Signalizační doutnavka

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

řešila, ale bezohledně s ohledem na EMC :wink:
můžeš to Hille, když už jdeš kolem, od skleněné tyčky dále odmáznout.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Tentokrát mazat nebudu, ono to tak úplně OT není.
EMC podobných udělátek, od kterých obvykle málokdo očekává, že budou rušit, by si zasloužila samostatné téma.

Na to, že případné rušení nebude nikomu vadit, bych moc nespoléhal, ono se po síti dokáže dostat poměrně daleko.
Kdysi jsem tu s někým řešil putující pásy v TV obrazu. A jestli ne tady, tak na elwebu, už to přesně nevím. Ale byly to také nějaké LED kontrolky přímo v obvodu sítě. Ty jsme identifikovali jako zdroj rušení asi na třetí doplňující dotaz, ale:
rušilo to nepochopitelně stejně na všech pásmech, i po výměně zdroje napájení anténního zesilovače za 12V akumulátorek... kdyby tazatel napsal hned, že mu to dělá v suterénu, kde má anténu se zesilovačem uvnitř u okna těsně nad úrovní zahrady, mohli jsme si dost času ušetřit. Na druhou stranu se mi to hodilo nedávno při hledání příčiny kostičkování digitálu v určitou hodinu. To zase dělal stmívač v jiném pokoji.
Jsou případy, kdy to rušení je v jinak celkem neškodné úrovni, ale uživatel mu pomůže tím, že anténu umístí tak, aby líp brala to rušení, než užitečný signál. A ještě si to zesílí.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

Co třeba zapojit do série se žárovkou odpor a paralelně k němu malou žárovičku jako indikaci.
Mohl by mi někdo objasnit vznik rušení na tom kontrolním světýlku s diodama? Omlouvám se za OT.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#19 Příspěvek od helios »

Moc to komplikujete. Do série so žiarovkou dať malú žiarovku do vypínača ako indikáciu. Kontrolku dimenzovať podľa výkonu (prúdu) hlavnej žiarovky, napr.: pri 60W žiarovke 60 : 230 = 0,26A najbližšia bežná kontrolná žiarovka je 6V/300mA. V prípade 100W žiarovky zasa 6V/500mA používaná v bicykloch.
Žiadne emisie EMC spínaním diód, žiadne rušivé blikanie LED.

Niekedy sú najlepšie riešenia tie najjednoduchšie...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od stepa »

Ja tohle resim tak, ze ve vypinaci provrtnu malou dirku a paralelne k zarovce pripojim zelenou doutnavku a strcim do dirky.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Marie Fùrie

#21 Příspěvek od Marie Fùrie »

stepa píše:Ja tohle resim tak, ze ve vypinaci provrtnu malou dirku a paralelne k zarovce pripojim zelenou doutnavku a strcim do dirky.
Na to ale potøebuješ ten tøetí drát.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

když máš vlhký zdivo, tak ani ne...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od stepa »

Marie Fůrie píše:Na to ale potřebuješ ten třetí drát.
Jo vidis to, ani jsem to nebral v potaz, protoze to mame tazeny skoro vsude. A to tazatel vlastne nechtel...priste radsi vic premyslet :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Marie Fùrie

#24 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:
Marie Fùrie píše:Na to ale potøebuješ ten tøetí drát.
když máš vlhký zdivo, tak ani ne...
Zatluèeš høebík a hned je nulák pro doutnavku, taky mì to napadlo, ale ono by to zdivo za chvíli možná vyschlo :)

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#25 Příspěvek od Killroy »

V nějakém AR vyšla před lety indikace s ledkou zapojená sériově s vypínačem. Triak, rezistor, dioda, to je všechno i se 2pin svorkovnicí na malé DPS 13x25mm. Na dno instalační krabičky se to snadno vejde, LED je vyvedená do víčka vypínače. Používám to s úspěchem již mnoho let.

Killroy
Naposledy upravil(a) Killroy dne 19 zář 2008, 18:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Killroy píše:V nějakém AR vyšla před časem indikace s ledkou zapojená sériově s vypínačem. Triak, rezistor, dioda, to je všechno i se 2pin svorkovnicí na malé DPS 13x25mm. Na dno instalační krabičky se to snadno vejde, LED je vyvedená do víčka vypínače. Používám to s úspěchem již mnoho let.

Killroy
To je přesně ten prasící vysílač v pásmu DV :(
tlumivka, odrušovací kond nikde... zato o anténu je postaráno :barf:
S těmito bastly se jděte soudruzi vyfotit...

