Co si o tom myslíte?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#16 Příspěvek od Nagant »

Ono i v té ruské vědě bylo dost objevů a vynálezů. Myslím, že spousta těch jmen je dostatečně známých, byť o prvenství některých vynálezů se vedli, vedou a patrně budou vést spory i nadále.
Koneckonců, carské Rusko mělo kontakty s Francií (osvícenství), kterou se nechalo v mnoha směrech inspirovat, takže rozhodně nebylo zcela izolované.

Nějakou (minulou či dnešní) politickou zaslepenost bych do toho netahal, ale držel bych se zaměření fóra, navíc viz bod 9) pravidel.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#17 Příspěvek od Radix »

Ten bod 9) pravidel se mně zdá neúplný.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Oldradio »

Sendyx píše:Údajně existoval i televizor na petrolej.
Mimochodem termogenerátor se po sovětském vzoru vyvíjel i u nás, ale vzhledem k tomu, že od roku 1947 byla ČSR kompletně elektrifikovaná, tak se od toho upustilo. Další důvod byla i dostupnost baterií a vývoj tranzistorového přijímače. Rusové si s tím vyhráli dýl, ale o televizi pochybuju. To by petrolejka neutáhla :-) . Sovětský přijímač Rodina měl bateriové elektronky a vibrační měnič na výrobu anodového napětí z asi 6V, které termogenerátor dodal.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od urbanek »

Ten televizor na petrolej skutečně existoval, vyprávěl mi o tom jeden starší pán - pamětník. Docela by mě zajímalo jak taková věc vypadala...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#20 Příspěvek od Radix »

Bylo to obyčejné rádio na bateriové dvouvoltové elektronky. Ty se žhavily přímo z termočlánku, anodové napětí se vyrábělo měničem.
Termočlánek se nasazoval na petrolejovou lampu.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#21 Příspěvek od heldybeldy »

Aby ste na rusov stale len nekydali (poniektori), tak si pozrite trebars toto: http://www.youtube.com/watch?v=GaUxabw562s

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#22 Příspěvek od stasek »

Jo, coby ne, pokud se týká zbrojení, do toho vrazej všechny prachy, i když se jim v nemocnicích válej lidi po chodbách. Kromě toho voprásknou, co můžou, s tím si skrupule nedělali nikdy, tak nevím, co bych měl na nich obdivovat.

Uživatelský avatar
meno
Příspěvky: 930
Registrován: 04 říj 2004, 02:00
Bydliště: Czechoslovakia

#23 Příspěvek od meno »

Ale Rusi mali vždy vyskokú technickú uroveň svojích zariadení , ale o kvalite sa to už povedať nedá !
:D :D :D

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Mourek »

měli hezkou úroveň , používali ve velké míře vývojové metody novátorů Pajcoviče a Kopirenka. Třeba jejich osciloskopy byly slušné až na kontakty v přepínačích a ba knoflíky. No a podle zapojení typický Ivan Tektronixovič.Jeden mám na stole.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Ruská technika vlastně byla ruská jen zčásti: ona byla také lotyšská, ukrajinská, běloruská a... a jako nic není černobílé, tak se jim něco povedlo líp, něco hůř, něco vymysleli, něco opráskli.
Dělali a dělají to na světě všichni, jen je to normou v těch zemích, ve kterých se to dalo čekat a nejsou nám povinně vzorem ve školském učivu.
Vrátím se k těm sovětským výrobkům: robustní, často až kovářská práce, zato třicet let provozu mechanické části magnetofonu s minimálním opotřebením o něčem také vypovídá. Kopirenkova konstrukce měla také jednu obrovskou výhodu: zařízení nebylo zbytečně složité jen proto, aby nebyla porušená patentová práva. Tento problém měla Tesla zejména v oblasti konstrukce magnetofonů. Proč musela mít řada Sonetů až po B3 opačným směrem se otáčející setrvačník a přítlačnou kladku na straně aktivní vrstvy pásku? Protože, pokud bylo známo, toto řešení jiný výrobce nepoužíval - tedy až do nástupu kazet. Vlastně jsme u nás předběhli dobu. Ovšem některé konstrukce naproti tomu byly zbytečně komplikované a se složitostí rostla i poruchovost.
Přesto vznikla řada vymakaných konstrukcí v celé RVHP, zejména, když se některá patentová práva odkoupila, jiná vypršela, další dal autor předčasně volně k dispozici a o některých se nevědělo, že jde o patentovaný princip, název či řešení. Například ve světě se pro magnetofon používá obecně termínu "nahrávač pásků (či kazet)" a to téměř v každém jazyku: jen u nás zdomácněl chráněný název takového zařízení, který byl původně označením modelů firmy Telefunken. Dokonce brusiči jazyka dostali do ČSN jeho obdobu pro záznam obrazu - magnetoskop.
Nepamatuji, že by si někdo stěžoval, ani že by kvůli tomu vypukly arbitráže či něco takového.
Jestli vám to funguje a jde to dobře opravit, když se tomu zrovna fungovat nechce, chvalme výrobce za šťastné řešení a nehleďme na to, odkud pocházel konstruktér či kvalitář, kdo jakým písmem a jakou řečí popsal ovládací prvky... to všechno může někdy dost klamat.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#26 Příspěvek od toom »

Mourek píše:měli hezkou úroveň , používali ve velké míře vývojové metody novátorů Pajcoviče a Kopirenka. Třeba jejich osciloskopy byly slušné až na kontakty v přepínačích a ba knoflíky. No a podle zapojení typický Ivan Tektronixovič.Jeden mám na stole.
Neukazoval bych prstem jen na vychod. Jeste pred rokem jsem byl v jedne nejmenovane a velmi prosperujici firme, kde toto byla bezna politika. Koupil se konkurencni vyrobek a manazer vyvoje (jinak "velmi problematiky znaly clovek") toto predal do ruky se slovy "do nasi krabicky". To se samozrejme vyjadruji jen k "vyvoji" a ne k ostanim vecem, nad kterymi mi kolikrat zustaval rozum stat. Nejsem tam (byl jsem ve vyvoji), jsem rad a jejich vyrobky bych nepouzil!!!

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#27 Příspěvek od Radix »

Kdo by si chtěl oživit vzpomínky na sovětskou elektroniku (a nejen tu), tady jedna zajímavá stránka:
http://langaitis.zenonas-old.radios.fot ... 44729.html

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Kousek pouze pro znalé: CCCP mobilní radarové zařízení VP-01 a jeho pokročilejší verze VP-02, -04, -08 a jeho stabilní varianty VS-10 a -11, eventuálně verze xxM jako moděrnizírovannyj - neboli "VOZDUCH", "SAMECHOV", "ARGON", "PAUTINA" (=pavučina), "KSENON" (=xenon) a další. Co říkáte, pamětníci? Nebyly to bohovský mašiny - elektronkové stabilizátory napájení, celé bedny zadrátované km kabeláže, když už sem-tam nějaký polovodič, tak MP13 germanium...
A zaručeně odolné proti EMI...!!!
Podle veškerých podkladů zařízení zkonstruované v letech 1966-67, vyrobené někdy v průběhu let 70. jsem osobně používal (a zubynehty z musu udržoval v provozu) coby voják ZVS v letech 1990-91 na jedné nejmenované základně PVOS bývalé ČSFR...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“