Krystalové dvojče

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#16 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Tohle asi nebude to pravé ořechové, Kájo - viděl jsi někdy práci s tím Janíkovým "Vibrografem"? To, cos poslal na odkazu, je nějaký průmyslový snímač vibrací, na fotkách na té odkázané stránce je cosi jako ústředna v několika provedeních. Jedině že by se k tomu jako ND dodávané snímače hodily do originálního vibrografu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#18 Příspěvek od kbulda »

Vím o co jde, myslel jsem taky pouze na ty čidla, jen jsem to nenapsal.
Bylo nějak už dost hodin a nepálilo mi to, tak jsem dal jen ten odkaz.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

shrňme si tu situaci asi takhle:
- Origo výbrus se nedá sehnat
- