel ktory ti robi potenciometer a tym sa uistis ze ho mas na 100% dobry.ak ti to bude stale robit tak mas zlu zem alebo ti kmita ten koncovy stupen.ak to neodpojis tak si nebudes isty ci ti to nerobi korekcny obvod. nepoznam ten zosik vidim ho len na obrazku.toto su len zakladi ktore ti mozu pomoct aby si nieco zistil.na dialku sa tazko opravuje...

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jef111 »

Reaguje praskání na mechanický poklep? Pokud ano tak tam někde máš vadný spoj, pravděpodobně na "zemi".
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“