Mosfet zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Podle schématu může fungovat i komunismus.

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Sejny »

orlové přece běžně navrhují zesilovače pro věhlasné firmy :wink:

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Destroyer »

jo může ale i nemusí ale mě to nefunguje vůbec a ty lidi co to stavěli tak některim to šlo a někerim ne tak já hledam nějakou radu a ne jestli jede komunismus podle chématu :?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

Orlové možná ano, ale pod bedlivým dozorem návrháře podle návrhářských pravidel....

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jef111 »

To:Destroyer
Tak asi máš špatně navrženou desku, no. To že stejnosměrně všechno sedí ještě neznamená, že s tím střídavé napětí nemůže zahýbat. Třeba ji vyfoť a dej ji sem, nebo lépe převeď návrh DPS do bitmapy a uploadni jej.
Pokud máš výstup blízko vstupu, zákonitě z toho bude krásný oscilátor, bohužel na nedefinované frekvenci :lol: . Nejlepší by bylo, kdyby jsi měl DPS uspořádanou podobně jako schéma - vstup na jedné straně, výstup na opačné. A hlavně všude zem! Vůbec se neboj okolo celého obrazce spojů provést zem a hlavně pořádně tlustou.
Než začneš něco dělat, je dobré se někde inspirovat, nejlépe osvědčeným továrním výrobkem.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Destroyer »

tak jo tady to máš a hned je tam podle tebe první chyba vstup blízko výstupu ale to by na to nemělo mít až takovej vliv ne ??
Přílohy

[Přípona bmp byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]


Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Destroyer »

Prosim vás lidi neděste se je to děs


X4-1=-50V
X4-2=+50V
X3-1=0
X3-2=Výstup
X2-1=Vstup
X2-2=0

Uživatelský avatar
Robin111
Příspěvky: 27
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Robin111 »

Destroyer: Ja by som od toho dal ruky preč. To zapojenie je príliš jednoduché na to, aby to bol dobrý a hlavne bezpečný! zosiľňovač.

-Tranzistor T3, ktorý má za úlohu stabilizáciu kľudového prúdu musí byť tepelne spojený s koncovými tranzistormi, to znamená pripevnený na chladiči, čo najbližšie pri T5, T6.

- Zapojenie neobsahuje ochranu proti skratu na výstupe, takže ak takýto skrat náhodou pri vybudení zosiľňovača nastane, "odídu" koncové tranzistory.

-Vstupné tranzistory T1, T2 sú na napätie Uce=65V. Ak zosiľňovač napájaš +-50V, tak na tranzistoroch je 100V!!

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jef111 »

No tak to se vůbec nedivím že to kmitá. Divil bych se spíš kdyby to nekmitalo. Výstup vede "krásně" okolo celého vstupního stupně (ty dva tranzistory).
Velmi podobně zapojený vstupní stupeň jsem měl nedávno u jednoho zesilovače který jsem oživoval kamarádovi. Stačilo jen abych měl výstup (kromě umělé zátěže) zapojený na sluchátka a sluchátka měl na uších. Jen jsem se přiblížil rukou vstupního vazebního kondenzátoru a zesilovač se rozkmital. A to nebylo zdaleka tak těsné umístění jak máš Ty.
Robin111 má pravdu, ten T3 musíš připevnit také na chladič, jinak bude zapojení teplotně nestabilní. Ochranu proti výst. zkratu bych vyřešil pojistkou v napájení, není to ideální řešení ale v mnoha továrních výrobcích se to taky používá. A ty vstupní tranzistory MUSÍŠ dát pro větší napětí, alespoň těch 100V! A tu desku bys měl předělat, jinak to nikdy dobře fungovat nebude.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Destroyer »

tak jo díky lidi za rady ! to sem opravdu netušil :wink:

Uživatelský avatar
Robin111
Příspěvky: 27
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Robin111 »

Destroyer píše:tak jo díky lidi za rady ! to sem opravdu netušil :wink:
A aký je ďaľší postup? Budeš ďalej pracovať na tomto zapojení, alebo ideš do niečoho iného? :)
Ak ti môžem poradiť, tak si sprav zosilňovač s klasickými bipolárnymi tranzistormi (napr.: MJ15003/15004) a mosfetom IRF sa vyhol, pretože nie sú príliš vhodné na audio aplikácie.

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Destroyer »

a nemáte někdo schéma na nějakej jednoduchej zesilovač s bipolárama ?? do toho bych šel. Tady to sem začal dělat protože to bylo hodně jednoduchý zapojení tak kdybyse někdo poslal odkaz na nějakou pěknou stránečku se zesíkem tak min.100W tak bych byl taky rád. Díky

Uživatelský avatar
Robin111
Příspěvky: 27
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Robin111 »

Destroyer píše:a nemáte někdo schéma na nějakej jednoduchej zesilovač s bipolárama ?? do toho bych šel. Tady to sem začal dělat protože to bylo hodně jednoduchý zapojení tak kdybyse někdo poslal odkaz na nějakou pěknou stránečku se zesíkem tak min.100W tak bych byl taky rád. Díky
Dobrý zosiľnovač je napríklad DPA220 (100W/4Ohm) od Pavla Dudka (AR5/1992), ale nie je tam plošný spoj.
Alebo v PE11/2002 zosiľňovač Leach Amp (200W/4Ohm).

Uživatelský avatar
Petr603
Příspěvky: 172
Registrován: 03 dub 2006, 02:00

#29 Příspěvek od Petr603 »

Na DPA plosnak nesezenes, a na neoriginalnim to muze fungovat kdovi jak.. to bych osobne teda nezkousel.Leach je 100% vyzkouseny a dobry zesilovac.
Jinak jak jsem psal uz vyse,"mrkni na www.czechaudio.com ,stahni pdf casopisu "Audio Amatér" ,je tam V-MOS-60 ,urcite lepsi alternativa nez ten zesik na svetu-elektro." Ma aspon ocharnu proti zkratu,tepelnemu pretizeni.Mam ho hotov,slape jak hodinky,s IRF630. KF470 jsem nesehnal,misto nej jsem dal bezne dostupny BF472 jak mi radil na jinem foru sam pan Dudek.Ostatni soucastky nejsou problem,vse je sehnatelne.

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Destroyer »

Tak jo lidi díky moc za rady sem rád že se aspoň najdou lidi který sou ochotný někomu pomoct do toho zesíku se dam v nejbližší době je fak pěknej a docela i dobrej takže je to pro mě jasná volba, no i když s MOS nemam po dřívější zkušenosti moc důvěry. nevíte někdo na kolik by tak vyšli součástky ? včetně zdroje ?? trafo mam



díky 8-)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“