Blikaju lampy v panelaku

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#16 Příspěvek od Cust »

rnbw, tak to radši sháněj šikovného faráře :-)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#17 Příspěvek od FERYACT »

Když jsem si přečetl co máš za problémy, tak ti chci říct, že nestačí šroubky
utahovat ale zkontrolovat i protikus v krabicích.Hliník krásně hoří a vezme s sebou nejen šroubek.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Krabicu som nasiel. Napriek tomu, ze je skoro pri strope, v nej bola zjavne niekedy voda. Inak si neviem predstavit, ako to mohlo takto zhrdzaviet.

Dalej v nej vidno perfektnu a preciznu pracu elektrikara... :?
Přílohy
el_krabica_5.jpg
(99.8 KiB) Staženo 117 x
el_krabica_4.jpg
(111.03 KiB) Staženo 117 x
el_krabica_3.jpg
(93.84 KiB) Staženo 117 x
el_krabica_2.jpg
(97.23 KiB) Staženo 120 x
el_krabica_1.jpg
(112.3 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jenys »

rnbw píše:Krabicu som nasiel. Napriek tomu, ze je skoro pri strope, v nej bola zjavne niekedy voda. Inak si neviem predstavit, ako to mohlo takto zhrdzaviet.

Dalej v nej vidno perfektnu a preciznu pracu elektrikara... :?
Hm, tak to je teda docela pěkná prasárna, někdo rozlámal věneček a udělal z něj svorkovnice :roll: To tedy nechápu :?: :?:
No vypadá to jako kdyby to zažilo nějakou potopu, nebo, že by to bylo v sauně či prádelně :lol: :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Nechapem, ako sa tam ta voda dostala. Je to v obyvacke pod omietkou, asi 15cm od stropu, 6. poschodie (z 8)...

Ocakaval som, ze tam bude normalny vencek. Ale niekto usetril a dal tam len polovicu :D

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#21 Příspěvek od Radix »

Typická kondenzace par, nejvíce se vyskytující v bytech, kde se vaří na plynu, nebo kde je nedostatečná tepelná izolace stěn.
A hlavně kombinace obojího.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Jenys »

rnbw píše:Nechapem, ako sa tam ta voda dostala. Je to v obyvacke pod omietkou, asi 15cm od stropu, 6. poschodie (z 8)...

Ocakaval som, ze tam bude normalny vencek. Ale niekto usetril a dal tam len polovicu :D
A nemohlo to být, jak se někdy stane, že nad tebou tě někdo vyplavil a pak se to dostalo do krabice....

Jinak je to fakt divné :roll: :?:

No mě se ještě, když jsem stavěl, dostala do krabice(blbec nezavřel jsem víčko) omítka a pak se postupně vypálil věneček, když se zapnula elektrika a projevovalo se to rušením v TV, tak jsem hledal, co se kde děje, to ještě nebylo vše hotové a pak jsem našel, to už, ale bylo zavíčkované, zuhelnatělý věneček, tam to jiskřilo a proto rušilo.

Ale takto rezavé, to je divné, tak musela být voda, ale jak :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

A ty páry se tam udělaly z tepelné degradace bakelitu - jak hlína teče, povolené kontakty se ohřívají, bakelit pod nimi degraduje a rozkládá se. Jedním z produktů je vodní pára, dalším je například formaldehyd... Podobně zkorodovaný věneček jsem taky potkal v jednom RD - ale byl celý, nerozlámaný, jen ho nikdo asi 20 let nedotahoval - a projevilo se to až tehdy, když se do onoho baráku koupila automatická pračka a zapojila se až na konec větve za tenhle zapomenutý věnec - asi půl roku to chodilo, pak zničeho nic začala pračka vyrážet pojistky... Musel jsem tam vyměnit i vedení na obě strany od té škatule, byla tam totálně sežraná izolace - jednak teplem, druhak těmi chemosvinstvy, co vznikají teplem z bakelitu i ze samotného PVC...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ado1122
Příspěvky: 85
Registrován: 14 srp 2007, 02:00

#24 Příspěvek od ado1122 »

iné kafé :D

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Jenys »

EKKAR píše:A ty páry se tam udělaly z tepelné degradace bakelitu - jak hlína teče, povolené kontakty se ohřívají, bakelit pod nimi degraduje a rozkládá se. Jedním z produktů je vodní pára, dalším je například formaldehyd... Podobně zkorodovaný věneček jsem taky potkal v jednom RD - ale byl celý, nerozlámaný, jen ho nikdo asi 20 let nedotahoval - a projevilo se to až tehdy, když se do onoho baráku koupila automatická pračka a zapojila se až na konec větve za tenhle zapomenutý věnec - asi půl roku to chodilo, pak zničeho nic začala pračka vyrážet pojistky... Musel jsem tam vyměnit i vedení na obě strany od té škatule, byla tam totálně sežraná izolace - jednak teplem, druhak těmi chemosvinstvy, co vznikají teplem z bakelitu i ze samotného PVC...
No jako pohádka je to hezké :wink: :D , ale jako faktické vysvětlení proč je to rezavé, je to blbost, to se na mě nezlob :wink:

Viděl jsem, když jsem dělal devět let po údržbách, hodně vypálených vypínačů, svorkovnic atd. , ale nikdy nebyly od vypálení rezavé šroubky. To, že se z bakelitu vytvoří tolik vody....fakt nádherná pohádka :wink: :lol:

Jo, neutažený hliník je svinstvo, dovede nažhavit dráty daleko od svorkovnice a upálit se, to jo, to znám, ale rez ......
To, že zuhelnatí bakelit a začne být vodivý uhlíkovou cestou, beru, ale to co je vidět na fotografii zde, kde vůbec není bakelit poškozen, vyhřát aby vytvořil vodu, tak to jako důvod k rezavění prostě neberu a nevěřím. Ano, je vypálený v místě, kde je poškozený drát, ale to je následek zrezavění. Dej mi nějaký důkaz svého tvrzení prosím.

