stabilizator

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

A ten 5V stabil umí pěkně topit. Já jsem mu ubral napětí na vstupu dvěma usm. můstkama (zapojit jen + a - ) v serii s napájením přišroubovanýma na chladič, aby to v létě vůbec šlo uchladit...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

pepole

#17 Příspěvek od pepole »

A maly ventilator z PC by nepomohol(mam ich doma kopu)?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od stepa »

pepole píše:A maly ventilator z PC by nepomohol(mam ich doma kopu)?
bez kusu hliny urcite ne, cim clenitejsi, tim lepsi

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od honza637 »

Osobně jsem dělal úpravy CD-romek do aut už několikrát. Na 12V vstup stačí filtr proti špičkám a na 5V větev je třeba nikoliv 7812 ale 7805 (popř. 3A verze 78T05) A nebo 1A verze a krmit pomocí ní nějaký NPN tranzistor. Samozřejmě pro tento stabilizátor j třeba odebírat proud až za filtrem 12V, jinak stabiliík rád hoří :)
Jinak to chodí dobře. Zatím odšel jenom laser páč to byly starý šunky ale elektronika drží dodnes. Je to třeba jen dobře chladit a pečlivě udělat aby to někde neštrejchlo o kostru :)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

pepole

#20 Příspěvek od pepole »

Daj dajaku schemu,nesom v tomto az tak zbehli

Uživatelský avatar
IXOXI
Příspěvky: 52
Registrován: 13 srp 2005, 02:00

#21 Příspěvek od IXOXI »

Nebylo by lepší použít spínaný stabilizátor LM2575, 2576 ,... a ošetřit špičky pomocí transilů? Cívka k tomuto stabilizátoru se dá v GESu koupit za 10Kč a žádné problémy s chlazením by nebyly.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

IXOXI píše:Nebylo by lepší použít spínaný stabilizátor LM2575, 2576 ,... a ošetřit špičky pomocí transilů? Cívka k tomuto stabilizátoru se dá v GESu koupit za 10Kč a žádné problémy s chlazením by nebyly.
no nevim...resemi pomoci techhle LMek se pekne prodrazi...zbytecny

Fany128

#23 Příspěvek od Fany128 »

asi pisu trosku dyl, ale podobny stabilizator jsem do nedavna provozoval ve skoda 120, mam tam L78S05 L78S12 (takze 2A), akorat ten 5V mam zapojeny az za ti 12V, CDROM NEC a makalo to dobre, provozoval jsem to tak asi 3 roky, mel jsem to predtim jeste v jinem aute.
Je pravda ze pro L78S12 (je tam spis pro jistotu) je na vstupu asi min nez by ocekaval, ale te CDromce nizsi napeti na 12V asi moc nevadi.

Jinak antishock u CDROM funguje uplne krasne, kdyz jsem jel pres kostky tak to mnohym CD-Radiim skalalo ale mne ne ;) Ona ma CDROMka nejakou kesku pro cteni dat a asi to vyuziva i na CDDA ;)

Akorat ten 5V stabilizator docela dost topi, nasrouboval jsem oba dva na stary chladic z procesoru na socket7, je to sice teplejsi, ale ani vevedrech to nevynechalo.

Takze shrnuto, pokud si chces neco takoveho vyrobit, tak to maka dobre, jen cim vetsi chladic tim lepe.
Jen ja jsem to mel jeste na zesilovaci vlastni vyroby, takze jsem mezi CRROM a zesik musel dat filtr do zvukove cesty (jde normalne koupit a stoji kolem 200kc)

JohnyKL

#24 Příspěvek od JohnyKL »

stepa píše: no nevim...resemi pomoci techhle LMek se pekne prodrazi...zbytecny
Tak v tom pripade doporucuji nejaky OZ a jeden mosfet a mame ctvrtinovou cenu.

BTW: 12V pouziva CDROM jen na pohon a je schopna fungovat i s napetim nizsim, ovsem klesa ji dynamika, coz u poslechu AudioCD neni vubec pozorovatelne. Rozhodne by nemelo prelezt 15V.
Poznatek z Creative36 a Mitsumi.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“