pojistka VN v mikrovlnce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bubo10
Příspěvky: 113
Registrován: 12 dub 2005, 02:00

#16 Příspěvek od bubo10 »

se stydím :oops: . Až teď jsem prošel vlákna a zjistil jsem, že je tam jen jedna dioda, tá druhá přes kond bude nejspíše ochrana. Já myslel, že je tam něco na způsob násobiče - proto jsem hledal ss napětí.
Po zapnutí se magnetron hřeje - ale nevysílá, napětí vn jsem měřil jenom při odpojeném magnetronu.
Tak uvidím - asi budou mít ježíška, ale já chci alespoň na chvíli zvítězit. :lol:

Uživatelský avatar
Albert636
Příspěvky: 27
Registrován: 07 říj 2006, 02:00

#17 Příspěvek od Albert636 »

Tuto závadu jsem taky řešil u nové mikrovlnky Tesla. Dal jsem tam obyčejnou porcelánovou pojistku a s drátkem. Pojistku jsem umístil do umělohmotného pouzdra od staré ploché baterie. Když se závada opakovala, přidal jsem drátek a teď už několik roků jede bez závady.

fero2

#18 Příspěvek od fero2 »

Pises, ze poistka je 0,7A 5kV (5000V). Bezna poistka je na 250V a zvycajne tam nevydrzi. To napatie ju "prerazi".

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#19 Příspěvek od sr71 »

bubo10 píše:Podle mìøáku jsou obojstrannì neprùchozí - ale mìøák a vn dioda... .
mám tady nefunkèní mikrovlnku s pøerušenou VN pojistkou, VN dioda je typ T4512H a bìžným mìøením se jeví také jako pøerušená - jaké mají tyto diody parametry - napìtí v propustném smìru ? Pro zajímavost pøikládám schéma které je zevnitø na krytu.
Přílohy
schéma MT01a.jpg
(175.99 KiB) Staženo 654 x

zdenoeddie666

#20 Příspěvek od zdenoeddie666 »

Ak sa javi ako vadna tak je vadna. Inac neni mozne ju otvorit tak nizkym napatim akym testuje DMM. Takisto vymenit poistku, neopravovat!!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

pojistku vymìním za novou - to je mi jasné, ale zajímá mì ta dioda - pøibližná velikost napìtí pøi kterém otvírá

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Napětí v propustném směru, při kterém otevírá vysokonapěťový sloupec křemíkových diod, je orientačně >1,3V na každý kilovolt závěrného napětí. To znamená, že usměrňovač, který snese v závěrném směru 10kV, začne v propustném směru otevírat při nejméně 13V.
Samozřejmě, má-li snést větší napětí, lze předpokládat, že v propustném směru bude mít přiměřeně vyšší saturační napětí.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#23 Příspěvek od sr71 »

ok, díky - diodu vyzkouším,
a co by ta trouba, respektive magnetron dìlal nebo nedìlal pokud by tam ta dioda nebyla (byla pøerušená)?

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od Milan121 »

většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od zdenoeddie »

sr71 píše:ok, díky - diodu vyzkouším,
a co by ta trouba, respektive magnetron dělal nebo nedělal pokud by tam ta dioda nebyla (byla přerušená)?
teoreticky nic, a prakticky by to nehrialo

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#26 Příspěvek od mi-ro »

Milan121 píše:většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud
.. jen souhlas, běžná Si dioda má 0,65V tato cca 9V takže běžným diodovým měřákem nejde měřit. Přerušenou jsem ještě neviděl, vždycky byly proražený natvrdo a pak se přepálila VN rychlá pojistka 0,8A v plastovým pouzdru. Ta se přepálí i při průrazu VN kondu. Sekundární stř. napětí na trafu je asi 1 200V, v jedný půlvně se kond nabije na 1 600V a ve druhý se jeho napětí přičítá ke stříďáku. Čili jedná se o násobič a pokud nebí připojenej magnetron, je na kondu až 2kV který tam vydrží dost dlouho po vypnutí!! to samý když magnetron nenažhaví!! Nevím k čemu tam je ta VN pojistka, při poruše stejně odejde hlavní síťová. Některý mikrovlnky ji ani neměly.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od zdenoeddie »

mi-ro píše:
Milan121 píše:většinou 8 - 9 V se začíná zvedat proud
.. jen souhlas, běžná Si dioda má 0,65V tato cca 9V takže běžným diodovým měřákem nejde měřit. Přerušenou jsem ještě neviděl, vždycky byly proražený natvrdo a pak se přepálila VN rychlá pojistka 0,8A v plastovým pouzdru. Ta se přepálí i při průrazu VN kondu. Sekundární stř. napětí na trafu je asi 1 200V, v jedný půlvně se kond nabije na 1 600V a ve druhý se jeho napětí přičítá ke stříďáku. Čili jedná se o násobič a pokud nebí připojenej magnetron, je na kondu až 2kV který tam vydrží dost dlouho po vypnutí!! to samý když magnetron nenažhaví!! Nevím k čemu tam je ta VN pojistka, při poruše stejně odejde hlavní síťová. Některý mikrovlnky ji ani neměly.
ta poistka a dioda je tam na ochranu. Dioda sa prerazi na kostru, tym padom vznikne skrat na sekundari kedze jeden vyvod je takisto ukostreny, a poistka sa prepali. Takisto ak je skrat na primari (vcera som takuto uvlnku opravoval) tak scenar je podobny, akurat dioda to prezila. Ale aj to len kvoli tomu ze ku kondenzatoru bola este pripojena paralelne antiseriova dvojdioda (v jednom puzdre 2 diody katodami k sebe, ale nie rovnake).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#28 Příspěvek od mi-ro »

Teď jsem úplně přesně nepochopil tvůj výklad. V mikrovlnce jsou DVĚ pojistky. Jedna na síťovým přívodu a druhá VN dioda na sekundáru trafa. Já píšu že nechápu na co je tam ta VN pojistka? Když tam nebude a prorazí se VN dioda, přepálí se hlavní síťová pojistka. A když dojde ke zkratu na primáru-jak píšeš tak potom se může přepálit jen síťová pojistka!!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od zdenoeddie »

mi-ro píše:Teď jsem úplně přesně nepochopil tvůj výklad. V mikrovlnce jsou DVĚ pojistky. Jedna na síťovým přívodu a druhá VN dioda na sekundáru trafa. Já píšu že nechápu na co je tam ta VN pojistka? Když tam nebude a prorazí se VN dioda, přepálí se hlavní síťová pojistka. A když dojde ke zkratu na primáru-jak píšeš tak potom se může přepálit jen síťová pojistka!!
nie. zatial vsetky uvlnky ktore som robil ak mali VN poistku a problem bol v tom ako som pisal, tak sa ta poistka prepalila. Niekedy aj sietova. Ale nie vzdy :wink:

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#30 Příspěvek od Miri »

Podle mě jde u této vysokonapěťové pojistky o únavu materiálu. Prozatím po jejich výměně ve všech případech mikrovlnky stále fungují dodnes. Zkoušel jsem tu pojistku rozebrat a podívat se, jakým způsobem se v ní zháší oblouk - velmi jednoduše - je tam pružinka, takže při přerušení si prostě jen odskočí o přesně danou vzdálenost. Navíc pružinka a pojistný drátek jsou k sobě přibodovány a jsou to rozdílné materiály.
Miri

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“