Pøehøívání autorádia kvùli výmìnì repro?

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
G13xX

#16 Příspěvek od G13xX »

Zdravim

Dneska jsem namontoval blaupunkta i na druhou stranu dveøí,zapojil to pøesnì stejnì jako repro na druhých dveøích.Teï by mìly být kanály stejnì zatížené,ale situace je stejná - pøi vyšší hlasitosti opìt chrèení.Zatím jsem se nedostal k dalšímu testování (vyzkouším nejspíš zítra).Chci ještì vyzkoušet balance mezi tìma blaupunktama a pokavaï to teï budou dìlat oba,je situace jasná,že to zpùsobují ty reproduktory.Jinak jsem zmìøil odpor pùvodního reproduktoru a výsledek je 3,6 ohm.Za další jsem zkoušel znovu jak moc nahlas to mùžu nechat hrát bez výpadkù.Maximum co mùžu ještì hrát jsou cca 2/3 maxima.Jak to dám víc než na 2/3 maxima,zaènou výpadky zvuku a chrèení.

Hill - chtìl bych se zeptat,jestli je možné ten zkrat promìøit pøímo z konektoru rádia.Mìl bych namìøit okolo 4ohm a když namìøím ménì je jasné,že je nìkde zkrat.Samozøejmì bych každý z nich promìøil ještì na kostru.Snad by to tak šlo udìlat bez demontáže?Nechce se mi to poøád rozhazovat - ale asi nakonec stejnì nic jiného nezbude :)

ZdenekHQ - No topí to hezky,to se musí nechat.Provozní teplota tìch švábù pøi nejvìtším výkonu je 85st?Takže by to takhle topit mìlo i normálnì?Je mi divný,že s pùvodními repry se to neprojevilo.Také je možné,že jsem je nedával tak nahlas protože se to už nedalo poslouchat a tak se pøehøívání neprojevilo.Tìžko øíct,to si už nevybavuju))Ale jak jsem už psal výš,tak když nechám hrát jen blaupunkta,tak se to projeví,když všechny ostatní bez nìj,hraje to sice pøeøvanì,ale nic nevypadává.Vypadá to na chybu v jedné vìtvi.Zítra budu zkoušet balance,tak uvidím.

PTAZZ - Pøesnì tohle mì už taky napadlo.Jen bych v pøípadì studeòákù nechápal,proè by se to tak høálo.To by spíš jenom vypadával zvuk,ale tøeba se pletu.Urèitì to chci pøekontrolovat,ale jakým zpùsobem z tìch x spojù rozeznat kterej z nich je studeòák?(((


Dík za rady.Potøebuju se nìjak dobret ke zdárnému konci.

G13xX

Ještì bych se chtìl zeptat

#17 Příspěvek od G13xX »

Co by se stalo,když bych místo normálního reproduktoru zapojil 4ohm subwoofer øeknìme 300w?Nepøehøíval by se koncovej zesilovaè rádia stejnì jako to dìlá teï mì?Pøeci jen 100w repro jsou 100w repro.:) Zajímá mì to jen teoereticky,samozøejmì nic takového v plánu nemám. Co by tedy dìlal 300w subwoofer zapojenej místo kalsického repro?

G13xX

#18 Příspěvek od G13xX »

PTAZZ píše:
Hill píše:Jinak studeòáky mají za následek obvykle ztichnutí nìkterého repráku, ale ne topení švába. Rozhodnì ale není na škodu zkontrolovat i ty.
Tak sem to nemyslel myslel sem to tak že když má nìjakejch 70°C tak se nic nedìje,paaè na neudržení ruky staèí 50°C.
Tak jak my vysvìtlíš že když to zaèalo chrèet a zahejbal sem drátama tak to pøestalo,taky je mi to teda divný,ale je to tak. :-( Byl sem u toho :-)
PTAZZ - už mi to taky došlo :) .Myslíš tím,že pøi vyšším vybuzení je teplota okolo 70 st normální.To znamená,že se to takhle hodnì høeje normálnì a za za výpadky nemùže tepelná ochrana,ale studeòák kterej se projeví pøi vyšším odbìru proudu))Na studeòáky se chci zamìøit pøi dalším kroku.Taky se mi to zdá dost pravdìpodobné.

