Zvukova modulacia 555

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Martin z KE

#16 Příspěvek od Martin z KE »

Ano poznam tam je ale pouzity 4046 Ja mam IR2153 a to kusa dost ine.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Buzení mu žere 0.5A, to je matroš, mě když žere buzení pro 3kW měnič 100mA tak si říkám, kde je co špatně. Někomu holt něco jako deadtime nic neříká. Prásknem do buzení pořádnej trandík a když topí, dáme mu pořádnej chladič.
Pro buzení přes trafa stačí nějaký integrovaný 2A(4A) budič a ani nemusí mít chladič. Abych jen nekecala, tak na fotkách je full bridge měnič 3kW (s větším chladičem i 6kW), buzení 2 x UCC27324 (ty dva DILy8), tranzistory 4 x SPW32N50. Spotřeba buzení v klidu <100uA, při 70 kHz 95mA. A většinu z toho požerou jádra traf, nejsou na to moc vhodná, jsou ze síťových filtrů z PC zdrojů, žádné 120°C transily, ty tam vůbec nejsou. Samozřejmě je to řízené s dodržováním mrtvých dob.
Přílohy
fullbridge.jpg
(54.93 KiB) Staženo 28 x
fullbridge2.jpg
(52.77 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Za chvilku se na Tebe vrhne roj konstruktérů "tesláků", co mají z rozstřílených pouzder od výkoňáků doma udělanou dlažbu. Tak se připrav !
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

Andrea zas machruje... (musím si rejpnout). :twisted:

Jeden dobře umístěný transil nemůže nikdy škodit.
Vzhledem k tomu, že jsou ti švábíci v paticích se evidentně počítalo s tím, že budou mít taky "deadtime" :wink:
malá poznámka k topologii: když to jen trochu jde, je dobré nechat nastoupit svorkovnice do řady, kvůli uspořádání kabelů. Takhle to připomíná Divadlo Járy Cimrmana (Dlouhý, široký a krátkozraký) "támhle ležel, támhle ležel, všude tady ležel" :twisted:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#20 Příspěvek od Atlan »

mne sa zda ze svorkovnice su tak rozlozene ucelovo....

Martin z KE

#21 Příspěvek od Martin z KE »

Ano ten plny mostik je pekny. Ale co to ma spolocne so zvukovou modulaciou IR2153 ?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#22 Příspěvek od jandu »

Ak sa dobre pamätám, tak 555-ka ide modulovať na pine 5. Ak ťa to ešte zaujíma, zajtra sa na to pozriem.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Martin z Ke

#23 Příspěvek od Martin z Ke »

Zaujima ma aj 555 ale aj IR2153. Dal by sa ten IR2153 modulovat tymto http://img171.imageshack.us/my.php?image=zvukxr2.jpg ???

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když se podíváš do katalogovýho listu IR2153, zjistíš, že modulovat můžeš změnou Rt nebo Ct. Pokud přeženeš hloubku modulace, nevím, co to provede s můstkem.

Doporučená hodnota Ct je 330p. Nabízí se možnost přidání (v serii s kondíkem kolem 1N) jednoho či dvou paralelních varikapů typu BB204 apod.

Druhá možnost je změna odporu Rt, v praxi buď zmíněným optronem s fotoodporem, či teoreticky i FETem, ale tam bych raději moc nebastlil, opět s ohledem na můstek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marin z KE

#25 Příspěvek od Marin z KE »

No ja by som bol skor za ten fotoodpor tak ako je na ej scheme. Totiz s varikapmy som este nerobil nic tak vela o nich neviem

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#26 Příspěvek od jandu »

Nejako mi nešlo pripojenie, tak až teraz. To riadenie 555-ky je cez pin 5. Je o tom v modrom AR 1989/2. Výňatok zo strany je tu:

Tak odoslať obrázok mi to tvrdošijne odmieta, ale je to na strane 44 uvedeného AR.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od ZdenekHQ »

Varikap není žádná hrůza - anodu (anody) uzemníš, katodu připojíš přes kondík paralelně k Ct . Modulaci přes OZ zesílíš, co to dá, aby byla symetrická (t.j. pro 12V je střed 6V) a neořezaná a přes odpor to připojíš na katodu varikapu. Není to moc lineární, ale funguje to.

Hloubku modulace a případně počet varikapů si už musíš dopočítat. Výhoda je v tom, že to je relativně šetrný vůči časovacímu obvodu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Martin z KE

#28 Příspěvek od Martin z KE »

A nejaka schemicka neni? Lebo jak z toho urobim symetricke nieco?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já si nemůžu pomoct, ale to kreslení v Proficadu je pro mě za trest...

EDIT: A nezapomeň, že musíš ten teslák odladit tak, abys to nemoduloval kolem středu-maxima VN. Jinak se to bude chovat jako "usměrňovač" - zvojovač kmitočtu NF signálu.
Přílohy
mod.jpg
(13.29 KiB) Staženo 29 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Marin z KE

#30 Příspěvek od Marin z KE »

Aha rozumiem A chcel som am dat 4,7nF kondik koli tomu ze s odporom o chcem aj na dost nizke frekvencie spusat Preto 4,7nF. Aky varikap tam mam da ked dam ten kondik ? A ten kondenzator C1 to 1N je jeden nanofarad ? teda 1n ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“