Zmenšenie nábehového prúdu k halogénovým bodovkám na 230V.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Marcelto »

zouzel1, myslel si toto zapojenie ? Je to naozaj jednoduché a ten U2008B sa dá zohnať za 40SKK, ostatné súčiastky to nájdem aj doma, jen čo sa tam nastavuje tím R8 a P1 ? Ten C5 určuje čas toho nábehu ?
Přílohy
U2008B.JPG
(64.49 KiB) Staženo 93 x
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#17 Příspěvek od DolfiG »

Páni a čo takto použiť primitívny zdroj prúdu.

Predpokladám, že používate žiarovky rovnakého výkonu. Zámena by teda nehrozila.

Nech sú 100 W, t.j. asi 0,5 A, v špičke 0,7 A. Teda: mostík, lacný VN tranzistor (BUT11A), LED/ KC a dva odpory. Prúd by som na začiatok nastavil trebárs na 1 A. Halogénka by sa mala viditeľne dlhšie rozsvecovať, nie však príliš dlho, (treba kontrolovať oteplenie tranzistora). Nebude to rušiť a dá sa to zaliať do "kocečky" a umiestniť blízko objímky.

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#18 Příspěvek od zouzel1 »

Marcelto píše:zouzel1, myslel si toto zapojenie ? Je to naozaj jednoduché a ten U2008B sa dá zohnať za 40SKK, ostatné súčiastky to nájdem aj doma, jen čo sa tam nastavuje tím R8 a P1 ? Ten C5 určuje čas toho nábehu ?
Jo, to je ono, zkoušel jsem to nejdřív na zkušební desce, dával jsem tam potom pevné odpory. Už si na to moc nepamatuju, ale mám dojem, že R8 jsem nastavil max úhel otevření, P1 slouží k regulaci-ten jsem vypustil, a C5 je časová konstanta náběhu... Nešel mi net.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Marcelto »

zouzel1, ja to asi tiež prv len tak na nečisto poskladám a vyskúšam než to spravím na hotovo. DolfiG, to ako si to myslel som moc nepochopil, skús to nakresliť ako by to malo vyzerať.
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#20 Příspěvek od DolfiG »

Marcelto píše:zouzel1, ja to asi tiež prv len tak na nečisto poskladám a vyskúšam než to spravím na hotovo. DolfiG, to ako si to myslel som moc nepochopil, skús to nakresliť ako by to malo vyzerať.
Čo nakresliť, by som nakreslil, (asi len rukou). Ale ako to sem dostať ... :cry:

Zapojenie tranzistoru ako zdroja prúdu je všeobecne známe. A keďže pracujeme so striedavým napätím, treba ho usmerniť.

Priznám sa, zapojenie som neskúšal. No malo by to pracovať bez problémov, len treba nastaviť správnu hodnotu prúdu. (Studená žiarovka ho má trebárs 10 x väčší ako pracovný, a zdroj prúdu ho obmedzí trebárs na 1,5 násobok). (Predstaviť si to môžete na stabilizovanom zdroji s prúdovým obmedzením. Po pripojení žiarovky, zdroj ide najskôr do skratu ...)

Poznámka: kvôli budiacemu prúdu asi bude vhodnejšie použiť dva tranzistory v Darlingtonovom zapojení.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Marcelto »

Jasne už rozumiem ako si to myslel, to znamená napríklad že žiarovky odoberajú 1A tak postaviť zdroj prúdu na 1A, to znamená že aj pri zapnutí by prúd nepresiahol 1A.
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od workhard »

Mám pocit,že když neumožníš počáteční navýšení proudu,žárovky se ti nerozsvítí. Jmenovitý proud nebude dostatečný pro jejich nažhavení. :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#23 Příspěvek od DolfiG »

Samozrejme, treba nastaviť vyšší prúd ako je menovitý. Odhadujem tak 1,5 až 2 x vyšší. A pozor na to, ten prúd má usmernený charakter a má aj špičkovú hodnotu. Nemôžeme ju orezať. Tranzistor by zhorel.

