Pulsní měnič pro solární panel

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od honza637 »

To se mi zdá jako docela dobrá úvaha. Je jen otázka, do jaké míry by se tyto pulzy dostávaly do měniče a stabilizace, které jsou na ten akumulátor připojeny. To je asi jedná věc, které bych se bál protože pokud by ty akumulátory byly dobity, stoupne jim vnitřní odpor a ty pulzy by se mohly ukazovat na výstupu což by mohlo vést k průseru. Nicméně zkusit by s to dalo
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#17 Příspěvek od breta1 »

[quote="HiGhLaNdEr"]tim co leze z panelu bych nabijel elyt a ten pak pulzně vybijel do nějaké 12V baterie.

Takto se to nikdy nedělá, to není klasický spínaný zdroj, náboj z kondenzátoru nabitého na 90V nelze spínat FETem přímo do aku - spíná se prakticky nekonečně velký proud (při slušném aku s malým vnitřním odporem to ihned odnese FET) a o nějaké účinnosti nemůže být ani řeč. Když už, tak bych vynechal ten kondenzátor. Jinak se musí použít akumulační tlumivka a rychlá dioda a pak je to klasický spínaný zdroj řízený šířkou impulzu.

Ještě k možnosti použití zdrolů AT/ATX. Není pravda, že přepnutím zdroje na 120V AC zdroj pojede třeba na 90V DC - na vstupu zdroje je totiž kapacitní zdvojovač napětí, který funguje jen na střídavé napětí. A určitě žádný AT/ATX nedá z 90V DC na výstupu 14V/10A, i kdyby se zdvojilo výstupní napětí pro 12V větev. Jedinou cestou by byla úprava spínacího trafa- zvětšit převod trafa ubráním primárních závitů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Preto som hovoril o zdrojoch na notebook (a pod.). Tie maju spravidla len jedno vystupne napatie, nemaju zdvojovac a byvaju aj na 20V (vystupne napatie sa da dost jednoducho zmenit).

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Ano je to pravda, bral jsem to příliš zjednodušeně.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#20 Příspěvek od dolac »

Honza, ešte stále si nenapísal aký typ panelu máš. Väčšina panelov totiž dáva také napätie, aby ich bolo možné jednoducho pripojiť k akumulátoru. Solárnym panelom sa totiž veľmi jednoducho nabíja akumulátor. Má obmedzený prúd a v podstate aj napätie. Neviem prečo chceš stále medzi panel a akumulátor dávať nejaký menič. Je to veľmi zlé riešenie. Menič sa dáva vždy až za akumulátor, z ktorého si potom urobíš napätie také aké chceš a zároveň akumuluje energiu pre čas, kedy ju panel nevie dodať.
A ešte na doplnenie: 96Voltový akumulátor si vyrobíš napríklad zapojením 8ks 12-Voltových akumulátorov do série. Mal by to vedieť už aj priemerný žiak základnej školy.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od honza637 »

To Dolac - Laskavě si přečti vlákno celé. Dočetl bys ses tam, že stávající rozvod mám koncipován pro 12V a od toho taky regulační techniku a měnič na 230V st. Dále si uvědom, že koupit 8 akumulátorů je pro mne dost nemožné a navíc jejich kapacita by byla taková, že ty dva panely které mám možnost koupit by je ani nevyužili.
Čistě se tu jedná o to, že potřebuji k sobě dostat dvě dvojice zcela různých solárních panelů a to s co největším poměrem vyrobené elektřiny a vynaložených prostředků. Nevím jak ty, ale já radši volím pro tyhle nevelké výkony nižší napětí protože je pro mne lépe využitelné.
Dále co se týká solárních panelů tak řízení mít musejí protože jejich napětí je vždy větší, než nominální provozní akumulátoru. Pokud by tam regulátor nebyl, znamenalo by to explozi akumulátoru, který nestál 5,-Kč ale podstatně víc.
Mimochodem s tím zdrojem to je jen teorie, kterou bych rád vyzkoušel avšak zatím jsem to neudělal a brání mi v tom schema zdroje který na to mám a čas :( (stěhuji se). Zdroje pro notebooky by možná zajímavé byly ale patrně by nepřenesly právě ten výkon.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od honza637 »

Jo a ještě jedna věc - každý školák ví, že 8x12 =96 ale ne každý ví, že pro dobíjení je třeba 14.1V /střední hodnota, rozcházejí se /, čili 8x14.1 = neuvěřitelných 112,8V což tento panel již nedá a tudíž by se nedobíjely.
Krom toho při kapacitě 65Ah to teda potěš koště jich mít takovej arzenál.
Tady je jediná cesta buďto je přepojit na nižší napětí a nebo ten měnič.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#23 Příspěvek od heldybeldy »

No a este aby si dosiahol maximum energie s tych panelov, bolo by dobre sledovat maximum krivky vykonu (U*I) ktora sa meni v zavislosti od osvetlenia. Takze pri slabsom osvetleni mozes mat kludne maximum aj na 10V namiesto 90V.

