Jak ušetřit 9000 při výrobě DPS

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

Ja ohrivam chlorid tak pul minuty v mikrovlnce, pak s tou deskou jen tak jak plave na hladine sprtam od kraji ke kraji a vylepta se za cca 15 minut (35 um). Je pravda, ze to delam uz zridka, radsi si necham desky uz vyrabet, ale na jednodussi veci to staci. Zatim jsem nepozoroval zadnou ujmu na mikrovlnce ani nicem jinym.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od stepa »

Ja to delam jak popisoval Crifido...polozit na hladinu a nechat byt...ono se to "vybarvi" samo, az to je hotove. Pres zimu nahrivam chlorid v misce polozene na kotli na tuha paliva :twisted: . Ted mam ve vyvinu misku s ohrevem a michanim. Leptam dokud to solidne lepta...vetsi desky cerstvy, slabsi roztok mensi...viz Sendyx.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od vombat »

Na těch pár destiček, které většina bastlířské společnosti potřebuje za rok skutečně stačí miska a vařečka. Do umyvadla natočím teplou vodu, v ní plave miska s DPS, za chvíli je hotovo. Na 8-10destiček, co potřebuji za rok to stačí.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#19 Příspěvek od tandel »

Ja ohrivam chlorid tak pul minuty v mikrovlnce...

Asi se to při nahřívání v mikrovlnce odpařuje, tak nevím.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od forbidden »

Asi jo, je to lehce citit. Ale pri ohrivani na vodni lazni je to citit taky. Ve vodni lazni ten ohrev bude asi rovnomernejsi a pozvolnejsi.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Oldradio »

Před lety jsem pracoval několik let v plošnospojovně a tam byla leptačka s čerpadlem, které neustále stříkalo na projíždějící desky chlorid a dole ve vaně se ohříval, vše samozřejmě z plastu a stejně se občas někde něco užralo, co nemělo. Cínováné desky se nejdříve galvanicky cínovaly a pak leptaly ve čpavku, taky na to byl stroj, skoro hermeticky uzavřený s odsáváním.
Podomácku jsem na leptání používal nejčastěji kyselinu chlorovodíkovou s peroxidem vodíku. Poměry už si napamatuju.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#22 Příspěvek od tandel »

Doporučuje se poměr dvou dílů peroxidu vodíku (5% z lékárny) a jednoho dílu kyseliny chlorovodíkové (33% HCL z drogerie). Ale každý to má jinak.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#23 Příspěvek od Cust »

já jsem používal 30% peroxid, teď dělám chloridem + vanička + štěteček na urychlení, ale to jen na pokusy, desky o kterých si myslm, že už jsou konečné, tak si nechám udělat - někdy i třirát za měsíc s drobnýma úpravama :-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Přesně vypočtené poměry Kyseliny a spol. jsem už sem jednou dával.

Chlorid v mikrovlnce se dá ohřát i v uzavřené lahvi (opatrně, aby se neotevřela), třeba v plasťáku s pootevřeným víčkem.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od patt_01 »

No já leptam plošný spoje podobným způsobem, probublávam chlorid měďnatej vzduchovacim motorkem k rybičkám, tim se ten roztok míchá, a zároveň regeneruje.
Tady to je: http://www.elektrolukis.estranky.cz/str ... -mednateho

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#26 Příspěvek od tandel »

Chlorid v mikrovlnce se dá ohřát i v uzavřené lahvi

To by mohlo být řešení.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od PabloX »

Kedysi som uvazoval nad dacim podobnym - dobre uzavrete akvarko z plexiskla a vnutri cerpadlo ktore by striekalo chlorid ohrievany 55W halogenkou z auta na DPS ktora by bola umiestnena sikmo. Zvladlo by cerpadlo z auta? Pokial viem kvapalina by v nom nemala prist do styku s kovovymi castami.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#28 Příspěvek od tandel »

Nejlépe ho tam ponořit, aby se to zjistilo. O zkušenosti se pak poděl.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

zažil jsem vedoucího údržby, který dal vyčerpat nádrž s louhem sodným 80°C ponorným čerpadlem s hliníkovým rotorem :twisted:
opravdu to pár litrů stihlo vyčerpat. Kdyby to ten pakůň platil ze svého, možná by víc myslel...:barf:

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Sejny »

Na čerpání chloridu by bylo nejspíš vhodné akvaristické čerpadlo... vnitřek je celý plastový a hřídelka většinou keramická. Taky mám v plánu postavit nějakou leptací mašinu...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“