kombo Jolana T6 (přejmenováno, přesunuto)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od thunderstrike »

No tak kopie to má být spíše vzhledově,ale raději bych udělal kopii po elektrické stránce..
Jinak o tom schematu jsem si myslel že je to originál...

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#17 Příspěvek od SIDTIM »

Rozumím Tvému nadšení, některé věci, co před pár lety neměly cenu odpadu, se dnes renovují pro svou cenu historickou. Schéma je na stránkách Jolany-koukni na mé dřívější příspěvky, je tam link- a myslím, že je originální-ta ruština tam byla kvůli tehdejšímu exportu.. 8-) Posbírej germania a tvoř. Doufám, že máš technologické parametry cívek. Zbytek je banalita. Jen to nepřekopávej na Si a zůstaň u orig. Ge. Vše by bylo jinak a navíc by sis ku*evsky zkomplikoval život. Hodně zdaru a ať to chodí! :adidas: :adidas: :adidas:

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od thunderstrike »

Ok,pokusím se to udělat originál,jinak eště bych potřeboval sehnat ten navíjecí předpis na cívky...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#19 Příspěvek od Radix »

Najdi si nějaký návod na přímozesilující přímač, v AR z 60. let je jich spousta.
Nebo třeba v knize Karla Nováka: Slabikář radioamatéra.
Feritovou anténu je lepší použít z nějakého tranzistoráku na SV i s vinutím.
V tom schématu mají být šipky u emitorů PNP tranzistorů obráceně.

To rádio je tam podmínkou?

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od thunderstrike »

Mělo by být...

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od thunderstrike »

Jinak to schema ztoho linku bych řekl áe je stejné...

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#22 Příspěvek od Radix »

On ten přijímač hraje pořádně jen na části pásma SV, jinak by musel být laděný duálem.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#23 Příspěvek od SIDTIM »

Od tohohle zapojení nemůžeš čekat zázraky, berme to jako dobovou konstrukci dnes již ZNAČNĚ překonanou. Škoda, že nemáš původní přístroj, jeho oprava by byla mnohem zajímavější, než stavět od úplného počátku.. :bordel: A nezapomeň se podívat na polaritu baterie versus zapojení tranzistorů, ale to už tady , myslím, někdo zmínil..

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

postavit přesnou kopii bude docela honička, už jen to ohýbání segmentů z překližky. Na tranzistorech asi tak dalece nezáleží, při stovkách mV nebudou šumové nároky nijak přehnané a mezi tehdejšími USSR nebo našimi germaniáky asi nejsou velké rozdíly.
Co mě v tom dobovém letáku zaujalo, je ten "vysoce efektivní reproduktor" a doporučované použití u táboráků a v chatových osadách :lol:

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#25 Příspěvek od Radix »

Mě zas překvapilo, že na tu kytaru hrál Karel Duba.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

každopádně je to hezký futuristický výrobek, je svým způsobem pozoruhodné, jaké věci se dělaly v ČSSR 15 let po Vítězném únoru... do kytek to šlo až tak o deset let pozdějc. Myslím že je evidentní že začátkem 60. let ještě fungovali v konstrukcích i ve výrobě lidi kteří ještě měli kořínky v první republice. Sonet Duo, první tranzistoráky, promítací a foto technika, auta z Tatry, filmy...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Zajímalo by mne, kolik se těch zesilovačů vůbec vyrobilo - já jsem slyšel, že v jedněch antikvách byl tento kousek za 7000Kč a majitel údajně tvrdil, že se toho nevyrobilo víc jak 200ks.

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od thunderstrike »

Příští týden budu mít originál takže to zkusim okopírovat i s DPS akorát pořád nevím ty navíjecí předpisy,když už to bude přesná kopie.. jinak já jsem dostal za úkol pouze elektroniku..

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

To by chtělo i dobové odpory a elyty, nebo aspoň jejich repasované repliky :)

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#30 Příspěvek od Radix »

Můžu ti poslat na mail návod na podobný přijímač ze zmíněné knihy Slabikář radioamatéra. Schéma není úplně stejné, ale dá se z něho vyjít.
Počet závitů se bude stejně lišit, podle toho, z jakého materiálu bude hrníčkové jádro.
V té době to bylo určitě železové (ferokartové) jádro, nejspíš jakosti D (se žlutou tečkou).

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“