Návštěvník

#24 Příspěvek od Návštěvník »

Honzo 637 , proè to neudìláš , jako DAEWOO a podobné vraždy . Tam je seriový imp. zdroj a kdesi jsem to vidìl ve starém videu tuším Telefunken . Principiálnì asi takto .
Napìtí ze solárù pøipojíš na kolektor tranzistoru . K jeho emitoru pøes diodu pøipojíš tlumivku a druhý konec na aku . MAA748 spolehlivì snímal chybu na výstupu a tak tlumivka byla napájena pulznì . Využívalo to velkého zes. op. zesil. a setrvaènosti tl. a nijak moc to netopilo . Výst. se dal navíc regulovat . Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od honza637 »

Zdravím Ivane, to vypadá docela dobře, jednoduchý a mohlo by to makat. Jak se na to dostanu zkusím to.
K předchozímu příspěvku - je to naprostá kravina protože pokud budu mít panel mizerně osvětlený na 10V tak z toho nepoleze takřka žádný proud.
Charakteristika vydaného P na osvětlení u solárního panelu je dost ostrá. Takže je to zcela špatný směr ale i tak díky za reakci.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#26 Příspěvek od dolac »

Honzo, príspevok som si prečítal celý, a stále trvám na tom, že zapojiť znižovací menič na panel, dobíjať 12V baterku a ďalším meničom meniť na 230V je nezmysel.
Zožeň si panely na 12V, takých je väčšina, lebo sa predpokladá že budeš nabíjať akumulátor. Ešte stále si nenapísal aký typ panelu máš.
Samozrejme že panel nemôžeš rovno buchnúť ku akumulátoru a hotovo, musí tam byť nejaká nabíjacia automatika, ale tá je veľmi jednoduchá, už som to robil viackrát.
Čo sa týka ceny akumulátorov, 8ks kúpiš aj za 10.000, a myslím že to bude iba zlomok z ceny panelov, ktoré si uvádzal v prvom príspevku.
A ak je 8 akumulátorov veľa, prečo tam nedáš sedem kusov.
A ešte jedná pripomienka, tvoj menič pripojený na panel, by musel mať veľmi široký rozsah vstupného napätia, a mal by mať na výstupe reguláciu prúdu v závislosti od napätia, pretože, ak si baterka bude chcieť zobrať väčší prúd, ktorý mu panel nedokáže dodať, spadne ti napätie, menič vysadí a cele sa to zopakuje až sa ti to môže celé rozkmitať. Stále trvám na tom, že to nie je dobré riešenie.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od honza637 »

Tak předně panely jsem sehnal dost levně a proto je chci integrovat do systénu, který běží. Těch 12V má svůj účel protože se s nimi dá leccos napájet, zdaleka ne vše běží přes měnič. Mimo jiné i datové spoje, kterých tu mám dost a pak radiostanice a televize jsou na 12V. Za další - ta závilost měniče je zcela jasná a právě to jsem už jednou řešil právě kvůli tomu zdroji z PC. Co se týká toho širokého vstupu napětí tak tam to nebude důležité protože panel má napětí poměrně konstatní a mění se pouze proud. Při již menším osvitu je napětí v podstatě plné avšak proud nízký. Je jasné, že tam musí být zpětná vazba, pomocí které se bude sledovat napětí na vstupu a na výstupu regulovat proud, který to dává. To je celkem jasné ale už jen zbývá vyřešit toto elektricky.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#28 Příspěvek od milan222 »

píšeš, že máš panely dva.
když dáš dva panely do série, tak ti vytvoří dejme tomu 120-230V.
na toto napětí jsou schopny pracovat nové "inteligentní" zdroje. pokud bys sehnal levně zdroj z notebooku, tak máš už parádně vystaráno. ale pak uprava je složitější. většinou má takovej zdroj složitou regulaci s IO.
ale pokud se nebojíš, tak si ubastli z vadných PC zdrojů (trafíčka a diodky) a pokud seženeš zdroj, který má už FET na primáru, máš vystaráno. pak dle návodu (utaes.wz.cz a 350W zdroj) postavíš parádní zdroj s UC3842. řídí se optočlenem. jakmile optočlen svítí, tak začne omezovat. takže jednoduchými obvody zajistíš konstantní napětí i proud.
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“