Bezpeènost použití olovìných akumulátorù v bytì

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
betr

#16 Příspěvek od betr »

Tahle nabíjeèka mi byla k tomuto akumulátoru doporuèena v obchodì. Vlastnì nevím jestli se jedná zrovna o gelový akumulátor. http://www.luke.cz/stan_fg.htm

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#17 Příspěvek od Killroy »

Gelovka to je a to zda ti prodejce ten nabíječ doporučil jako vhodný nic nemění na tom že U_nab vyšší než 14,4V ji postupně likviduje.

Killroy

betr

#18 Příspěvek od betr »

http://www.sukorady.cz/pro/1790 . 0,2V má takový vliv?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#19 Příspěvek od Killroy »

No to já nevím jaký vliv má těch 0,2V navíc. Obecně ale platí že 14,4V je pro gelovku její hranice jak už bylo napsáno výše. Pro jistotu bych se snažil držet U_nab něco málo pod.

Killroy

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#20 Příspěvek od tomasjedno »

betr píše:http://www.sukorady.cz/pro/1790 . 0,2V má takový vliv?
Pro bezúdržbové akumulátory, které jsou dlouhodobě na nabíječce, se doporučuje omezení na 13,8V. Ber to prostě jako fakt a zařiď se podle toho.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Ta nabíječka ze Sukorad je sice určená i pro gelovky - ale jen pro nabíjení MOTOCYKLOVÝCH akumulátorů, to znamená nabít a odpojit. Není konstruovaná pro trvalé připojení aku - a gelového tím méně!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

betr

#22 Příspěvek od betr »

Však já to tak provozuju. Nabiju a odpojím. Ještì dotaz, to že je to nabitý poznám podle toho, že to zaène(po nìkolika hodinách nabíjení) v intervalech pøerušovat nabíjení nebo bych to mìl pak ještì chvilku nechat?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

To by Ti měl říct návod, ale celkově si myslím, že jak začne cyklovat, je aku nabitý natolik, že "má dost" - ta nabíječka má asi na Tvou baterku nastavený příliš vysoký proud, takže baterka rychle "vylítne" na vypínací napětí a po přerušení nabíjení zase rychle spadne. Nepíšeš, jak je ta baterka stará, jestli už je zasulfátovaná, tak napětí vyletí téměř ihned - a nestačí se nabít. Zkus změřit nabíjecí proud, jestli jde nastavit, tak ho nastav na minimum - i když to bude znamenat, že se nabíjecí doba protáhne. Olovu malý nabíjecí proud svědčí, tak zkus po několik cyklů používat ne 0,1C nabíjecí proud (10hodinový), ale menší - třeba i jen 0,01C (100hodinový!!!) - a uvidíš, co to s baterkou udělá. Navíc bych se podíval, jestli se dá posunout napěťový dělič, nastavující vypínací napětí - anebo bych podle jedné z výše zmíněných rad nabíjel přes Si diodu zapojenou v propustném směru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

betr

#24 Příspěvek od betr »

K ty nabíjeèce není žádná poøádná dokumentace. Je na ní ale nìjaká propojka "FUSE 3A" což nevím co znamená. Akumulátor mám doma týden a má za sebou 2 nabíjecí cykly.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Fuse je pojistka. Na Tvém místě bych radši ubastlil něco s L200 nebo s nějakým podobným integráčem. To maximální napětí 14,5V ve spojení s gelovkou se mi opravdu moc nelíbí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od pajosek2 »

EKKAR píše:Gelovka má Ri asi 5-10x vyšší, než aku s běžným elektrolytem. I tak se ale jedná o setiny ohmu. Běžné nabíjení se dělá proudem číselně rovným 1/10Q (kapacity) - ALE POZOR, S NAPĚŤOVÝM OMEZENÍM!!! To je právě odlišnost u gelovek, že se musí zvenčí omezit velikost Unab, jinak se přebijí přes onu napěťovou mez 14,4V, kdy začínají plynovat - pouhý zdroj proudu nestačí, musí to být zdroj napětí s omezením proudu!
Tomu moc nerozumím. Obyčejná baterie je dobíjena proudem v závislosti na napětí. Pokuid jsem chtěl pořádně nabíjet,tak jsem musel použít napětí kolem 17V.Jestli je ta gelovka ,tak háklivá,znamená to že nemůžu dobíjet velkým proudem? pokud je tam opravdu taková napěťová hranice,tak tam moc proudu nedostanu. Je to tak zprávně,když tak mne oprav.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#27 Příspěvek od Atlan »

Skor treba nastudovat nejake veci :D Ten tvoj prvy sposob .... je nabijanie podla charakteristiky I tj konstantnym prudom..... dosiahne sa 99% nabitie baterie. Pri charakteristike typu U sa nabija konstantnym napatim. Pricom pri vybitej baterii moze prud prekrocit 1/10 kapacity.... ale po chvili zacina klesat. typicky priklad nabijanie aku v aute. Avsak pri tomto nabijani sa dosiahne priblizne nabitie len na 80% kapacity aku.

Dalsia moznost je kombinaciu U a I pouzity u gelovky. na zaciatku sa nabija podla I a postupne prejde na U teoreticky

Proste maximalny nabijaci prud bude 1/10 z kapacity ale ked sa dosiahne pozadovane napatie... prud klesa a udrziava sa napatie.

betr

#28 Příspěvek od betr »

No na mém akumulátoru 7.2Ah je maximální nabíjecí proud 1.8A, pøi cyklickém nabíjení napìtí 14.4-15V.

betr

#29 Příspěvek od betr »

Jo a co si mám pod tou pojistkou pøedstavit? To je zapnutí nìjaké fce nebo normální tavná pojistka?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Tavná pojistka - před zkratem. Prostě v momentě překročení 3 Ampér (Tvoje hodnota) proudu se přetaví a nazdar, proude - přeruší se obvod.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“