mìøák - zaèáteèník

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

tandel píše:A cena toho krasavce?
někde ho koupíš za pár korun, někde ho třeba dokonce zachráníš ve šrotu, mně by se ty moje asi nechtěly po vyčištění a renovaci stupnic měnit ani za dost dobrý Fluke :?

technických památek už bude jedině ubývat, novou elektronikou nás číňani zaházejí :twisted:

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#17 Příspěvek od salzvo »

Pro začátek určitě stačí obyčejný multimetr.
Já používám na většinu běžného měření obyčejný multimetr (nějaká modifikace DT830). Na rychlé měření vodivosti (sepnuto x rozepnuto) se hodí čínský analogový multimetr (pokud se to tak dá nazvat :lol: ). Na přesnější práci mám nějaký UNI-T. S tím, že by žluté multimetry měřily hůř než černé, jsem se ještě nesetkal takže nevím.
Jinak ty bakelitové Metry to je paráda. K některým účelům se hodí obyčejný avomet líp než digitální multimetry (ty někdy ukazují nesmysly).
Asi nejpřesnější co mám je velký ručičkový 15uA 0,2% (vyhozený někde z laboratoře). Ale ten už je tak přesný, že se s ním snad ani nedá měřit.
:lol: :lol:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

já jsem měl taky nějakou odnož DT830 v černém pouzdře a nemohl jsem si stěžovat... měřilo to všechno potřebné a mělo to i propískávání (pískalo to okamžitě po spojení elektrod, ne jak některé jiné multimetry až za pár sekund)... pak jsem s tím měřil elektronkový zesák, který se rozkmital... v multimetru luplo a od té doby ukazoval nesmysly, tak jsem si koupil jakýsi M92A, je to podobné jako DT830, ale v takovém bytelnějším pouzdře. Teď bych si chtěl koupit měřák na měření kapacit a indukčností, měří i jakost a svod, ale stojí to pět tisíc :cry:

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#19 Příspěvek od Devo70 »

Kúp si lacný, ale nie najlacnejší. Najlacnejšie sú menej presné ako ručičkové, môžu mať malý vstupný odpor (tie s 2Mohm rozsahom). Niekedy na nich kolíše nameraný údaj aj 2 digity (skúsenosť z Kauflandu). Drahého je škoda. Lacný si opravíš aj sám, aj sa pri tom niečomu priučíš. Ja odporúčam RTO 3800 (veľký štíhly displej, nízka spotreba).
Naposledy upravil(a) Devo70 dne 27 led 2008, 09:05, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

To salzvo: není to kec, bylo to i v nějakém časopise - i ŤingŤongové totiž začali šetřit a místo IO v bakelitovém pouzdře MaxiDIL40 začali na DPS osazovat převodník 7106 jen jako čip, "zaplivnutý" nějakým epoxidem jako ochranou před okolím. Průšvih byl v tom, že černé pouzdro měřáku nepropouští světlo, zatímco oranžové (žluté) ano - a i minimální množství světla, které proniklo k čipu například jen skelným vláknem v laminátu desky stačilo natolik ovlivnit čip, že měřák ukazoval naprosté pitomosti. Závada byla opravena vystříkáním vnitřních ploch pouzdra černým autosprejem - a já si od té doby nekupuju 830 v jiném, než v černém pouzdře... :P :P
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

PavelFF

#21 Příspěvek od PavelFF »

a já si od té doby nekupuju 830 v jiném, než v èerném pouzdøe...
Ono se to projevuje jenom pøi dosti silném svìtle - ale takové má na stole vìtšina lidí.

Blbý by bylo, kdybys po èase chtìl v èerném mìøáku dostavit trimrem 199,9mV a rozdìlal pøi tom pouzdro (jak taky jinak). Tam ti èerné pouzdro moc neposlouží (i když z jedné strany chrání). Staèí to ale dìlat pøi slabším osvìtlení a bude to OK.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

Nějaký ručkový se občas sejde, a sice velmi. Levnější digi multimetry někdy ukazují pěkné hámotiny popřípadě vůbec nic, zejména při silném rušení. Nedávno jsem chtěl změřit napětí na malém Igla motorku ... bylo třeba vytáhnout starý dobrý Avomet, protože selhal i Metex.

