Pomoc 550mH cievka

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od somorastik »

To mas uplne pravdu. Murphy zakony.

Teraz som konecne preskusal ten Wah poriadne, a uroven signalu je dost nizka, musim pouzit predzosilovac aby som z toho dostal normalne silny signal.

Co vy na to moze byt na vine pocet zavitov?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Počet závitů se ziskem nemá co dělat. Jde jen o to, pro jaký snímač to bylo navržené. Máš různé výstupní úrovně. on si to téměř každý výrobce udělal po svém a spoléhal na to, že zesilovače mají dostatečný rozsah řízení citlivosti, aby to zvládly.
Jde o to, jestli bude lepší předzesilovač před kvákadlem, ale tím z toho může vzniknout navíc fuzz, když to přeženeš, takže bude třeba vyšší zisk zesilovače za ním. Nutno odzkoušet, když to nemáš čím změřit.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od somorastik »

Este ma tak napadlo ak sa pozrete na tie schemy co som sem daval skorej, ze ci by sa miesto toho 33k odporu nebolo v mojom pripade vhodnejsie dat 100k trimer?

Diki

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Zkusit to můžeš, experimentování může přinést zvukově zajímavé výsledky. Nutně ale nemusí.
To malé "q" pod hodnotou 33k má zřejmě znamenat, že tento odpor určuje činitel jakosti obvodu (možná je to i v textu, ale ten jsem nečetl). Obecně - čím větší odpor, tím ostřejší ladění a tím výraznější kváknutí při přelaďování. Výraznější, ale kratší. Bude vyžadovat jemnější nohu na pedálu.
Neuškodí odzkoušet, jaká hodnota ti bude vyhovovat

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od somorastik »

Dneska som to konecne dal do starej krabicky od Tesla Wah Wahu, spolu s Big Muff Pi a vysledok je ohromny.

Kazdopadne, skusim navinut este jednu cievku 500 zavitov (co ty na to Hill?) a skusim tam dat ten trimer.

Neviem ozaj to nemoze byt v cievke ten pokles zisku?

Ak sa mi podari pridam sem aj nejake ukazky zvukove :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Počet závitů jen určuje, ve které poloze pedálu který tón kvákne.
Experimentování povoleno.
Malý zisk je daný už jen tím, že zesiluje jen první tranzistor a signál se odebírá z jeho kolektoru.
Zřejmě se počítá s tím, že se kvákadlo vrazí mezi kytaru a kytarový vstup zesilovače. Jestli to připojuješ na linkový, budeš muset na výstup přidat ještě jeden stupeň nebo zvýšit citlivost vstupu zesilovače, který používáš.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od somorastik »

ešte jeden problem sa objavil ako som to dal do škatuľky.
Dal som teda najprv Wah a potom taky booster fuzz efekt Big Muff, do krabičky spoločne.

Maju spoločnu zem (zemnene tienene kabliky na kostru A plošaky maju ešte spojenu zem, su spajkovane zemou k sebe)

A tu je problem:

Wah Wah funguje sam nadherne ako prvy v retazci, ked pripnem aj Big Muff druhy v retazci, tak sa pri pohybe pedalom Wah obcas utlmi obcas je nahlas ale vacsinou je utlmeny, a ked pedal uplne dorazi az na spodok (koniec drahy potenciometra) tak tak riadne pukne v reproduktore.

Dalsia zaujimava vec, samotny big muff ako druhy v retazci (aj ked je Wah VYPNUTY) tak reaguje na posuv pedalu a rozne chrapsti a nakonci drahy opat pukne. Aby fungoval spravne musi byt pedal v istej polohe.

Zda sa mi to cudne, nakolko sa domnievamze su to osobitne systemy.

Ked je zapnuty iba Wah a efekt je zapnuty na kombe (O.D.) tak to funguje perfektne.

Pomozte mi :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Budeš muset dát booster před kvákadlo, ne až za něj. A přizpůsobit mu výstupní úroveň třeba trimrem, aby z něj lezlo asi tolik, jako ze snímače.
Má totiž značné zesílení (aby omezoval signál a z čehokoliv udělal pokud možno obdélníkový průběh).
Takže je logické, že zesílí i rušivé signály, které mají jinak tak malou úroveň, že je není slyšet. Booster ty slabé zesílí a silné omezí, takže to chrastění i lupance nedokonalostí potenciometru nejsou už maskované mnohokrát silnějším signálem zvuku (jako když to připojíš rovnou na kombo), ale naopak jsou zesílené na jeho úroveň.
Proti tomu lupanci stačí do série s oběma konci dráhy potenciometru dát odpory kolem 1k5. Sice se zmenší regulační rozsah, ale nepatrně a nepoznáš to. A lupanec bude slabší. Ale fakt je lepší za kvákadlo nedávat ani kompresor, ani limiter, natož booster. Před něj, to jde.

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od somorastik »

No skusal som dat ten Booster pred Wah Wah, a nieje to najlepsie.

Ako by som mal zapojit trimer (a akej hodnoty?) aby som reguloval uroven signalu ako si pisal Hill?

Jednu vec ktoru nechapem je ze aj ked je Wah vypnuty tak to akosi ovplyvnuje aj Booster, su v jednej skatulkue maju spojenu zem a su napajane z baterky. Ide z Boostra raz vysoka uroven a raz nizka.

Hmm

Pomoze mi niekdo?

Uživatelský avatar
Oreginal
Příspěvky: 76
Registrován: 17 srp 2006, 02:00
Bydliště: 18km od Brna
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Oreginal »

Ahoj všichni,
dostalo se mi do rukou kvákadlo - bohužel se v něm už někdo hrabal , ale je to nějaká kopie samo domo. Samozřejmě nefunguje - nekváká.
Někdo navinul na feritové hrníčkové jádro H22 Al2500 nějaké závity - počet neznám.
Zkusil jsem navinout 513 závitů , což by mělo odpovídat zhruba cca 600 mH, ale píská to, na různých frekvencích podle toho, jak je sešlápnutý pedál / potenciometr/.
Nemám měřák na měření indukčnosti -
A teď babo raď.
Přečetl jsem co se dalo, ale už si nevím rady, zkuste prosím poradit.
Jiný hrníček nemám.
Díky předem za nakopnutí.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

Pokud to opravdu poslušně píská podle polohy potenciometru a nepíská něco jinýho, tak je indukčnost cívky pro toto zapojení hodně malá a je třeba hoodně přidat. Aby ses strefil s rezonancí někam k 500Hz třeba.
Možná by nebylo od věci vyzkoušet různý "větší" tlumivky, s viditelně vyšší indukčností-počtem závitů a současně ohmickým odporem, když už teda nemáš jak měřit indukčnost.

Uživatelský avatar
Oreginal
Příspěvky: 76
Registrován: 17 srp 2006, 02:00
Bydliště: 18km od Brna
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Oreginal »

Tak jsem se nakonec vykašlal na vinutí hrníčku a vymontoval jsem ze zdroje PC feritové trafíčko a už to chodí.Nevím sice, jestli je to to kvákání správné , musí se to odzkoušet.Kváká to a není to špatné - celkem to lahodí uchu..

Uživatelský avatar
jinovak55
Příspěvky: 170
Registrován: 20 led 2007, 01:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#28 Příspěvek od jinovak55 »

Somorastík- můžu se zeptat co jsi použil za transistory. Originál jsou nízkošumový.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“