zdroj

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#16 Příspěvek od jardajar »

Taky jsem se nad tím musel zamyslet. :D Jednoduchý je úzký, tak se pro scanner moc nehodí...

Leoš

#17 Příspěvek od Leoš »

Ja by som potreboval nejaku lahku bz potebneho napajania resp nejakeho lahkeho a aby to malo trochu lepsi vykon jak ten "Pahejl" kazdopadne skusim aj lambda/4 co to spravi

thx
nice day

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#18 Příspěvek od jardajar »

Záleží hlavně co od toho chceš. Jestli chceš poslouchat letadla, tak ti stačí jednoduchý dipol. Já je s dobrým ziskem chytám na quad, který je naladěný na 144Mhz což je od letadel dost mimo.

Leoš

#19 Příspěvek od Leoš »

Tak tak ide mi hlavne o lietadla preto som ten scanner kupoval

resp co este vysiela na tych frekvenciach jaky to ma rozsah (aspon niejake zaujimave) ?

thx

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#20 Příspěvek od jardajar »

87.5-107.9 Je klasické rádio, 108-136.9875 jsou již zmiňovaná letadla a na 137-173.99 můžeš poslouchat radioamatéry (144-146) a výše potom profi služby - Taxi, posunovači na nádraží apod...
Upřímně řečeno na radioamatérském dvoumetru asi nic zajímavého nechytíš, spíš kdo kdy pásl kozy, takže nejzajímavější jsou ta letadla. :)

Leoš

#21 Příspěvek od Leoš »

jardajar píše:letadla, tak ti staèí jednoduchý dipol. Já je s dobrým ziskem chytám na quad, který je naladìný na 144Mhz což je od letadel dost mimo.
Prosimta a odkaz na nejaky ten jednoduchy dipol resp. ten tvoj Quad ale upravil by som si ho pre letecke pasmo


Dakujem

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#22 Příspěvek od jardajar »

Tak quad pro dvoumetr máš tady. Pro letecký pásmo je tam psáno, že je vhodná délka strany 59cm. Byla to první moje anténa, takže musím říct, že rozměry nejsou úplně kritické. Nevýhoda asi je, že je směrová, ale na air mi to zatím nedělalo problém...
Dipol se většinou dělá půlvlnný, délka vlny se počítá l=142,5/f (délka v metrech, frekvence v MHz). Platí myslím pro průměr vodiče 2mm, ale jelikož příjmáš, není to zase tak kritické. Bohužel odkaz na dipol asi nenajdu..

Leoš

#23 Příspěvek od Leoš »

jardajar píše:Tak quad pro dvoumetr máš tady. Pro letecký pásmo je tam psáno, že je vhodná délka strany 59cm. Byla to první moje anténa, takže musím øíct, že rozmìry nejsou úplnì kritické. Nevýhoda asi je, že je smìrová, ale na air mi to zatím nedìlalo problém...
Dipol se vìtšinou dìlá pùlvlnný, délka vlny se poèítá l=142,5/f (délka v metrech, frekvence v MHz). Platí myslím pro prùmìr vodièe 2mm, ale jelikož pøíjmáš, není to zase tak kritické. Bohužel odkaz na dipol asi nenajdu..
Takze zoberem 2mm medeny drot(alebo elektrodu na autogen) ohnem ich do takeho tvaru http://www.astel.sk/popis2002/104a.jpg
kde vrch bude dlhy 142,5/127.5=1.11m.
Moze byt ? alebo taky mensi postup pri vyrobe ak by som mohol poprosit :D
trebalo by ten postup nieako zvlast menit ak by som chcel pouzit drot hrubky 5-7 mm

Dakujem

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#24 Příspěvek od cafenet »

a ještě jedna zajímavá anténa
http://www.dusoft.cz/PMR/Moxon/Moxon.htm
hb9cv chodí skvěle tuhle jsem ještě nezkoušel

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Dyť KUA povídám, že HB9CV je na tohle nejlepší - když si spočítáš, kolik materiálu (hmotnost) spotřebuješ na skládaný dipól a kolik na jednoduchý, tak to hábéčko pořád vyhraje - i když to porovnáš z hlediska poměru zisk - délka nebo zisk - počet prvků. Ani QUAD, ani Yagi - Uda takový poměr nikdy nedosáhnou. To je počítané z hlediska poměr širokopásmovost/zisk.
Když přejdeme k co největšímu zisku na úkor širokopásmovosti, jasně vyhraje Yagina - ale dlouhá, nejméně 12prvková - v to počítajíc 3 prvkový reflektor. Ale ke skeneru - jedině HB9CV...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#26 Příspěvek od jardajar »

Ale na air se víc vyplatí všesměrka, ne? Jestli teda nechce poslouchat ground, terén, nebo atis jen na určitém letišti, to bych celkem chápal.

Leoš

#27 Příspěvek od Leoš »

Ved to ono ja si tiez myslim ze to HB-ecko je v pohode ale chcel by som nieco vsesmeroveho preot by som vam bol vdacny ak by ste poradili ten dipol. Pre priklad si zoberme chcem pocuvat Bratisalvu natocim to na nan ale tam tych lietadiel trt chodi tak zasa to dam na Vieden tak im toho chodi viacej ale zasa dovysielaju tak to budem tocit na Budapest a kym to ja budem tocit tak aj na Stafanikovi budu vysielat. Myslim ze tym sa znizi efekt prehladania 36 frekvencii za sekundu lebo aj tak ich budem prijimat z toho smeru len par.
Tak majte prosim este so mnou strpenie a poradte s tym dipolom.


Dakujem moc vsetkym

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Jenže dipól je taky směrový - sice je "oboustranný, ale pokud chceš přijímat to, cos napsal, potřebuješ VŠESMĚROVOU anténu - prostě potřebuješ VERTIKÁL - ten krom toho, že má vertikální polarizaci, tak přijímá ze všech vodorovných a šikmých směrů stejně - se stejným ziskem. Spočítej si ze středního kmitočtu pásma vlnovou délku a udělej si ČTVRTVLNU - prostě svislý prut s délkou 25% vlnové délky. Nebudeš mít tak vysoký zisk, jako s dipólovou anténou, ale budeš mít příjem ze všech směrů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Leoš

#29 Příspěvek od Leoš »



Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#30 Příspěvek od jardajar »

Mluvíme o zisku, nevysíláš. Ale nebude ho mít zase až tak malý. Na letadla to bohatě stačí.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“