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#27 Příspěvek od Killroy »

Crifodo nesmíš bejt takovej dinosaurus. Proboha komu tohle dneska vadí. Rozhlídni se kolem sebe v jakým elektrosmogu žijeme, kolik máš kolem sebe spínaných sr*aček a podobných věcí kde je namísto garance EMC jen čínská nálepka a musíš uznat že tohle je nepodstatná prkotina. Od souseda jsem dost daleko a ty si to doma nedělej když brouzdáš po DV a věříš že zrovna tohle je to co je ruší. Co bys dělal kdybys měl za rohem rádiovku který každý večer zaklíčuje do "topení" tak že ruší půl ulice?

Killroy

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

Killroji, právě že jsem dinosaurus :P
Otázka je, jestli byla napřed elektronická prasata a pak elektrosmog nebo naopak. Jako dinosaurus jsem byl vychován v triakových stmívačích s filtrem na vstupu i na výstupu a ještě s kabeláží tahanou v pocínovaných stínicích košilkách :wink: mohls vedle nich chytat OMA na 50 kHz.
Amatér/bastlíř obyčejně nemá na profesionála množstvím technologií, měřicí aparaturou a tak, ale není důvod proč by zaostával znalostmi nebo rezignoval na technické principy a vědomě vyráběl prasečiny.
Svým dětem říkáš, ať si nemejou ruce, stejně je všude svrabu plno a smažky v šervůdu před Hlavákem mají stejně žloutenku?
Na elektrosmog hřešíš, ale ten pravý smog se řeší katalyzátorama a emisními limity a celkem ochotně se každý podřídí.
S těma rádiovkama, co zaklíčujou a ruší tě: bývalo, že právě vysílači propagovali EMC a technickou způsobilost (na řídké výjimky s koncesí a nižším IQ). Nevím jak je to teď, třeba už i tam to ovládají prasata, ale stav, kdy koncesionář zaklíčuje kilowatt na 14 MHz a sousedovi se rozskočí televize porotože má na střeše síto UHF s polským předzesilovačem - je důkazem toho, že to síto nesplňuje EMC :wink:
Kdyby mě otravovala rádiovka s harmonikama kde nemá co dělat, asi bych za ním napřed zašel a upozornil ho, až potom bych volal radiokomunikace: pro ten účel si je platím v měsíčním poplatku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#29 Příspěvek od Cust »

já poslouchám DV a dost mě sere, když mi to jeden den píská a druhý den bzučí - souhlasím (i když výjimečně :-) s Crifodo)

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#30 Příspěvek od Killroy »

Crifodo: já chápu tvoje rozhořčení. Ani já už nejsem zase tak mladej abych si nepamatoval časy kdy se leccos ještě dělalo jinak a problémy tohoto rázu nebyly. Ani své děti už dávno ruce mýt neučím.:D Ano, můžu amatérsky bastlit a dělat to pořádně a vědecky, anebo taky ne a můžu být zedník který umí líp štukovat než pájet. Myslím že takových bastlířů je mnohem víc než těch kteří dokonale ovládají principy věci. Já jsem taky kdysi dávno stavěl krystalky, v noci poslouchal i na drátěnku od postele a vystačil jsem si při tom minimem z malého Edisona. Dneska už to asi takhle primitivně nikdo nedělá, zrovna tak jako moc lidí už neposlouchá na DV. Vývoj a trend zájmů prostě jdou jinou cestou a lepší to nebude - naopak čím dál horší a nemůžeš s tím nic dělat. To bys bojoval sám proti větrným mlýnům a možná i proti všem ostatním kteří to dnešní žerou. Je přetechnizováno a nezbývá nic jiného než se nějak přizpůsobit, anebo to obejít tím že si udělám pazourkovej nůž a odstěhuju se smolnou větví do jeskyně na okraji civilizace...
Co se týče tématu rádiovky=koncese=ohledy, tak to nebudu raději moc komentovat. Protože dřív to bylo výhradou radioamatérů-konstruktérů s velkým R, ale dneska fakt vysílá každý kdo má v řiti díru a k tomu dost na to aby si koupil Yaesu nebo Kenwooda za 100litrů. Trpké zkušenosti, vypěstovaná nesnášenlivost a pracovní problémy s touhle kastou. Děkuji, jde na mne dávení... Ale dost blábolení a raději zpět k tématu. Nebo nás Hill vymete koštětem..

Killroy

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“