chrastící potenciometr u PC repro

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Izopropanol sa da zohnat aj v GME a pod. - raz som tam kupil litrovu plechovku :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

IPA je běžně u chemiků za 75-120Kč/800ml, podle čistoty. V lékárně bych už nic nezkoušel, poté co mi jedna paní magistra vysvětlila, že když 50ml glycerinu v malé lahvičce stojí 40Kč, tak že ve velké lahvi stojí 900Kč, protože protože, a je čistý kosmetický a voni musej hlídat ty lhůty a když jim to propadne, tak to dávají ze svého (málem jsem se rozbrečel a dal jí pětikorunu aspoň za ten výklad), a pak jsem zjistil, že lékařský glycerin stojí u dodavatele v sudu 77Kč, v kanystru o 15% víc a v lékárnách si ho ředí...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#18 Příspěvek od Cust »

jo, a nebo ten potak fakt vymenit....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Sendyx píše:IPA je běžně u chemiků za 75-120Kč/800ml, podle čistoty. V lékárně bych už nic nezkoušel, poté co mi jedna paní magistra vysvětlila, že když 50ml glycerinu v malé lahvičce stojí 40Kč, tak že ve velké lahvi stojí 900Kč, protože protože, a je čistý kosmetický a voni musej hlídat ty lhůty a když jim to propadne, tak to dávají ze svého (málem jsem se rozbrečel a dal jí pětikorunu aspoň za ten výklad), a pak jsem zjistil, že lékařský glycerin stojí u dodavatele v sudu 77Kč, v kanystru o 15% víc a v lékárnách si ho ředí...
Naprostý souhlas - to je právě ten problém "s lidma"... Někdo Ti prodá chemikálie bez mrknutí oka, jiný Ti to zmrší tak, že jdeš radši jinam...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Prostě je vhodné raději nakupovat - pokud to trochu jde a vyplatí se to - přímo u pramene a ne u překupníků. IPA ve spreji taky vyjde nakonec na 1000Kč/litr i víc, a v lahvi mi udělá stejnou službu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Mně vyšel litr i s mechanickým sprejem (prachsprostý mechanický rozprašovač na lak na vlasy z drogérie) asi na 125,- Kč.... :lol: :lol: :lol:
Jen jsem musel vzít 1mm vrtáček a protáhnout mu dírku v trysce, aby mi stříkal pramínkem na jedno místo a ne kužel mlhy všude kolem, jen ne tam, kde je potřeba...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#22 Příspěvek od BASTLECS »

Veškerá chemie má smysl pouze jako prevence. Jakmile pot zašne chrastit, má to za sebou, a je třeba ho vyměnit.
Ale i s tou prevencí bych si to raději rozmyslel. Existují přípravky, které se tváří velice exkluzivně ale pot dokážou dokonale zničit.
Nejlepší je používat kvalitní potenciometry, z kvalitního materialu a dobře mechanicky zpracované. Špatné mechanické zpracování je největší bolestí potenciometrů. Někteří výrobci si zjevně pletou pot s trimrem. Trimr je určen pro jednorázové nastavení a víc s ním nehýbat.
Bohužel levné PC repro jsou osazena potenciometry, které jsou ale svou konstrukcí spíše trimry.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#23 Příspěvek od konosuke »

Nebo vyčistit kontoxem a konzervovat diavou ? metoda pokus - omyl a při neúspěchu zas škoda není veliká.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Co furt máte s tou Diavou ???

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#25 Příspěvek od konosuke »

Sendyx píše:Co furt máte s tou Diavou ???
takže jinak: brzdová kapalina ! to se zkoušelo na vojně, na chrastící potencáky v TV rubin color...jiná látka zkrátka nebyla po ruce...ale, podotýkám, byl to výrobek CCCP !
Naposledy upravil(a) konosuke dne 08 lis 2007, 12:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od Sendyx »

Na téma Diavy tady už bylo napsáno mnohé. Když už ji někdo používá, měl by recipročně leštit nábytek Kontoxem.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#27 Příspěvek od konosuke »

To jsou vděčná diskuzní témata hromadného zájmu a čas od času se opakují, jako například: pasuje eliptický ortofon do gramce NC-450 ? čím nahradit PL-500 ve starém TV, PL-504 ? a co EL-34 v zesíku, spálená, co tam dáme ? nebo jak čistíte mgf.hlavy ? izopropylem nebo alpou ?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

:D :D :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Ano, témata se opakují, tak to zopakuji také:
Diava se používala před 40-50 lety, protože nic jiného nebylo. A osvědčila se. Jenže na konci šedesátých let se zřejmě poněkud změnilo chemické složení některé z přísad a Diava začala být agresivní vůči mědi. Pro výrobce to zřejmě nebylo podstatné, hlavně, že k nábytku se chová stále slušně.
Od minulé diskuse na toto téma jsem měl příležitost to porovnat: televizor Ametyst (1959), který měl potenciometry čištěné tehdejší Diavou a podle majitele byl naposledy otevřený v sedmdesátém, než šel na půdu, no nádherně nakonzervované poťáky (nebo to bylo tehdejšími materiály?).
Naproti tomu TP283 konzervovaná před asi 8 lety čerstvou Diavou - zelený sajrajt uvnitř (nebo to je dnešními materiály?) a poťák neopravitelný.

Jo, konosuke, povol si značky a HTML v příspěvkách - ty zobrazené tagy tam vypadají blbě.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Možná by nebylo marné zpracovat některá stále omílaná témata do FAQ nebo stručných článků....

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“