zapojenie motoru vrtacky NAREX EV 513 D

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#16 Příspěvek od mihal »

Ekkar to urcite nemyslel zle a asi prehliadol jednu nulu. Na fore su ludia co poznaju rozne servisy, ktore ti regulator za rozumne peniaze dodaju (ak by si chcel mat vrtku v povodnom stave), to je ta vyhoda tohoto fora. Ze tam niekto prida co tak uplne nesuvisi s temou, s tym sa zmier, su to ludia.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Je to celé o tom, co jsem napsal původně - obchody si přirážejí nesmyslné marže, takže za regec v ceně nějakých 500Kč (možná 600,-Sk) si chtějí účtovat 2kSk. Podívej se po servisech - ne všechny budou možná vstřícné, ale snad narazíš na takový, kde regec koupíš za cenu ND - a 2000 to nebudou. Ono to je o lidech - pokud servis usoudí, že se jim vyplatí prodat ND s tím, že si je zákazník zapamatuje a přijde zase, tentokrát s něčím dalším ke skutečné opravě, máš vyhráno - bohužel v dnešní době takové myšlení bývá výsadou nemnohých. Kupovat náhradní díly jen tak v obchodech je nesmysl - často nemají o problému ani ánung a tvrdí nesmysly - zkomolená označení, nesprávně přiřazené ND k typům a přemrštěné ceny nevyjímaje.
A to povídání kolem je z toho důvodu, že sem chodí spousta lidí, kteří napíšou: "poraďte mi, co mám udělat s tímhle, chci, aby to dělalo támhleto!" - a už nenapíšou, s jakou úrovní znalostí a zručnosti se u nich dá počítat, tak radši radíme hodně povšechně. S tou NAREXkou ale neustoupím - pokud byla původně regulovatelná, je potřeba do ní vestavět původní regulátor nebo spínač, původnímu odpovídající rozměry a elektrickým krytím, aby nářadí bylo i po opravě bezpečné. A protože ten regulátor (původní) asi neodešel sám od sebe, nejdřív bych zkontroloval, jestli není poškozený motorek - hořet ještě nemusí, ale zvýšeným odběrem mohl poslat regulátor do silikonového nebe. Pak už by asi nemělo cenu shánět ani regec - vrtačka by prostě šla do šrotu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Fraz
Příspěvky: 5
Registrován: 04 led 2009, 01:00

#18 Příspěvek od Fraz »

Náhodou jsem narazil na tuto diskuzi a přikládám schéma jednochého regulátoru, který by mohl vyhovět.
Nechci se už zapojovat do dohadů o tom, co je NAREX mezi vrtačkami, ale chci pouze reagovat na vznesený dotaz. Požadavek byl na nějaký regulátor, který může být i mimo vrtačku. Vzpomněl jsem si na regulátor, který kdysi používal můj otec. Je sice pouze tyrystorový, takže reguluje pouze od nuly do poloviny výkonu, ale při požadavku na plný výkon stačí přepnout přepínač na přímo. Také by bylo řešení přepínačem připojit diodu paralelně k tyrystoru v opačné polaritě a regulace by pracovala od poloviny do plného výkonu, ale myslím, že zapojení podle přiloženého schématu může stačit. Celé zapojení bylo umístěno v plastové krabičce, na které byl drátový potenciometr 1K a přepínač na max. otáčky.
Součástky jsou samozřejmě z tehdejší doby české výroby, ale můžou to být libovolné ekvivalenty.
Přílohy
Regul.jpg
(16.46 KiB) Staženo 300 x

zdener

#19 Příspěvek od zdener »

Neviete niekto kde by som mohol na tento typ vrtaèky kúpi￾ náhradný vypínaè s reguláciou? V jednom servise mi núkali ako náhradu vypínaè zn. Protool. Len by sa musel upravi￾ otvor pre zaistovací gombík. Cena asi 20E.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“