Zesilovac na 12V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Smoldaa
Příspěvky: 28
Registrován: 07 bře 2008, 01:00

#16 Příspěvek od Smoldaa »

masar píše:Takový krásný trafo doma našel a oni mu nechtějí k němu navrhnout zesilovač, jaký by si sám představoval. Amatéři. :wink:
Predtim nez neco napises by bylo dobry si precis co sem napsal ... chtel nekdo po nich aby mi navrhli zesilvac ja se jen optal jestli nekdo nema schema a hned se tu do me zacnete na vazet. Tohle forum ma fakt super uroven clovek zalozi topick s dotazem a lidi mu maximalne poradej blbe nebo vubec nic ale kecu a sracek maj kopec.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#17 Příspěvek od jardajar »

Však ti tu nikdo blbě neradil.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

Četl jsem to dost pozorně. Zbytečně se nas..áš. Tandel i Devo70 ti radili dobře a nxn jistě neprovokoval, tak nevím, co ti vlastně vadí. A za moji maličkost se ti omlouvám. Až vychladneš, tak se vrať, snad to tady vyřešíme. :wink:

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#19 Příspěvek od Killroy »

Smoldaa: kdybys o tom trochu něco věděl, tak bys nekopal kolem sebe nohama a nepsal bys blbosti. Z 12V toho moc nevytáhneš a aby to slušně hrálo, muselo by to být něco s monolitem jak už napsal stepa. Na tranzistorák zapomeň protože to bude ve výsledku jen nějaký jednoduchý šeptátko s komplementární dvojicí, s výkonem několika wattů a mizerným přednesem. Ale to jen opakuju co už napsali jiní. Nicméně, víc není co dodat a pokud si myslíš že to víš líp, tak sem s tím.

Killroy
Naposledy upravil(a) Killroy dne 08 bře 2008, 00:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Smoldaa
Příspěvky: 28
Registrován: 07 bře 2008, 01:00

#20 Příspěvek od Smoldaa »

masar píše:Četl jsem to dost pozorně. Zbytečně se nas..áš. Tandel i Devo70 ti radili dobře a nxn jistě neprovokoval, tak nevím, co ti vlastně vadí. A za moji maličkost se ti omlouvám. Až vychladneš, tak se vrať, snad to tady vyřešíme. :wink:
Jsem psla ze chci schema a tady pan tandel zacne neco psat at zapojim bedny paralelne(pritom nevedel jestli chci mono nebo stereo ze ano ..) .. Stacilo odepsat co tady pan Killroy ..viz vyse a ne tady psat nesmyslny blaboly
Nemam rad kdyz si nejaky vychtraly blbecek dela srandu z jinech lidi a banda mu podobnych ho v tom jeste podporuje. :evil: :evil:

:arrow: :arrow: :idea:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#21 Příspěvek od masar »

Tandel ti radil, jak spojením dvou repro v jednom kanálu zvýšit dosažitelný výkon. To se ti nelíbí? To je přece to nejjednodušší, co můžeš udělat, pokud použiješ to svoje trafo v tranzistorovém zesilovači. Ale i s integrovanými obvody můžeš dosáhnout většího výkonu, pokud použiješ např. můstkové zapojení. Ta diskuse se rozvinula proto, že jsi blíže nespecifikoval svoje požadavky na zesilovač kromě toho, že by měl být tranzistorový i když toto řešení nepodložils žádným relevantním argumentem. :wink:

Uživatelský avatar
Smoldaa
Příspěvky: 28
Registrován: 07 bře 2008, 01:00

#22 Příspěvek od Smoldaa »

CHtel sem snad od nekoho aby mi tu psal neco o tom jak budu zapojovat repro ? ne nechtel. Ja jsem chtel aby mi sem nekdo hodil schema k zesilovaci na 12V to sem jako jediny hodil stepa.Pak sem psal :Dival sem se na ty auto ty vypadaj vcelku solidne ale ja spis premyslel o tranzistorovym zesaku...jestli teda je nejakej na 12V .. Pokud si prect posledni vetu tak by ses docet :(jestli teda je nejakej na 12V )stacilo jen napsat ze bud neni a nebo ze se to nevyplati jak mi to tu napsal Killroy....A ne tu psat zbytecy sracky jako tady napr Tandel ze ... :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od stepa »

Jeste si nenapsal proc chces zrovna tranzistor, jak uz jsme ti napsali, s tim trafem toho moc nenadelas. Bud menic(nedoporucuji), nebo se spokojit s IO pro autozesiky. Dnesni IO nejsou spatne...troufam si tvrdit, ze kdyby si mel slepy poslechovy test, nepoznal by si to(ja take ne). Nebal bych se toho. Nevim proc kopat do tandela...nenapsal si jestli chces stereo, nebo mono, kdyz das 2 repro paralelne(neznamena to zapojovat bedny paralelne-pozor nato!), dostanes vyssi vykon. Celkem bezne se zapojuji repro paralelne. Jestli se ti to zda jednoduche, tak tezko radit...znovu se opakuji, z 12ti voltu toho moc nevykopes.