Jo a k tomu Zmetexu - na rozsahu 400nF ukazuje při ne uplně perfektním tg delta často skoro dvojnásobnou hodnotu - zajímavé, že jen na tomto rozsahu. Pokud se ručně přepne na vyšší, je to OK. Měl jsem ho v opravě a řekli mi, že je v pořádku a dělají to všechny. Nevím. A už tomu nevěřím. Od té doby používám RLC můstek. Lesk a bída digi.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#23 Příspěvek od salzvo »

Dneska jsem cejchoval ampérmetr na jednom zdroji. Nastavil jsem tam 1A - nejdřív jsem to měřil čínským žlutým multimetrem - zkoušel jsem ho dát k lampě a potom do šera pod stůl - rozdíl asi 0,4A. Tak jsem vytáhl starý dobrý avomet DU20.

Uživatelský avatar
AVR_Man
Příspěvky: 26
Registrován: 11 led 2008, 01:00

#24 Příspěvek od AVR_Man »

Ach jeeejee....s tim musime měřit dodneška ve škole! Pro mě to jsou 2 hodiny útrapy a pozorování Muzejnictví naší tehdejší elektroniky.Když ten náš pan učitel si ho tak chválí :D

Jinak doma vlastním svého miláčka Metex M3660D na kterého nedám dopustit :oops:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

salzvo píše:Dneska jsem cejchoval ampérmetr na jednom zdroji. Nastavil jsem tam 1A - nejdřív jsem to měřil čínským žlutým multimetrem - zkoušel jsem ho dát k lampě a potom do šera pod stůl - rozdíl asi 0,4A. Tak jsem vytáhl starý dobrý avomet DU20.
Díky za potvrzení, Salzvo! Zdánlivý nesmysl, ale dokud to neviděl, nevěřil mi ani kamarád - revizní technik...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#26 Příspěvek od Killroy »

EKKAR píše:Díky za potvrzení, Salzvo! Zdánlivý nesmysl, ale dokud to neviděl, nevěřil mi ani kamarád - revizní technik...
EKKAR: já myslím že s tou žlutou to není tak jednoznačné. Ono záleží na tom co je to zač. Dobrý žlutý měřák má uvnitř ještě tu poctivou černou fólii, ne ten nástřik barvou a problémy s ním nejsou. Je fakt že co čínan začal třeba u Metexů ty 7106 natmelovat přímo na desku, šla jejich kvalita do háje všeobecně. Mám tady mj. ještě dva takové původní "žluté poctivce" (jeden z nich je 20let starý, 3/12místný Voltcraft), mají za sebou opravdu hodně a nedám na ně dopustit. Jinak se přikláním k názoru že začátečník by si měl koupit něco laciného a "trotlfest". Postupně se dopracuje k něčemu lepšímu.

Killroy

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Starý žlutý poctivec neměl ve střevech čip "zaplivnutý čímsi jako Eprosin" na DPS, ale měl ještě poctivého švába s poctivým pouzdrem a množstvím noh... Ta "šmejdovina" s převodníkem ovlivňovaným vnějším osvětlením jsou většinou klony DT830 neboli Ťingťongové, starý Voltcraft je STARÝ DOBRÝ Voltcraft... Starý dobrý měřáky podobně jako vinyl nepatří do popelnice...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#28 Příspěvek od salzvo »

U kvalitních multimetrů (i žlutých) je to snad určitě vyřešené líp. U těch dvou čínských DT-830 je ten hlavní intergráč (asi 7106) zalitá právě jenom kapičkou černého sajrajtu.
Pro začátečníka by určitě měl stačit obyčejný měřák.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#29 Příspěvek od Puma17 »

Je mozne merat AC prud digitalnym multimetrom dlhsiu dobu ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

A aky velky? Je trochu rozdiel, ci 20mA alebo 20A.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“