Mascom - opakovaný průraz BU2525AF

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Původní VN trafo bylo zjevně vadný nebo jen vyměněný naslepo ? Co vychylovací cívky ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#17 Příspěvek od Stanislav »

VN trafo bylo v jednom místě trochu nafouklé, jako by se to tam škvařilo,tak jsm ho měnil víceméně rovnou. Vychylovačky jsou podle měření v pořádku.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#18 Příspěvek od stevo59 »

Napadá mě, že když to drží se žárovkou požadovaných 145V a takhle to ničí tranzistory, jestli by mohl být vadný IO TCDT 1101G, že to takhle vždycky ulítne?
Pred časom sme to riešili, ale pri vadnom TCDT len lietalo napájanie KSR, ale trand nám neodstreľovalo. Skúsil by som to podľa ccarlosa (pozri vyššie), to by ti malo ochrániť trand a mal by si šancu zmerať, čo sa to vlastne deje. :(

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#19 Příspěvek od Stanislav »

Především bych se měl omluvit těm, co mi dobře radili s kontrolou vychylovaček. Ty jsem měřil jen na hrdle a nakonec jsem zjistil, že je velkých přechodový odpor v konektoru (vyphřátý cín v dutém nýtku v desce).
Pak jsem tedy zařadil do kolektoru žárovku (60W) a dostal jsem se do stavu, že mi najede buzení BU2525AF. Osciloskopem vidím, že obdélník na bázi malého tranzistoru je předpisový, v bázi BUčka špičky jsou. Pak dojde k poklesu napětí na IV01, pin 33, výstup H-Drive na polovinu a TV se vypne. To se opakuje ještě podruhé a přepne se do stavu standby. Napětí 8,16 a 45V je však minimální (poloviční),. 200V ještě míň. Napětí 8 a 16 V jsem ještě zkusil nahradit z vnějšího zdroje, ale tím jsem si moc nepomohl.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#20 Příspěvek od stevo59 »

Napětí 8,16 a 45V je však minimální (poloviční),. 200V ještě míň.
To je dôsledok tej žiarovky, ktorá "zmäkčuje" budenie VNT. Vypínanie má možno ten istý dôvod, lebo priebehy, ktoré očakáva proc. nesedia, tak vypne budenie H. Skús dať 200W žiarovku, budenie bude bližšie normálu a ak bola vada v konektore vych., snáď to nabehne. DD07, DD08 sú vyskúšané? Ešte ma napadá pozrieť na emitor TD03, či ide signál H_FLYBACK do procesora. Daj vedieť výsledok. Š.

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#21 Příspěvek od Stanislav »

Provedl jsem pro jistotu výměnu DD07 a DD08 a připojil přes 200W žárovku. Start TV byl jako předtím. 2x pokus o start a přepne se do standby. Průběhy na TD01 a ZD02 jsem tak nějak překreslil. Impulsy na TD03 jsou, ale jsou tam vidět ty překmity jako na TD01 a 02. Napětí 8 a 16V je skutečně tvrdší, ale opět se mi tím nic nepodařilo vyřešit.
Přílohy
masc TD01-02l.jpg
(125.43 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
ccarloss
Příspěvky: 197
Registrován: 22 kvě 2007, 02:00

#22 Příspěvek od ccarloss »

No sak som aj písal ze by tam ani nemal byt odber v tom zapojeni v serii zo ziaroukou - ona by sa vobec nemala ani trochuu rosvietit.Ale mam este iny napad - na miesto ziarovky v serii pripoj ladasku ak sa co i len pohne nieje to v poriadku a dalej mozes hladat chybu napr. niekde sek. vynuti vn trafa - nejaka vetva moze mat skratovy odber.Mozes skusit externe napájat jednotlive vetve a merat prud.

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#23 Příspěvek od Stanislav »

Odpojování větví na sekundáru VN a připojit tam externí zdroj napětí jsem už taky zkoušel. Taky mi to nebylo k ničemu. Vždy se to chovalo stejně. Nejsem schopen přijít na to, proč je tam na bázi a potažmo kolektroru takový překmit. To je ta hlavní zrada, protože kdybych tam měl požadované (předepsané) špičky, tak jsem za vodou.

Uživatelský avatar
ccarloss
Příspěvky: 197
Registrován: 22 kvě 2007, 02:00

#24 Příspěvek od ccarloss »

Dost by pomohlo zistit konkretnu zavadu povodneho vn trafa.

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#25 Příspěvek od stevo59 »

Zo zúfalstva ešte pozri CD13 a R05, ja už neviem, na čo ešte šiahnuť. Sorry. Š. :oops:

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#26 Příspěvek od Stanislav »

Původní závadu lze identifikovat pouze asi takto. VN trafo je z boku nafouklý a TV samozřejmně mimo provoz. Kondík CD27 byl předpisově prostřelený a BU s upečeným přechodem kolektor-emitor. Jinak jsem nic jiného ke své smůle nenašel.
Rozumím kontrole CD13a RD05 a pro jistotu jsem vyměnil i DD09.

Uživatelský avatar
bumbo
Příspěvky: 167
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#27 Příspěvek od bumbo »

Podle průběhu na bazi TD02 bych tipoval na vadnou diodu DD12.

Uživatelský avatar
ccarloss
Příspěvky: 197
Registrován: 22 kvě 2007, 02:00

#28 Příspěvek od ccarloss »

este RD19 a RD07

Uživatelský avatar
Stanislav
Příspěvky: 22
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: C.Budejovice

#29 Příspěvek od Stanislav »

To jsem taky předpokládal, že je tam u ní horší parametr na zotavení a proto jsem tu diodu DD12 preventivně vyměnil. Ale nepomohlo mi to. Průběhy jsou stejné i po výměně.
V obvodu buzení TD02 jsem zkoušel změnit parametry odporů, ale i po jakékoliv změně (a že jsem zkusil i extrém) to vypadá na osciloskopu stejně.

Uživatelský avatar
ccarloss
Příspěvky: 197
Registrován: 22 kvě 2007, 02:00

#30 Příspěvek od ccarloss »

zmeraj ukostrenie WD01 pin4

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“