Pokud to mas jako rocnikovku, tak budes muset zvolit jine trafo(nebo se dej cestou step-up menice), nebo jiny aparat, deska neni vsechno o zesilovacich...da se delat spousta peknych zapojeni, na kterych se toho naucis hodne. Ale jde o to co od toho cekas.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Integráků pro autorádia je dost, kolem některých musíš taky nacpat skoro tolik součástek, jako do tranzistorového zesilovače, jen si vybrat.
Nebo, když chceš, aby to vypadalo složitě, tak tady na upload jsem dával do sekce Home / Konstrukce k zveřejnění koncový stereozesilovač s TDA7374 i s plošňáky, a vymysli k němu třeba soft-clipping. Má OC diagnostický výstup, který začne otevírat s rostoucím zkreslením (příklad využití ve spojení s digitálním potenciometrem je přímo v katalogovém listu, ale ten není podmínkou, hlasitost lze omezovat i čistě analogově).
Samozřejmě existuje víc integrovaných koncáků podobných vlastností, od toho je tu například www.datasheetarchive.com a jeho rozšířené vyhledávání, kde si zadáš třeba car bridge, rail-to-rail, diagnostic output,... možností je hromada.

Integrované konce s rozkmitem rail-to-rail doporučuji proto, že amplituda výstupního napětí se liší od napájecího napětí jen nepatrně (počítej tak do 0,5V pod), takže při stejném napájecím napětí i zkreslení z nich dostaneš větší výkon.
Tranzistorová zapojení jsou vhodnější pro větší napájecí napětí, protože jim na koncových tranzistorech zůstává větší úbytek (1,5V je tak lepší hodnota), což s klesajícím napájecím napětím znamená už drastický pokles výkonu. Svého času se to v autorádiích obcházelo dvojčinnými stupni s transformátory, ale nejméně jedna generace to už nezažila, tak už se to moc nepamatuje.

Uživatelský avatar
Smoldaa
Příspěvky: 28
Registrován: 07 bře 2008, 01:00

#25 Příspěvek od Smoldaa »

Dik za radu hned na to mrknu :P

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#26 Příspěvek od jardajar »

Já například dělal svůj první zesilovač z nějakého TDA, co jsem vráknul z televize u kontiku. Jede od 10V (do 30) a hraje hodně hlasitě. Kvalita pochopitelně neni nic moc, ale jede to klidně i na 12V. A takových obvodů je spousty, schéma máš většinou přímo v datasheetu... Hlavně z toho dostaneš nějaký výkon oproti diskrétním součástkám při tomto napětí...

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#27 Příspěvek od oscilos »

pokud chces tranzistorak a nechtel si neco jednoducheho tak ti doporucim toto.dava to 2x100Wsin a kvalita velmi dobra:-) soucasti je samotrejme menic :lol:

foto hotoveho vyrobku

http://www.zewel.tuliscz.com/pictures/d ... a280_1.jpg
Přílohy
DPA280_3.jpg
(240.21 KiB) Staženo 75 x
DPA280_2.jpg
(179.38 KiB) Staženo 85 x

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#28 Příspěvek od oscilos »

ale poslal jsem to spis jen tak ze srandy! hodi se hlavne do auta ne na napajeni ze site :lol: na tech 12 to by byl holy nesmysl...

Uživatelský avatar
baro
Příspěvky: 2
Registrován: 09 kvě 2005, 02:00

#29 Příspěvek od baro »

oscilos píše:pokud chces tranzistorak a nechtel si neco jednoducheho tak ti doporucim toto.dava to 2x100Wsin a kvalita velmi dobra:-) soucasti je samotrejme menic :lol:
Keby si mu bol radsej namiesto stran 15/16 poslal strany 11-14, bol si urobil ovela lepsie. Pan Dudek by sa mozno nehneval... Tymto si len dokazal svoju "nadradenost", rovnako ako zvysok.
SMOLDAA - ak tuzis po tranzistorovom, mozes sa inspirovat zapojenim DPA235 (Pavel Dudek), ktore najdes v prilohe Prakticka elektronika k Amaterskemu radiu 1990

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#30 Příspěvek od jodaps »

Beru zpět...
Naposledy upravil(a) jodaps dne 14 čer 2013, 18:06, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“