osciloskop ze zvukove karty

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Neznám jediného člověka, který by měl k dispozici byť staré analogové ukazovátko ruské výroby a tvrdil by, že je PC skop ze zvukovky k něčemu. Jiná věc je nějaký data analyzér nebo paměťový skop, či zapisovač pomalých dějů.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Ale to se přece všechno navzájem nevylučuje. Dejme tomu, že si z práce můžu půjčovat 100 MHz Kikusui, ale pak je 14 dní dovolená nebo se tam motá šéf a já si chci doma najít, proč mi vrčí zdroj nebo naladit výhybku do rezonance. Není třeba hned s vaničkou vylévat zvukovku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Při vzpomínce, jak jsem s 5MHz skopem oživoval zesilovače a jaký byl pokrok, konečně vidět, že ta divná věc, proč se stopa rozmázne na jednom místě, není vada osciloskopu, ale regulérní kmitání v desítkách MHz... čehož jsem docílil koupí pořádného 100MHz stroje a sond. Osciloskop ze zvukovky je spíš takový pokus, jako klíčovou dírkou nahlížet do Louvru a tvrdit "tohle je to výtvarný umění". Něco člověk zahlédne, ale taky toho možná 99% nezjistí jinak, než odhadem a dedukcí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

jo, to je hezký příklad :lol: s tou klíčovou dírkou! K tomu bych dodal, že je lepší dvoukanálová klíčová dírka 96k než temnota... ne každý je profesionál v audiotechnice, který si měřením a oživováním vydělává na chleba a je tlačen k profesionalitě zákazníkem a konkurencí. Ono kutilovi sotva bude dávat ekonomický smysl pořízení osciloskopu za 20000, to si pak prostě ten zesilovač koupí hotový. Ten chlapec se ptal na možnost použití zvukové karty. Jestli někdo s elektronikou začíná nebo ji má jen jako vlažné hobby... Podobně si spousta adeptů kupuje mikrověže a k nim mizerný bedničky a ohrává je vypálenýma mp trojkama, ačkoliv je to jen klíčová dírka do světa umění a o kvalitě nahrávek se tak nikdy nedoví. Správně by člověk měl hudbu poslouchat v akusticky odstíněné poslechové místnosti, na Xavianech z NADu a nejlíp z SACD... svět je zkrátka plný kompromisů :D
Ty odhady a dedukce, to je zajímavý postřeh. Kdysi napsal myslím Škoda(?) takovou knížku o dvou radioamatérech, začínali z ničeho a měřák si vyráběli z nějakých zmagnetovaných žiletek v dutině cívky nebo jak... tím nechci obhajovat nouzové poměry (abychom se zas nedostali k sudu a novinám :lol: , ale řekl bych, že ta nouze za určitých okolností možná dokázala rozvinou odhad a dedukci.
Druhý extrém je perfektně vybavené servisní středisko, kde zákazníkovi vymění celý blok v ceně 8000,- ačkoliv je vadná jedna dioda, nebo mu řeknou, že přístroj je morálně zastaralý.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Problém je v tom, že "nouzové řešení osciloskopu" si skoro vždy pořizují ti, kteří nejsou schopni obvykle tou klíčovou dírkou odhadnout měřené proporce. Dneska není problém koupit za 1000-4000 starší přijatelný analog...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Tak to nedokážu posoudit, neznám blíž ty co si pořizují "nouzové osciloskopy". Jestli jim ale PC osciloskop pomůže k prozření, že tudy cesta nevede, tak taky dobře, ne? :?
Jestli se ti potřební fakt dostanou k použitelným měřákům za několik málo kKč, je to potěšitelné... nemám pocit, že by v téhle zemi byl přebytek odborníků, přál bych jim to.

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od tominekk »

Chtěl by se zeptat (doufám že je to k tématu) jaký hodnoty zvukovka snese. Jde mi o to kolik voltů lze na ni připojit, tak abych na ni mohl ještě někdy něco vůbec připojit :-)
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

SB LIve !32+ zničilo 8V ef na 50 ohmech z generátoru, ustřelil se vstup převodníku. Kus od kusu to bude jiné.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Podle toho, jestli je vstupní zesilovač zvukovky napájený 12V nebo 5V. Rozkmit signálu (tedy napětí špička-špička) by neměl v žádném případě přesáhnout napájecí napětí.
Většina karet snese efektivní napětí na vstupu něco přes 2V bez nebezpečí poškození

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

asi prakticky na všech zvukovkách žádný vstupní obvod není, linkové vstupy jdou přímo na vstup AD čipu nebo audio kodeku a to bývá napájeno z +5V, někdy i z +3,3V. Na některých kartách bývaly ochranné obvody, ale to už se asi v rámci úspor zrušilo, zmíněna SB Live! 32+ měla pouze vstupy odděleny kondy 10uF.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Pardon, špatně jsem se vyjádřil, asi jsem měl napsat "vstupní obvod na čipu AD převodníku". Nějaký zesilovač tam bude, protože určitá limitace se projevuje bez ohledu na nastavení vstupní citlivosti.
V každém případě při samplování koukám nepřekročit špičkovou úroveň asi 1,2V.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

každopádně nějaký ten ochranný obvod na vstupu zvukovky je žádoucí, jinak je využití toho osciloskopu-neosciloskopu dost problematické :(
z toho důvodu jsem si rád odpustil nějaké očuchávání lampových zesilovačů kabelem vedoucím do PC čka...

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Jirka »

Sendyx, Crifodo: Vy se na to koukáte moc profesionálně, tyto náhražky za osciloskopy si bastlíři (amatéři) staví proto, že je to levné. Dražší si třeba nemohou dovolit, tak jsou rádi za něco.

Jinak tenhle by nemusel být zase tak špatný, může být lepší než zvukovka.
Každopádně to je zajímavý způsob řešení.
digiboy píše:kukni na digi osciloskop pro PC z Radia 9-2006

max 1MHz, cena do 1000 kacek, soft zadara

http://rapidshare.de/files/35793318/dig ... pro_pc.zip
*****

Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 48
Registrován: 10 úno 2008, 01:00
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Fox_VK »

Ehm asi jsem jeden z těch zatracovaných amatérů a stracených případů,Ale stejně se zeptám.
Mám ze dvou 555-ek obvůdek který by mněl generovat signál pro modelářské servo. Tj pulsy o délce 1-2ms opakující-se s frekvencí 50Hz. Samozřejmně mně to nechodí. Mám nějakou šanci Něco vidět přes tu zvukovku pokud si výstupní napětí 5V děličem srazím na cca 1V ?
Jsem amatér - tak opatrně...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od stepa »

No pocitat umis? Jaky kmitocet ma puls o delce 1-2ms? A kolik ti vezme zvukovka? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“