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od PTAZZ »

Asi sem to blbě popsal,ale takle sem to myslel. ;-)
Teplota si myslim že je v poho,nevim kolik to má dimenzovanou teplotu,ale tohle si myslim že nic neni.
Zkus se kouknout do nějakýho datasheetu,jestli víš co tam máš za švába.
Mno,ale jak o tom přemejšlim,tak je možná možný že se mi ty dráty taky někde spojili,já sem potom jenom sáhnul a přestalo to,takže sem na to ani moc nekoukal a v té spleti drátů ani nezpozoroval,tak že to nevylučuju.
Jinak ten woofer klidně zkus,protože,když už ho ten zes. nebude mít čim krmit tak prostě skončí na určitý hranici,ale nic by se stát nemělo.
Taky když sem něměl udělanej primitivní zesilovač na signál z PC tak sem to pral rovnou ze zvukovky do repro o průměru asi 20 cm,tam šlo jenom o to že čim větší repro tak to bylo líp slyšet.
Horší by to bylo obráceně, 100w zesilovač a repro o růměru třeba 10cm a to ještě třeba od čongů,to si myslim že by ta membrána nerozdejchala a možná ještě něco jinýho. :-D
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

G13xX mimo jiné píše:Zdravim ...
....
Hill - chtěl bych se zeptat,jestli je možné ten zkrat proměřit přímo z konektoru rádia.Měl bych naměřit okolo 4ohm a když naměřím méně je jasné,že je někde zkrat.Samozřejmě bych každý z nich proměřil ještě na kostru.Snad by to tak šlo udělat bez demontáže?Nechce se mi to pořád rozhazovat - ale asi nakonec stejně nic jiného nezbude :) ....
Kdybys měl zkrat přímo na vedení k jednomu reproduktoru, hrál by výrazně slaběji. Tím míním zkrat v konektoru B svisle.
Při zkratu kteréhokoliv fousu na kostru chrčí při jakékoli hlasitosti a v rádiích, využívajících diagnostiku konců, za chvíli vypne. Ostatně v této řadě se diagnostický výstup používá - hlídá rozkmit na výstupu. V případě, že bys vytočil hlasitost tak, že špičky budou ořezané (buď na úrovni nuly nebo napájecího napětí), procesor o 2dB ubere hlasitost. Když to nepřestane, ubere o další 2dB. A tak dále. Teprve, když to dlouho nezjistí, zase opatrně přidá. Jenže to je eliminace zkreslení při plném výkonu.
U tebe to vypadá právě na zkrat v konektoru B, ale vodorovně: prostě zkrat výstupu zesilovače jednoho kanálu na výstup zesilovače druhého kanálu. Ten zkrat má daleko menší odpor, než 4 ohmy, takže mu stačí nepatrný rozdíl napětí a tečou jím velké vyrovnávací proudy.

A, pokud jde o reproduktor: dej si tam třeba 300W reprák, to je jedno, to je jen jeden z údajů výkonu, který musí reproduktor přežít nebo při něm mít ještě definované zkreslení.
Ten zesilovač do něj stejně víc, než těch svých 20W, nenatlačí.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od pajosek2 »

Tak nevím proč tam cpeš repro s takovým výkonem,když při této impedanci a napájecím napětí/pokud nemáš měnič na vyšší napětí/z toho moc nedostaneš.
Možná je to blbost,ale nerezonuje Ti tam nějaký plast kolem těch repráků,protže tyto budou asi líp hrát hloubky než ty původní a tím se tam může něco rozechvívat.

G13xX

#22 Příspěvek od G13xX »

Takže dneska jsem vyzkoušel váhu mezi levým/pravým blaupunktem.Když jsem nechal hrát kanál s tím blaupunktem kterej zpùsoboval ty výpadky,tak to chrèelo stejnì jako pøedtím.Když jsem to pustil jen na ten novì namontovanej blaupunkt,tak to pøi nejvyšší hlasitosti chrèelo,mìl jsem pocit,že vylitne membrána,ale k výpadkùm nedocházelo.
Teï je tedy jasný,že za výpadky mùže jeden kanál.Buï je tam nìjaký zkrat,nebo nìkde nìjaký studeòák.Vymontoval jsem rádio,kouknul na spoje a žádný studeòáky nenašel.Všechno vypadá OK.Pøesto jsem pøepájel všechny vývody koncákù.Tak uvidím jestli se nìco zmìní - zatím jsem nemìl èas to odzkoušet.
Pokud to bude dìlat dál i s pøepájenými spoji v rádiu,vyzkouším prohodit v konektoru rádia levý/pravý kanál.Pak by se závada mìla projevovat na druhé stranì kde to nedìlalo - pokavaï je problém v rádiu.Pokavaï to po prohození bude dìlat poøád jen ta strana kde to dìlalo,bude to opravdu nìkde ve vìtvi k reproduktoru.

