Výroba DPS s pomocí tiskárny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#16 Příspěvek od tandel »

Poměrně podrobný článek v EN o výrobě DPS s mnoha fotkami je tady http://www.scribd.com/doc/486119/PCB-Ma ... Y-Circuits

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#17 Příspěvek od p4ul »

Nedalo mi to a musel jsem zkusit nažehlování toneru na DPS. Zatím se mi to ale nedaří moc dokonale.

Můj postup (zatím):
DPS se osmirkuje a umyje prostředkem na nádobí. Na tenký křídový papír se vytiskne předloha. Přiloží se na DPS a 1 min se přiloží žehlička. Toner se přilepí a předloha se už na DPS nehýbe. Pak se asi 4 min přežehluje. Po chvilce se DPS hodí do vody na pár minut a papír se rozmočí a sloupne. Někde zůstane papír přilepený, tak je potřeba jej vydrhnout - třeba hadrou.

Moje zkušenosti zatím.

1. Když se to nepovede, nic se neděje, DPS se osmirkuje a jede se znovu. Všechno jde velmi rychle.
2. Vyšší gramáž papíru je na nic - chce to co nejtenší.
3. Z průhledné fólie se toner moc dobře neotiskne.
4. Zatím nejlepší výsledek z tenkého křídového papíru. Toner vůbec nezůstává na papíře.
5. V copycentru mi vytiskli předlohu jen slabě černou. Bylo málo toneru. Předloha ani nevypadala černě. Chtělo by to víc toneru.
6. Toner drží na DPS jako přibitý, to mě překvapilo.
7. Někdy se toner neotiskne. Na předloze je ho třeba málo, nebo je předloha nebo plošný spoj mastný.

První fotka je detail plošného spoje. Čáry jsou asi 0,8 mm. Je to z tenkého křídového papíru.

Druhý obrázek ukazuje test velikosti čáry. Je to z křídového papíru ale vyšší gramáže. Špatně se pak ten papír loupe.

Docela se mi to líbí. Je to všechno hodně rychlé. Myslím, že by to chtělo papír od samolepky, více toneru (nejlépe vlastní laserovou tiskárnu) a výsledek bude super.
Přílohy
DPS-test.jpg
(158.28 KiB) Staženo 186 x
DPS-detail.jpg
(203.5 KiB) Staženo 148 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

p4ul píše: 4. Zatím nejlepší výsledek z tenkého křídového papíru. Toner vůbec nezůstává na papíře.
Já bych řekl, že ještě lepší výsledek bude z papíru s hladkým povrchem. Mám tady z něj vyrobený samolepící folie, inkoust se na nich rozmazává ještě druhej den a z laseru to musím přelepovat transparentní folií, aby se to neloupalo (jinak lepidlo drží jak přibitý). Naopak pro vaše účely by to "loupání" bylo ideální.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#19 Příspěvek od p4ul »

Však ano, proto píšu "zatím". Vím, že papír od samolepky má lepší vlastnosti pro tento účel, ale nezkoušel jsem ho. Jen z těch papírů co mám je "zatím" nejlepší křídový (křídový papír má hladký povrch). A menší gramáž se líp loupe (bod 2) :)

Prostě jde jen o to, aby toner po zahřátí na papíru nedržel a na to je nejlepší papír pod samolepkou (samolepka se od něj taky odlepí). Jenže jsem ho zatím nesehnal a taky nevím jestli by to v copycentru na něj vytiskli. Laser doma nemám.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#20 Příspěvek od mikollar »

ten papier zo samolepiek je este lepsi, nieje potrebne odmacat, staci nechat vychladnut a opatrne stiahnut

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Masob »

Tak jsem taky dneska dělal jednu desku. Tisknu na lesklý papír (leták), vystřihnu, přiložím na desku a omotám proužkem papíru. Potom přikládám žehličku (na dva puntíky) po dobu asi 10s postupně na různá místa. Minule jsem totiž přiložil žehličku na celou desku a jelikož je žehlička trochu prohnutá, uprostřed se toner nepřipekl. Takže postupně přikládám žehličku asi na 1/3 desky. Potom namočím, nechám chvíli na pokoji, prstem odrolím většinu papíru a poslední zbytek (lesklou vrstvu) vezmu kartáčkem. Potom opravím případné nedostatky fixem a leptám v HCl s H2O2.

Je to rychlé, levné a po nažehlení lze desku opravit, takže výsledek je zaručen.

Přikládám obrázky desky, cesty jsou 0,22mm. Mimochodem, programátor již plně funguje. :wink:

Obrázek
Obrázek

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

Je to perfektní až na ty nepěkné škrábance od smirkového plátna nebo papíru. :wink:

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#23 Příspěvek od p4ul »

Pěkné. Jen se mi nechce věřit, že stačí dát žehličku na dvojku a žehlit pouze 10s. Já ji mám na 6 a žehlím tak 5min. Tlačíš hodně při nažehlování? Jak ošetřuješ DSP před nažehlováním? A ten papír z letáku je přesně jaký?

to mikollar: to musím taky zkusit. Kde takový "papír" sháníš?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#24 Příspěvek od mikollar »

Ten papier mi uz dochadza :? , raz som vyhral viac samolepiek (reklamne predmety :lol: ) v súťaži. Hm asi musim znova zasuťažiť 8-)

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#25 Příspěvek od tandel »

K té laserovce - špatná zkušenost s renovovaným tonerem...

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Masob »

Škrábance jsou od mycího prášku, ve skutečnosti nejsou téměř vidět, ale ta fotka je zvýraznila (ona ta deska už byla pěkně stará).

Žehličku jsem měl opravdu na dvojku (maximum je myslím 3 nebo 4), ale deset sekund ji držím na jednom místě, pak položím kousek vedle a tak různě přikládám, takže ve skutečnosti žehlím také 5min.

Je to obyčejný leták na nějaký auto (ne ten slabý jak chodí třeba z Kauflandu), je o něco silnější než obyč kancelářský papír a má tu lesklou úpravu, nevím jak se to přesně jmenuje (křídový papír :?: ).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

-> Masob - Tu desku máš hezkou. Já osobně nemám odvahu při návrhu desek pro prostý lid "jezdit" spoji mezi ploškama u IO, vždycky se najde někdo, kdo tam vyrobí nějakej zkrat a pak mu to nejde oživit...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Masob »

Já to také nepoužívám, toto je deska programátoru od někoho jiného, ale jinak by to tam ani nešlo udělat, protože to jsou dva velké procesory vedle sebe a skoro všechny piny jsou zapojeny 1:1.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od stepa »

Bud rad ze to je bez propojek...ted jsem si navrhoval desku programatoru, ale byla puvodne na oboustranne desce(piny zapojeny take tak "blbe") a ja se to snazil nacpat na jednostrannou :roll: .

Ale vysledek ti z toho vylezl pekny, nemyslel jsem si ze touhle metodou pujdou delat tak pekne layouty.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty hromady propojek mají jednu výhodu u prototypů - často se na nich nachází důležitý signály, který nemusíš složitě "lovit" ze strany spojů.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“