Výpočet prúdu prúdového zdroja som už naznačil. Zopakujem to ešte raz, trebárs pre 60 W žiarovku. Jej efektívny prúd je niečo pod 0,3A, špičkový x 1,414 = 0,42 A. Prúd cez zdroj nastavme trebárs 1,5 x väčší, t.j. cca 0,6 A.
(Ak budeme snímať prechádzajúci prúd tranzistorom, tak v E výkonového tranzistora použijeme odpor 1 ohm. Trvalá výkonová strata na ňom bude asi 0,1 W. )

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Marcelto »

Tak vtom prípade to bude aj tak pre mňa nepoužiteľné lebo tam mám výkon 400W to je cca 1.8A, tak skúsim otestovať ten U2008B či to bude fungovať.
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#25 Příspěvek od DolfiG »

Toto je myslené na každú žiarovku zvlášť. Teoreticky by to šlo spraviť aj centrálne na 400 W. 2 A nie je nezvládnuteľný prúd ...

No každá "vypadnutá" žiarovka by zhoršovala funkčnosť. (Jedine okamžite vymeniť za funkčnú by pomohla :lol: )

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Marcelto »

Tak to na každú žiarovku vôbec nepripadá v úvahu lebo tých žiaroviek je celkom 38.kusov na 10.okruhou, to znamená že takto tých zariadení budem potrebovať len desať a nie 38.
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#27 Příspěvek od DolfiG »

Chápem. Já som si to naivne predstavoval, že máte použitých len pár žiaroviek, náhodne rozhodených do priestoru ...

No zdá sa, že to osvetľujete menší hrádok. A čo Vás viedlo použiť halogénky na 230V v takom množstve. Sú neuveriteľne drahé a neuveriteľne chúlostivé ...

Určite sa to ale dá poriešiť aj v takejto konštelácii. Trvalý prúd 1,8 A, (v špičke 3,6 A), mostíky sú, možno FET IRF na 6 - 8 A s kúskom chladiča, snímací odpor tak 0R15/ 1W, KC(BC), odpor 470k a zenerka 10 V.

Neviem, aký výkon má jedna halogénka. No jej výpadok určite nebude tragédia pre tie ostatné. Nakoniec, asi sa aj tak čo najskôr vymení.

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Marcelto »

Tie halogénky sú väčšinou 35W sem tam 20W a pár 50W, jedna žiarovka stála cca 50.SKK to zasa nie je taká cenová tragédia, len sa to predražuje pri častých výmenách, mne osobne sa lustre nepáčia, mám všade znížení strop tak jednoznačne bodovky, ale chcel som prv na klasické žiarovky ale tie je teraz akosi problém zohnať alebo len pár modelov, transformátore som použiť nechcel tak zostali len halogénky na 230V a ak snimy človek chce osvietiť miestnosť tak ich musí rozmiestniť po celej miestnosti viacej lebo ich svetlo je vyžarované na 35°.
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#29 Příspěvek od DolfiG »

Já som na toto vlákno pozabudol. Prepáčte ...

Neviem, či ste už niečo skúšali ...

Ak sa pustíte touto cestou, asi nič iné Vám nezostane, len spočítať príkon jednotlivých okruhov a na to presne nastaviť prúd. A potom vymieňať žiarovku za žiarovku s rovnakým výkonom.

Klasické transformátory by som ani ja nepoužil. No elektronické idú pomerne vysoko a nezdá sa, že by ich človek vnímal. Cenovo je to náročnejšie, no 12 V halogénky na nich vydržia neskutočne dlho. Je tam soft štart. (Doslova vidíte, ako "váhavo" nabiehajú).

Veľa úspechov ...

Uživatelský avatar
crypto
Příspěvky: 10
Registrován: 31 bře 2008, 02:00

#30 Příspěvek od crypto »

Snad to niekomu pomoze :

Kód: Vybrat vše

http://blackout.sk/svetlo/ostatne/softstartlight.php

Odpovědět

Zpět na „Poradna“