Jednoduchý vysielaè s BFP450

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Néní to tak zlý :)

Solidně navrženej oscilátor na 1.5Ghz má stabilitu kolem 1Mhz v rozsahu desítek stupňů
Já znám ty konstrukce štěnic, plošná nebo vzduchová cívka, stínění žádný, pracovní bod cestuje s nestabilizovaným napětím, vf se vazbí s modulací, když se přiblížíš k anténě, jezdí to od 100 MHz až do OIRT, výstupní pí článek nikde :twisted:
Parazity a harmoniky až do UHF. Tady je výhoda, že ty harmoniky už nemají tak koho rušit.
LC oscilátor GHz bez termostatu, krystalu, PLL atd., s přesností pod 10-4, ještě k tomu amatérská stavba, klobouk dolů :roll:

trandík

#17 Příspěvek od trandík »

Existujú nejaké univerzálne zakladné pravidlá pri vo¾be súèiastok jednotranzistoroveho oscilátora ( štenice ) = LC v kolektore, rezistor v emitore, rezistor v báze, prípadne ešte kondík emitor-kolektor.

Mám BD139, èiže zosilnenie cca. 100.
Predpokladám, že si zvolím rezistor emitora a pod¾a toho rezistor bázy - predpokladám, že asi ako pri vo¾be zosilovaèa, aby báza kmitala s LC.

S VF zaèínam, tak ma to zaujalo :wink:
Vopred ïakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Tak to se daleko nedostaneš - BD139 není vf tranzistor...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tenhle oscilátor spolehlivě chodí 800-1200Mhz, ty dva obdélníčky jsou varikapy (tahám to z dosovskýho Orcadu přes win prohlížeč a trochu to zlobí. Kreslit znovu se mě to nechce.)

Ul je ladící napětí, výstup je z emitoru. 1N/B je bezvývodovej kondík ,celý se to osazuje přímo na plech.
Přílohy
osc_vf1.jpg
(22.61 KiB) Staženo 85 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

A tady máš druhej, chodí do 2Ghz včetně teplotní stabilzace. Opět plech, led je červená.
Přílohy
osc_vf2.jpg
(33.46 KiB) Staženo 85 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

základní pravidla pro stavbu (stabilních) oscilátorů jsou třeba tady
hodně o vf technice je i na stránkách pana Hellebranda

Typická štěnice na FM CCIR má překmitaný oscilátor (pro co největší dosah)= množství harmonických, modulace nf napětím do báze=parazitní posun pracovního bodu+AM, přímou vazbu na anténu bez oddělovacího stupně=ujíždění kmitočtu při přiblížení ruky, absenci výstupního LC článku=spousta rušení daleko nad pásmem.
BD139 je polovýkonový tranzistor s velkými mezielektrodovými kapacitami, s odřenýma ušima se dá dotlačit k zesilování na CB pásmu.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#22 Příspěvek od SIDTIM »

Crifodo píše: BD139 je polovýkonový tranzistor s velkými mezielektrodovými kapacitami, s odřenýma ušima se dá dotlačit k zesilování na CB pásmu.
Stotřicetdevítku jsem se kdysi snažil přesvědčit, aby mi v CB stanici budila koncovou 2078. Neúspěšně :( :(
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

Nezastírám, že se stotřicetdevítkou bylo na CB kmitočtech trápení :evil: chodil tam kus od kusu různě ale všechno to topilo. To snad lepší nějaká dvacetdevítka a láhev liquoru :roll:

To je dvacet let stará historie, brzy potom ztratilo vůbec smysl se stavbou CB zařízení zabývat... nevím jestli naštěstí nebo ke škodě věci, ale když je na trhu za pár šupů dostupnější zařízení mnohem lepšího vzhledu i parametrů, motivace se nějak ztratí.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#24 Příspěvek od RadekB »

ZdenekHQ píše:A tady máš druhej, chodí do 2Ghz včetně teplotní stabilzace. Opět plech, led je červená.
To druhe zapojeni chodi vyborne, driv se v ruznych obmenach pouzivalo v amaterske stavbe sat.prijimacu. V jednom kousku jsem dlouho nemel ani AFC, proste nebylo potreba.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#25 Příspěvek od SIDTIM »

Crifodo píše:Nezastírám, že se stotřicetdevítkou bylo na CB kmitočtech trápení :evil: chodil tam kus od kusu různě ale všechno to topilo. To snad lepší nějaká dvacetdevítka a láhev liquoru :roll:

To je dvacet let stará historie, brzy potom ztratilo vůbec smysl se stavbou CB zařízení zabývat... nevím jestli naštěstí nebo ke škodě věci, ale když je na trhu za pár šupů dostupnější zařízení mnohem lepšího vzhledu i parametrů, motivace se nějak ztratí.
:lol: :lol: :lol: Samozřejmě se dá jít i pod devětadvacet, ale při přiblížení se kritické osmnáctce nabývá většího významu než likér, krabička Endiaronu :lol: :lol: :lol:

Jinak, samozřejmě souhlas, na co si vzpomeneš, to dnes koupíš. Naším osudem je už spíš jen nahrazovat velmi poddimenzované součástky v originálních přístrojích of PRC prvky o normální výdrži, aby krámy opět fungovaly a nás přežily.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

OT: V severních/západních čechách snad Indo-"češky" pasou i dvanáctky... i když nevím co na tom němečtí soudruzi vidí, je to nemyté, blbé, asi i nakažené, sprosté a krade to... :twisted: zřejmě to kamioňákům pasuje do stylu :roll:

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#27 Příspěvek od SIDTIM »

To abych se bál vzít na opravu od takového kamioňáka CB stanici,abych také něco nechytil...I když se snad slečna hlavně věnovala nastavení PSV šoférova zářiče.. :drool:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Anebo směru jeho polarizace - se "svislého" na "vztyčenou"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ale no tak, mám vám to taky promazat ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Co vidíš špatného na pravidelném vztyčování stožáru a ev. vyvěšování vlajky, Zdendo?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“