Chci se zeptat jestli se mùže stát nìco reproduktoru když do nìj pouštim plnej výkon z rádia (cca 25w,reprák je na 100w).Ono pøi max vybuzení to vypadá jako by se mìl reprák rozpadnout a hezky to chrèí a membrána kmitá jako blázen kvùli pøebuzení zesilovaèe.Není to pro reprák nìjak nebezpeèný?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od stepa »

Jestli je tech 100W jmenovitej prikon a ne nejakej spickovej, tak tech 25W sinus je pro nej jako prd :wink: ...obecne se doporucuje zatezovat repro na 75% jmenovityho prikonu-mluvim o bezpecnem nedestruktivnim provozu

BTW prohodit kanaly jsi mel hnedka, nez si vytahoval radio...jsem myslel ze jsi to zkousel

G13xX

#24 Příspěvek od G13xX »



Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od stepa »

Ty woe ty ses technik jako pr*se :D ...co mi je potom, jak vypada krabice a reprak ze predu? Mas vyfotit, jak je velkej magnet, konstrukce kose a co je na magnetu napsano.

BTW kdyz zjistujes zavadu neceho, tak se zacina od toho nejjednodussiho! A to je prave to prohozeni kanalu...priste uz to budes snad vedet.

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od PTAZZ »

Taky sem si řikal že sou hezký,ale to podstatný tam nafocený chybí. :D
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

G13xX

#27 Příspěvek od G13xX »

Já to fotil jen pro sebe když bych chtìl nìkdy nìco dohledat.Focený to bylo pøed montáží.Teï jsou už ve dveøích,ale minimálnì jeden budu stejnì ještì vyndavat,tak ho nafotim.Zezadu je plastovej kryt.Pod ním je magnet cca 10cm v prùmìru.Prùmìr tìch repro je 165mm.Žádné jiné údaje jsem na zadní stranì nenašel.Všechno ostatní je buï na krabici nebo v manuálu k nim.Bližší info o nich je TADY.

http://www.blaupunkt.cz/reproduktory/ra ... c-172.html

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#28 Příspěvek od bu2520 »

a co to zkusit opačně vyndat rádio dát si ho na stůl nějaké repro 4 ohmy a udělat si jasno jestli je to rádiem, nebo reprákem

Uživatelský avatar
lada1
Příspěvky: 5
Registrován: 15 zář 2007, 02:00

#29 Příspěvek od lada1 »

G13xX zkus to vypadávání (odpojování) konců při puštěném motoru !
Mám ten samý problém . Při montáži repra i autorádia a následném testování jsem byl tímto problémem velmi zaskočen. Téměř jsem byl rozhodnut dat autorádio do opravy ale známej mi řek ať si zkontroluji přívody napětí případně je vyměním za silnější , protože v tom bývá nejčastější problém. Tak mě napadlo pustit motor jestli se k rádiu náhodou nedostane vyšší napětí , a ono to funguje .

Uživatelský avatar
rudis
Příspěvky: 101
Registrován: 28 dub 2005, 02:00

#30 Příspěvek od rudis »

no já myslím , že se tady řeší nějaký "divný" věci .
to : G13xX - koukni se pořádně na šítek u rádia - tam bude napsáno
velkými písmeny HI POWER 4x 30W output atd ..... a potom na pojistku , v tom lepším případě tam bude 10A.
Myslím , že stačí jdenoduché počty a musí být jasno ! Nesmíš dát moc na "hru " čísel kdy se udávají nějaký čísla , která si občas někdo vycucá z prstu , něco jako " velké kousky ovoce v jogurtu " , nebo přenosný rádio na kterém je 1200W , i takový renomovaný výrobce jako je Blapunkt si musí přilepšit , jinak by neprodal ...

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“