Rotační inverzní kyvadlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#16 Příspěvek od Cust »

nevidím důvod proč by měla být absolutní nula snímače polohy v absolutně svislé poloze - osobně bych tam dal aripot pro testy bych ho nastavoval do střední polohy, pro testy bych se také vykašlal na nějaké kroužky, signál bych vedl volnýma drátkama - pokud by regulátor dělal capiny, vypnu zařízení dřív než se dráty překroutí
senzor zrychlení a rychlosti je podle mě úplně zbytečný - derivaci polohy není snad problém dopočítat, stejně tak i derivaci rychlosti
navíc to jde namodelovat v kompu - sestrojit matematický model kyvadla by neměl být velký problém, ten by zaručil rozumné chování regulátoru - přesně už bych to došolíchal na živo

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Na snímání polohy kyvadla se používá běžné inkrementální rotační čidlo, s dvojicí fázově posunutých signálů. Už jsem ty kyvadla viděla tři a vždy tam bylo IRC.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#18 Příspěvek od Cust »

Andrea píše:Na snímání polohy kyvadla se používá běžné inkrementální rotační čidlo, s dvojicí fázově posunutých signálů. Už jsem ty kyvadla viděla tři a vždy tam bylo IRC.
ano, to by bylo asi nejrozumější, ten aripot jsem uvedl jako bastlířsky jednoduché řešení - ne kvalitativně rozumné

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od mtajovsky »

Cust píše:nevidím důvod proč by měla být absolutní nula snímače polohy v absolutně svislé poloze - osobně bych tam dal aripot pro testy bych ho nastavoval do střední polohy ...
Netvrdím, že nemáte pravdu. Ale jak potom dosáhnete eliminace stavu, kdy je kyvadlo odchýleno právě o chybu snímače? Potom čidlo indikuje 0, kyvadlo je v klidu, i když nakloněné. Dopočítavaná rychlost a akcelerace je 0. Držák kyvadla má ovšem trvalé zrychlení, což není žádoucí případ.

V self-blancing robotech se používá kombinace čidla akcelerace a gyroskopu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

Omlouvám se, ale tomuto stavu moc nerozumím (popisu)...(pokud se údaj polohy nemění nemůže být nenulové zrychlení)
Každopádně, si můžu říct, že poloha je nulová právě při zapnutí regulátoru a polohu vynulovat pomocí sw (zjistit offset). A pak regulovat na žádanou hodnotu mínus offset.

Každopádně je to nejrozumnější vyřešit inkrementálním čidelm (třeba kolečko s výsečemi) potřeba 2 hodnoty posunuté fázově (jak popisuje Andrea) o pi/2 a tak určíme polohu a díky krásným funkcím sin a cos i směr - pro tento případ postačující údaje. (V tomto případě je nutná taktéž inicializační procedura, kdy se vynulují čítače v době kdy je rameno v klidu. jde to tedy i absolutně, ale to vyžaduje složité čidlo polohy.)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od mtajovsky »

No, je to trochu zmatkózní popis. Pokusím se jasněji - tedy jde o stav, kdy by bylo kyvadlo nakloněno právě tak aby, čidlo udávalo nulovou odchylku, protože jeho nulová poloha není absolutně přesně shodná se svislicí. Mimochodem čistě inkrementální čidlo nedává údaj o absolutní poloze. Použité počáteční vynulování - to může být jen s přesností na jeden dílek a tudíž pořád s chybou. No a dál - díky této nepřesnosti a třeba i nepřesnosti dělení kolečka ve snímači existuje stav, kdy si automatika bude myslet, že je kyvadlo přesně svisle a ono nebude. Pokud bude takový stav vyregulovám, tak jedině tím způsobem, že držák kyvadla bude mít jisté zrychlení, které kompenzuje nepřesnou svislou polohu kyvadla. Jako výsledek bude to, že kyvadlo bude nepatrně nakloněno a rotční držák se bude stále zrychleně otáčet. A teď nevím jak z toho jinak, než nějakým zjištění této akcelerace.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Sunmay »

pokud stále řešíš vedení hodnot tak se to dá řešit přes rotační transformátor (dofám že se to tak jmenuje) , to co je ve videohlavě.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

