Trochu nostalgie

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#16 Příspěvek od tandel »

Matně si vzpomínám, že jedny z prvních našich Ge tranzistorů měly nohy neforemně zalité nějakou škaredou bílou umělou hmotou. Taky značení na pouzdře nebylo nic moc. Teprve ty pozdější už byly celkem k dívání.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

Také si pamätám. Ale určite nestáli 5 korún, ale cca 25-30.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#18 Příspěvek od zouzel1 »

tandel píše:Matně si vzpomínám, že jedny z prvních našich Ge tranzistorů měly nohy neforemně zalité nějakou škaredou bílou umělou hmotou. Taky značení na pouzdře nebylo nic moc. Teprve ty pozdější už byly celkem k dívání.
První pokus se 102NU70 byl takový, že se začal hřát tak, až se ta hmota začala tavit. Naslinil jsem si prsty, stejně jsem se spálil, a stáhnul pouzdro, abych se podíval, jak vypadá uvnitř. Zajímavé pro mě bylo tehdy zjištění, že fungoval bez pouzdra jako fototranzistor. I přes takto vysokou teplotu neodešel a stále fungoval. Holt, kvalita. Pak jsem se s ním chlubil kamarádům...

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#19 Příspěvek od tandel »

Podobným způsobem se dá vyrobit optočlen z toho NU. Upilovat nahoře pouzdro tranzistoru, do díry strčit ledku a zalepit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

tandel píše:Podobným způsobem se dá vyrobit optočlen z toho NU. Upilovat nahoře pouzdro tranzistoru, do díry strčit ledku a zalepit.
A co ta vazelina uvnitř, ta nevadila, nebo ji tam začali dávat až později?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#21 Příspěvek od Radix »

Vazelína se musela opatrně odstranit, tak aby nepoškodil systém. Dobře se na to hodilo párátko.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Přesně - takhle jsem před mnoha lety rozpitval GC520 - a taky chodil jako fototrand...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Oldradio »

Tranzistory řady NU se balily do úzkých papírových krabiček přibližných rozměrů a byl na ni nápis "elektronka". Jestli najdu, vyfotím a dám sem. Igelitové sáčky s vloženým žlutým štítkem byly až koncem 70. let.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od stepa »

Oldradio píše:Tranzistory řady NU se balily do úzkých papírových krabiček přibližných rozměrů a byl na ni nápis "elektronka". Jestli najdu, vyfotím a dám sem. Igelitové sáčky s vloženým žlutým štítkem byly až koncem 70. let.
No co mam doma, tak to je krabicka, ale s obrazkem elektronky(modro zluta), Je to parovany 3NU74, prodej 14.5 1982, cena 190,- ...celkem me mrzi ze jsem tu dobu nezazil :?

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#25 Příspěvek od tandel »

Taky myslím, že některé Ge tranzistory snad měly skleněná pouzdra, nastříkaná tmavým lakem. Skoro to nebylo poznat, ale když se náhodu lak odřel, tak se ukázalo sklo.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#26 Příspěvek od helios »

tandel píše:Taky myslím, že některé Ge tranzistory snad měly skleněná pouzdra, nastříkaná tmavým lakem. Skoro to nebylo poznat, ale když se náhodu lak odřel, tak se ukázalo sklo.


Správny postreh, boli aj v sklenených puzdrách. Poznali sa aj podľa toho, že vrch hlavičky nebol plochý, ale guľatý. Podobné puzdro bolo aj na fotónkach 12PN70, tie mali naviac okienko. Zopár kúskov tu mám.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#27 Příspěvek od FERYACT »

Měl jsem ve zpětnovazebním přijímači 153NU70.Začal časem šumět a tak
jsem transistor vypájel a po několik hodin jsem ho trápil při teplotě
varu vody.Přestože max dovolená teplota chipu byla 75°C nejen že to snesl
ale snížilo se šumění./asi se odpařila voda/

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#28 Příspěvek od zouzel1 »

FERYACT píše:Měl jsem ve zpětnovazebním přijímači 153NU70.Začal časem šumět a tak
jsem transistor vypájel a po několik hodin jsem ho trápil při teplotě
varu vody.Přestože max dovolená teplota chipu byla 75°C nejen že to snesl
ale snížilo se šumění./asi se odpařila voda/
To je zajímavá zkušenost. Když nastoupila křemíková éra, začali jsme gemániím říkat hliněné tranzistory... Do dneška mám funkční hliněný laboratorní zdroj.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#29 Příspěvek od jandu »

Myslým, že tú zvláštnu umelohmotnú zálievku mali iba "vf" typy.
Přílohy
156NU70.JPG
(55.08 KiB) Staženo 56 x
Zmes NU.JPG
(54.92 KiB) Staženo 57 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#30 Příspěvek od tandel »

Moc pěkné tranzistory. Mám dojem, že 153NU70 se používaly v prvním čs. AM tranzistorovém rádiu T58. Později přišly PNP tranzistory 0C170 a mohlo se tranzistorovat i VKV.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“