zapojenie LED na dc/dc menič

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Tazz

#16 Příspěvek od Tazz »

Cyba je urèitì nìkde ve mì. Moc se v elektronice nevyznám. Doporuèený KD617 jsem nesehnal, tak jsem použil BD436 (Hfe) 50. Ale to by na výpoèet asi nemìlo mít vliv. Když jsem ten návod èetl, tak mi to pøišlo v celku jasné, ale pokud jsem to poèítal asi na 150mA, tak by na bázi mìlo být asi 0,006mA a odpor = (5V - (2x0,6))/0,006. Pokud to ale takhle zapojím, tak na výstupu teèe max 70mA. Chtìl jsem hlavnì vìdìt, jestli není v tom zapojení nìjaká chyba. Ještì jsem našel zapojení se zenerkou, ale obávám se, že tam dopadnu obdobnì.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jankop »

150mA/50 = 3mA
3mA x 2 = 6mA
(5V - 2x0,6V)/0,006A = 630 ohm

Rx = 0,65V /0,150A = 4,3 ohm

tazz

#18 Příspěvek od tazz »

jj, takhle jsem to poèítal taky.. Realita je jiná..

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jankop »

Realita..., realita... Jak to měříš? Zkratem nebo na nějaké bílé LED?

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od radekrd »

Výpočet je jedna věc, realita druhá. To dělá rozptyl parametrů polovodičů. A to se bude proud ještě měnit s teplotou. Chce to holt trochu zaexperimentovat.

Tazz

#21 Příspěvek od Tazz »

Mìøím proud mezi kolektorem tranzistoru a zátìží. Jako zátìž mám halogenovou žárovku.
Rozptyl bych pochopil, ale že by to bylo o tolik. Pokud vám pøipadá, že je výpoèet správný, tak to dìlám asi nìco špatnì já, nebo je pro mì tohle zapojení nepoužitelné. Zkusím jinou variantu. Našel jsem zapojení s tranzistorem NPN a zenerkou v bazi.
Jinak díky za rady a konzultaci.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“