Jednočinný blokující měnič - návrh transformátoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#16 Příspěvek od Jan16 »

jo, ale to mi taky jeste nikdo nerek, co je Al.
Vetsi problem je v tom, ze nemam "indukcnometr" (nebo jak se to menuje).
Indukčnost se mění s frekvencí?Nebo spíš ne?
Takže namotat několik závitů, změřit nějak indukčnost (jak?), a pak platí, že čim víc závitů, tim větší indukčnost - přímou úměrou? (2x víc závitů -> 2x větší indukčnost)
Dík, Honza

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#17 Příspěvek od jandu »

V prípade Jan 16 prax významne predbieha teoriu.

Chce to k pochopeniu činnosti spínaného zdroja najprv doplniť teóriu feromagnetických materiálov, teóriu indukčnosti a možno ešte aj inú. Potom by výraz Al nebol neznámy pojem a ani otázka závislosti indukčnosti na frekvencii a vzduchovej medzere. Nič v zlom - život je už taký, že raz je v predu prax a k pochopeniu potrebuje doplniť teóriu a druhý raz treba teóriu odskúšať prakticky. Je to večný kolobeh.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#18 Příspěvek od Maskot »

jandu píše:V prípade Jan 16 prax významne predbieha teoriu.

Chce to k pochopeniu činnosti spínaného zdroja najprv doplniť teóriu feromagnetických materiálov, teóriu indukčnosti a možno ešte aj inú. Potom by výraz Al nebol neznámy pojem a ani otázka závislosti indukčnosti na frekvencii a vzduchovej medzere. Nič v zlom - život je už taký, že raz je v predu prax a k pochopeniu potrebuje doplniť teóriu a druhý raz treba teóriu odskúšať prakticky. Je to večný kolobeh.
Jenze tady asi je problem v ochote investic do vlastni prace.Snadnejsi nez neco najit,naucit se malicko je napsat dotaz a ocekavat odpoved ve stylu sahni pravou rukou vlevo nahoru,co tam lezi vezmi,udelej s tim to a to a ejhle je hotovo.Ne vazneji je treba malicko sebevzdelani,nemusi byt kazdy bastlir superteoretik,jako je predvadeno ve vlaknu o rychlych diodach.Staci malo snahy a pak ta osvedcena metoda odedavna zvana pokus omyl.Ovsem k tomu nejsou spinane zdroje prilis vhodny zakladni kamen.Lze k nim ale casem dojit.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#19 Příspěvek od Jan16 »

NO já mám hlavně ten problém s terorií v tom, že na gymplu se u nás vo fyzice když jsme probírali elektroniku, se zmínili akoprát o ohmově zákoně, Si diodě, LED diodě, transformátoru, výpočtu deskového kondenzátoru a tim to končí.
Takže co já si někde nepřečtu, co mi někdo neřekne, nebo co já nevyzkoumám metodou pokus-omyl, to nevim. :(

Zbývá zodpověďět tyto otázky: (radši je sepíšu, už je v tom tady trochu bordel :twisted: )
1)Co je "Al"
2)Jak změřit indukčnost cívky (bez L metru - ten NEMAM)
3)O kolik % klesne napětí sekundáru při zátěži dvojčinného propustného měniče (polomůstek), buzeného střídou 50% (-- deadtime), který nemá zpětnou vazbu? Něco jako tohle: http://www.danyk.wz.cz/iz_2_35.html

Zbytek kdyžtak nějak překousám sám, jinak dám vědět, když mi něco dalšího (zase) nepůjde :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Sežeň si ta dvě modrá AR, kde byly návrhy měničů a popisy jader (sice jen Pramet, ale i tak), tam jsou skoro všechny základy.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#21 Příspěvek od Jan16 »

Mohl bys mi prosím napsat jak se ty dvě AR "přesně jmenují"? (rok, měsíc, vydání, co jávim podle čeho to budu hledat) :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Asi jich bude víc, 4/94, 3/2000, 4/2000 a ještě myslím jedno. Amára jsou někde načerno ke stažení. Hledej.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

AR 4/1982: impulsně regulované měniče a stabilizátory napětí
AR4/1994: Feritová jádra pro výkonové použití, příklady zapojení spínaných zdrojů
AR2/1995 Transformátory a cívky I
AR3/1995 Transformátory a cívky II
starší články různě rozseté v "červených" AR a v ST v poseldních 25 letech
AR 2/1994: seznam publikových článků v AR podle témat do okamžiku vydání
Nakladatelství BEN vydalo minimálně jednu knížku o návrhu spínaných zdrojů.
Katalog jader Pramet Šumperk a různé informace na webu, např. Belza.
O konstantě Al se psalo už x-krát i tady v bastlírně, viz funkce "hledat".
Měření a výpočet Al konstanty je skoro takový základ jako Ohmův zákon. Měření buď multimetrem s rozsahem měření indukčností nebo RLC můstkem.
Jestli ses rekrutoval z "gymploidních" řad, tak začínat i malý blokující měnič bude pro tebe bez měřáků a znalostí takové "buď a nebo".

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Na ten 95 rok jsem úplně zapomněl. Tak jako tak je to kupa perfektní dostupné literatury v českém jazyce, psané navíc lidmi, kteří skutečně znají jak teorii, tak praxi.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#25 Příspěvek od Jan16 »

Ostatně jak ty měřáky měří indukčnost? Pěkně dlouho uvažuji o stavbě nějakého slušnějšího měřáku konenzátorů, nároky na něj mám asi dost vysoký, ale chtěl bych, aby to měřilo s přibližným rozlišením na pikofarad... (tj abych dokázal bez problému naměřit kondík 10pF) - to kvůli vf SMD elektronice
-> s tim že bych do toho rovnou zamontoval měření napětí, proudu, příkonu,
a při té příležitosti měření indukčnosti.

Mám tady jednu knížku od BENu : A. Krejčiřík, Napájecí zdroje I.
a chtěl bych právě i ten díl II. Tam je to totiž přednostně o spínaných zdrojích.

Uděláme to asi takhle: nejdřív si opatřím/vyrobím LCmetr, a do té doby, budeme předešlé věci považovat za uzavřené, tudíž asi opravdu nemá smysl se k tomu vyjadřovat.
-------------------------------------------------------
Založím nové téma, tady v sekci teorie - jak měřit L a C, tam dořeším své nedostatky, a pak zde budeme pokračovat.

Ještě ale naposledy k těm feritovým jádrům - U nich je vlastně potřeba vědět indukčnost na závit, že ano? Podle toho se pak jednoduše dopočítá počet závitů - je to tak správně?

PS: Jak se to tedy má s tim zdrojem bez zpětné vazby? - dle mého n. to bude dost podobné klasickému trafu, jde jen o dimenzaci Ic spínacích tranzistorů trafa (průřey drátů, jádro), a proudů v NN části (diody, elektrolyty,..)

Dík všem, Honza

Odpovědět

Zpět na „Teorie“