Bakelit

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#16 Příspěvek od tandel »

Taky jsem se o to před časem zajímal. Sendyx to píše zřejmě správně. Nemohu si odpustit fotky těchto "bakelitových" krasavců

Obrázek

Obrázky jsou ze sundancecatalog.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#17 Příspěvek od alles »

koukněte sem: http://www.jogis-roehrenbude.de do sekce Formteile - selbstgegossen , je to německy, ale pouzivaji tam uz hotovou hmotu

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Já si myslím, že cesta by byla najít nějakého technologa-důchodce od termosetů, třeba z ETA, Elektro-Praga... zjistit co pije, navštívit a vytěžit :) . Zase zjišťovat všwchno od novoty je děs, ověřovat tlaky, teploty, poměry, reakce plniva atd. to je pro výzkumák.

Ještě si vybavuji, že ve starém VTM (nebo ABC ?) byl postup na výrobu krabičky z bakelitu. Bylo to na dvě etapy, nejdřív se v reakční baňce vytvořila ta želatinová fáze a hned za horka se to dalo do primitivní formy ze dvou hliníkových misek k nějakému vařiči, stáhlo svěrkami a dalo vařit do vody a poté zapéct do trouby. Bakelit nepochybně vzniknul, akorát ty misky už nešly od sebe a než se tento problém podařilo vyřešit, byl výzkumník seřván před nastoupenou jednotkou a součásti výzkumu exkomunikovány do popelnice.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od vombat »

Sehnat člověka z Elektropragy je pasé, bakelit tam skončil už hodně dávno - žehličky, vysavač Pluto či Jupiter.Teď se všechno lisuje z ABS. Několik lidí osobně znám(všem je přes 70let, s jedním jsem nějaký čas dělal, spoustu jsem od něho okoukal), a jeden z nich je i z prototypové dílny, ale bohužel o bakelitu nic nevědí. Já sám jsem před lety navrhoval lisek na bakelit, směs měl míchat profesor z VŠCHT, ale projekt byl zastaven a tenkrát mě bakelit nezajímal, škoda. Musím někde sehnat fenol a formaldehyd, něco málo si pamatuju, a vyzkoušet to.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Bílé něco podobné bakelitu dělal Jablonec (EP nebo něco takového). Ae tuším, že by měly být podrobné receptury dohledatelné v nějakých skriptech, jsou to staré věci, jen ten čas najít a sednout si někam do vědárny, kde mají stará skripta.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#21 Příspěvek od Radix »

Mírně OT, ale o bakelitu.
Asi před dvěma lety jsem viděl v televizi dokument o jednom Švýcarovi, který dělá naprosto funkční a přesné repliky zbraní v měřítku 1:2.
Udělá tři kusy, jeden si nechá a dva prodá. To mu vždy trvá asi rok.
Dělal mimo jiné repliku známého německého samopalu MP40, nesprávně zvaného Schmeisser, který má střenky z bakelitu.
Ve Švýcarsku je jen jedna firma, která ještě dělá bakelit. Když se na ní obrátil, jestli by mu ty střenky nevyrobila, ptali se, kolik potřebuje kusů. Řekl tři. Oni to pochopili jako tři tisíce kusů a to prý je, vzhledem k tomu, že se musí udělat kovové formy, pod hranicí rentability.
On pak ty formy (v měřítku 1:2) udělal na kopírovací fréze sám.
Bakelit už bude asi pasé.
Vyrobil i odstřelovací pušku s dalekohledem, vše dvakrát zmenšené. Jen na tom zmenšení dalekohledu prý spolupracoval s jedním univerzitním profesorem optiky dva roky.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od pajosek2 »

Sendyx píše:Bílé něco podobné bakelitu dělal Jablonec (EP nebo něco takového). Ae tuším, že by měly být podrobné receptury dohledatelné v nějakých skriptech, jsou to staré věci, jen ten čas najít a sednout si někam do vědárny, kde mají stará skripta.
A nedělalo se to bílé něco náhodou z tvarohu?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#23 Příspěvek od Radix »

Z tvarohu (kaseinu) se dělal galalit.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

To je umělá slonovina, ne ?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Ještě jsem prošacoval své staré poznámky, bílý bakelit může být opravdu na bázi jiné hmoty, kromě fenolformaldehydu se vyrábí melaminformaldehyd, močovinoformaldehyd, anilinformaldedy, dikyandiamidformaldehyd a krezolformaldehydy. Všechny se používají převážně s různými plnivy, které taky určují vlastnosti výsledné hmoty.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od vombat »

Nějak tak to musí být, vzhledem , kdy tato hmota, se začala vyskytovat, nic jiného nebylo.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od pajosek2 »

No já fakt nevím,ale na talismanech 306U byly mřížky před repro. bílé a kdosi z pamětníků tvrdil,že tato hmota se dělala z tvarohu. no ale plést se může každý.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Umělá slonovina, nebo taky želvovina, tuším že správně galatheit, je taky dost stará věc. Měla by se poznat podle způsobu hoření, zápachu, a myslím že taky bobtná v horké vodě a nasáká. Kdysi jsem viděl dokufilm, kde z mléka částečně odstředěného dělali právě takovou hmotu, říkali tomu nějak jinak a dělali z toho cigaretové špičky a nějaké díly k hudebním nástrojům.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#29 Příspěvek od Radix »

Nebo taky umělá rohovina.
Přílohy
galalit.jpeg
(43.11 KiB) Staženo 102 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Oldradio »

http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/43715-galalit

Mřížky na Talismanu jsou už snad z termoplastu.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“