mtajovsky píše:... Jako výsledek bude to, že kyvadlo bude nepatrně nakloněno a rotční držák se bude stále zrychleně otáčet. A teď nevím jak z toho jinak, než nějakým zjištění této akcelerace.
Na to nemusí mít ten ovládací software ani inteligenci blondýny ani akcelerometr, aby poznal, že v "rovnovážném" stavu ujíždí pořád k jedné straně. A pokud mám IRC s 2000 pulsy na otáčku, na začátku ho vynuluji ve svislé poloze, tak pak stačí držet polohu 1000 a tu odchylku +/- 0.18° vykompenzuje tření v uložení kyvadla.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

prozraďte natvrdlému, k čemu je dobré rotační kyvadlo?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#25 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:prozraďte natvrdlému, k čemu je dobré rotační kyvadlo?
Něco jako teslák, ale dá se na tom víc naučit, zničit míň součástek a přijít k míň úrazům.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Sunmay »

Ještě technickej dotaz (když beru tu nejjednodušší formu) ... je možné něco takového udělat analogově ? asi aripoty a komparátory s tím, že snímač by byl jak na hřídely motoru tak na hřídeli kloubu ... asi aripoty. spojený tak aby v případě chyby proklouzly ... je to součástka kterou bych nerad zničil ... v prvé řaděbych se asi snažil udržet stejné napětí na obou aripotech plus nějaké další řízení a snímání.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Andrea píše:
Crifodo píše:prozraďte natvrdlému, k čemu je dobré rotační kyvadlo?
Něco jako teslák, ale dá se na tom víc naučit, zničit míň součástek a přijít k míň úrazům.
Bravo, Andreo - tohle by se mělo tesat!!! (už mne ty nejrůznější návody na TC a hokusy-pokusy s vn trafy z TV nebo MOT, provozované povětšinou skorolaiky a podobnými diletanty, začínaly poněkud děsit...)

Sry za OT, ale nemohl jsem si pomoct, když tady ženská TAKHLE utírá nás chlapy... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

metod je určitě 3 (_._), magnetická sonda s hallem, optické čidlo, detekce magnetu cívkou, kapacitní sonda, podle vkusu dotyčného soudruha...
snažím se ze všech sil uvěřit, že se tím někdo něco naučí....... :roll:

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Sunmay »

Tak jo ve směs to so zbytečnosti ale když to tak vezmeš kolem dokola furt je lepší když si nějaký lajk až skorolaj staví doma teslák a pak ho to zabyje, než když se někde zfetuje sedne do auta a zabyje někoho jiného.

Spousta lidí na věcech podobného rázu hodně naučí, třeba že elektrika fakt kope a že i naprosto nevinně vyhlížející součástky mohou vybouchnout. A že ochranné bríle nejsou při stavbách pokus omyl úplně zbytečné :D:D:D
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#30 Příspěvek od mtajovsky »

Andrea píše:Na to nemusí mít ten ovládací software ani inteligenci blondýny ani akcelerometr, aby poznal, že v "rovnovážném" stavu ujíždí pořád k jedné straně. A pokud mám IRC s 2000 pulsy na otáčku, na začátku ho vynuluji ve svislé poloze, tak pak stačí držet polohu 1000 a tu odchylku +/- 0.18° vykompenzuje tření v uložení kyvadla.
Tomu se říká hraběcí odpověď !! :wink: Briskně to vyřešit a přitom vlastně nic neříct. S tím tření je to pochybné, počítám že algoritmus na tom založen není. Když se podíváte na některé ukázky, je tam zcela zjevné chvění, kterýžto jev vliv tření silně eliminuje a které by tam nebylo, pokud by se systém třením ustálil. A na téhle ukázce

http://www.youtube.com/watch?v=WZmsZA2clEE

je jasně vidět, že některé algoritmy na prostém vyrovnávání do svislé polohy a tření založeny nejsou.

Využití takových věcí vidím třeba v řízení raket a obecně v robotice. Shazovat to srovnáváním s teslákem je přinejmenším projevem nedostatku představivosti ... Inteligenci blondýny si nedovoluji hodnotit. Howgh.
Ekkar píše:Sry za OT, ale nemohl jsem si pomoct, když tady ženská TAKHLE utírá nás chlapy...
Některé ženy se notoricky vyžívají v konfrontačním stylu komunikace, i když to opravdu není nutné. Asi si něco kompenzují.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“