Viděl jsem rezavé šroubky v Acidurkách s měděnými utaženými dráty. Jinak co vím, tak se do krabice musí, třeba mikroskopicky(což v případě zde asi není) dostat voda a pak dojde k tak masivnímu zrezavění. Může se to stát i při malování, nebo tapetování, nebo naopak při odstraňování tapet :wink:

Když se podíváš na ty fotky a uvážíš, kolik se může z bakelitu co tam je vytvořit vody, tak musíš uznat, že je to nesmysl. A co je zajímavé, že čokoláda nahoře krabice, je v pořádku, ale dole je rezavá. Tam se musela dostat voda z venku a to docela dost, už podle rezu na šroubkách a na svorkovnici. Kdyby se voda odpařovala z bakelitu, byly by poškozené všechny šroubky. Napadá mě, že to může být následek sádrování, sádra je tam vidět na drátech v krabici.
Neznáme historii bytu, tak zde můžeme jen hádat, jak se to stalo :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#26 Příspěvek od kbulda »

To nedělal elektrikář, to dělalo prase.

Tato koroze nevznikla z rozkladu bakelitu, protože když se bakelit zpopelňuje, tak bývá krabice zevnitř očouzená.
Toto vznikne dvěma způsoby:
1. buď do krabice skutečně natekla voda od souseda o patro výše,
pozná se podle toho, že je většinou vidět čárka - místo hladiny kam v krabici sahala
2. větší pravděpodobnost je ( potvrzeno praxí ), když se těsně po provedené instalaci krabice zapojí a zavíčkuje, tak voda která je obsažena v sádře a případné omítce se odpaří i do krabice a tam zkondenzuje. Hliník a pozinkovaná svorka a šroubek vytvoří elektrochemickou korozi. Svorky v dolní části krabice i v těchto případech bývají postiženy více.
Vypadá to více i na tuto verzi podle sádry nebo štuku na čokoládě, že krabice byla dosádrována a poté zavíčkována, možná i po štukování.
Podle fota na horní hraně krabice jsou lehké hrany štuku směrem do krabice. to vypadá na to,že bylo štukováno až po zapojení krabice, protože tyto hrany štuku by při zapojování po štukování odpadly.

Voda z bytu o patro výše dovede zatéct vodorovnými stropními dutinami panelů i 6 m přes celou místnost . To znamená , že voda v koupelně vsákne spárami do podlahy , vodorovně přeteče celou místnost, dostane se do svislé dutiny k el vedení a podle něj nateče do krabic.
Přílohy
100_2850.1.jpg
Takto vypadá krabice do které natekla voda
(265.23 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Jenys »

kbulda píše:To nedělal elektrikář, to dělalo prase.

Tato koroze nevznikla z rozkladu bakelitu, protože když se bakelit zpopelňuje, tak bývá krabice zevnitř očouzená.
Toto vznikne dvěma způsoby:
1. buď do krabice skutečně natekla voda od souseda o patro výše,
pozná se podle toho, že je většinou vidět čárka - místo hladiny kam v krabici sahala
2. větší pravděpodobnost je ( potvrzeno praxí ), když se těsně po provedené instalaci krabice zapojí a zavíčkuje, tak voda která je obsažena v sádře a případné omítce se odpaří i do krabice a tam zkondenzuje. Hliník a pozinkovaná svorka a šroubek vytvoří elektrochemickou korozi. Svorky v dolní části krabice i v těchto případech bývají postiženy více.
Vypadá to více i na tuto verzi podle sádry nebo štuku na čokoládě, že krabice byla dosádrována a poté zavíčkována, možná i po štukování.
Podle fota na horní hraně krabice jsou lehké hrany štuku směrem do krabice. to vypadá na to,že bylo štukováno až po zapojení krabice, protože tyto hrany štuku by při zapojování po štukování odpadly.

Voda z bytu o patro výše dovede zatéct vodorovnými stropními dutinami panelů i 6 m přes celou místnost . To znamená , že voda v koupelně vsákne spárami do podlahy , vodorovně přeteče celou místnost, dostane se do svislé dutiny k el vedení a podle něj nateče do krabic.
Jo, tak tohle vysvětlení beru a s tím souhlasím, nějak tak mě to také připadá. Ten bakelit a odpařená voda je čirý nesmysl. Tak jak je to vidět na foto, musela se tam nějak dostat voda a myslím, že jí nebylo málo, podle toho rezu. Typuju to fakt na tu sádru či štuk :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#28 Příspěvek od FERYACT »

Spolehni se že pokud je nad 6.patrem 7. že jde o vytopení.Mne sousedi
nade mnou vytopili 10*.Šroubky mají povrchovou úpravu a musí to chvíli trvat než zkorodují dle obrázku.Je jasné že je léta nikdo nekontroloval.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#29 Příspěvek od jandu »

Zatápanie v bytovkách je ako detektívka - často s nečakaným koncom. Ešte keď som v bytovke býval - na 4., jedného dňa sa mi liala voda asi meter nad podlahou z miesta styku dvoch panelov. Bežal zom za susedom na 5., a ten chudák prekvapený, že on nič nerobí. A fakt, u neho sucho. Ale ten na 6. mal kúpelňu už krásne vytopenú vodou z vane. Ako si tá voda našla cestu cez jedno poschodie a do druhej miestnosti - no záhada.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#30 Příspěvek od FERYACT »

V panelech jsou na odlehčení dutiny.Např pro světla

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“