Jsem začátečník a chci poradit

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#16 Příspěvek od miroja »

No prinutili ste ma zaspominat na moje zaciatky kedysi v v prvej polovici sedemdesiatych rokoch minuleho storocia...
Vzduchova cievka, ladiaci kondik, galenitovy detektor, 4-kilove sluchatka,poriadna antena a uzemnenie...
To by mali ekologovia radost, ziadna spotreba energie na prijmacej strane.
No k teme. Ked nastudujes trochu teorie,pomoze Ti aj rozoberanie starej,vyradenej spotrebnej elektroniky. Jednak sa tym priucis spajkovaniu,spoznas suciastky,kolko tepla znesu,ako s nimi zaobchadzat,ziskas suciastky a aj Ti to pomoze pochopit co ako funguje.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od Milan121 »

Než jsem stačil zareagovat tak mě miroja předběhl,je to jedna z variant jak se něco naučit.Vzít si nějaké jednoduché zařízení ( osazený plošňáček),ale vůbec mě nenapadá jaký, a pěkně si z něj obmalovat schéma.Vlastně co na něm je zapojeno převést do schematu.Ale schematu srozumitelného,jež dokáže každý přečíst.Naučíš se tím hodně-co je to za součástku,protože když si prva nezjistíš co je to zač tak ani nenamaluješ schematickou značku,Zjistíš její hodnotu,protože budeš donucen použít ohmetr.
Je to takový obrácený způsob,ale taky dobrý jako doplňkový.Ovšem základy šprtej!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#18 Příspěvek od Devo70 »

jasin píše:Není na škodu si sehnat staré časopisy AR a PE. Ty je možno občas získat i darem. Tam se najdou návody i čtení o bastlení. Ve starých časopisech jsou více jednoduché návody, než v těch dnešních.
Veru tak. Začať starými Amarami, to je dobrý štart do elektroniky. V nových samé mikroprocesory, spínané zdroje... A súčiastky do zapojení nejdú zohnať, alebo sú drahé. A funkcii obvodu možno nechápe ani ten, čo to vymyslel (alebo skopíroval).

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#19 Příspěvek od jandu »

Pred pár rokmi mi túto otázku položil kolega, ktorý chcel, aby sa mu syn zaoberal elektronikou. Nuž veru ťažko dať jednoznačnú odpoveď. Myslím si, že by si si mal zohnať nejakú príručku elektronika, rádioamatéra, kde sú okrem základov elektroniky a príkladov zapojení aj nejaké poznatky z mechanickej stavby, vŕtania, ohýbania, rezania závitov a pod. Prípadne nejaká knižka s príkladmi zapojení. Staršia generácia mala to šťastie, že vychádzal časopis rádiový konštruktér, kde boli čísla zamerané na teoriu a stavbu v jednej ohraničenej téme, kde sa dali získať nielen základy, ale aj praktické rady a poznatky. Dnes je takto zameraných časopisov pomenej. Žiaľ.
Ešte prikladám fotky kníh, ktoré ma sprevádzali začiatkami a nielen začiatkami. Je fakt, že knihy a časopisy ma stáli takmer porovnateľne so súčiastkami a tretiu časť výdavkov pojali náradie a prístroje.
Přílohy
DSCF0877.JPG
(76.21 KiB) Staženo 68 x
DSCF0878.JPG
(64.44 KiB) Staženo 53 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

To Jandu:
Díky za připomenutí, zvláště té knížky od Nováka/Kozlera, už je dávno někde v nebi - téměř srdeční záležitost. :wink:

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#21 Příspěvek od Davidsev »

Že existuje krystalka, na to jsem přišel náhodou, viz obrázek. A pak taky, že je možné postavit rádio i s něčím jiným než s OC170 :D
Přílohy
Krystalka.gif
(170.3 KiB) Staženo 56 x
Lampovka.gif
(174.25 KiB) Staženo 62 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#22 Příspěvek od jandu »

Krásna nostalgia. Niečo z toho mám aj ja - s RV12-kami
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#23 Příspěvek od Davidsev »

RVéčka nemám, ale chtěl bych. Nejtarší elka co mám je RE064, podle tvaru baně je prý vyrobená kolem roku 1926. Zkoušel sem s ní postavit audion z toho návodu - hraje, teda spíš hrál, dávno sem to rozpáral :D

Uživatelský avatar
bubo10
Příspěvky: 113
Registrován: 12 dub 2005, 02:00

#24 Příspěvek od bubo10 »

Hezký antikvariát jse tu udělali přátelé, ale to se bude sakra těžko shánět.
Doporučuji Malinu 1.díl (BEN zelený obal - přesný název si nevzpomenu, je to ze série asi 7-mi dílů) je to tam polopatě od žárovky k zesilovači.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od stepa »

Proc tezko shanet? Na internetovych aukcich se toho vali plno, v antikvariatech take celkem dost...ale cena je kolikrat "zajimava"

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#26 Příspěvek od Radix »

Já zas toužil mít tento stůl.
Všimněte si, že dříve mládež bastlila v pionýrském kroji.
Přílohy
s.jpeg
(216.84 KiB) Staženo 121 x

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od stepa »

Radix píše:Já zas toužil mít tento stůl.
Všimněte si, že dříve mládež bastlila v pionýrském kroji.
No ja mam skoro ten samy stul ubastleny(tedy panel nad stolem, stul je normalni), akorat na sitove napeti...super vec. Koukam ze jsem si vymyslel uz vymyslene. Ale nebeham u toho v pionyrskem kroji :)

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#28 Příspěvek od Killroy »

A já myslím že po pročtění tohoto vlákna si chudák lilijek asi vpraví kuli do palice. Anebo rychle zapomene za stavbu pískátka a raději si ubalí "špeka". Je to snažší a míň to zatěžuje. Myslím hlavu, ne kapsu.. Ale teď vážně. Musí si opatřit nějakou rozumnou literaturu aby pochopil základy a zkusit sestavit nějakou slušnou stavebnici. Něco nezáludného, něco co dokáže oživit a potom i využít aby měl dobrý pocit z dostaveného úspěchu. Třeba nějaký NF zesilovač z monolitů a s korekcemi.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#29 Příspěvek od Peterseal »

Alebo blikac s 2ma LEDkami...Na tom sa nauci ako funguje tranzistor,kondenzator,dioda a nauci sa pajkovat...
napr: http://www.danyk.wz.cz/blikace.html

Uživatelský avatar
Badas
Příspěvky: 20
Registrován: 12 úno 2005, 01:00
Bydliště: Vysočina, přesnějc Velká Medřič

#30 Příspěvek od Badas »

Tak já zkusím něco aktuálnějšího. :D

Zkus si sehnat knížky od pana Václava Maliny:

Poznáváme elektroniku

vydané v nakladatelství KOOP. Je jich do dneška sedm kousků po cca 140Kč. Jejich výhoda bude v tom, že jsou čerstvý, tedy z dnešních součástek.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“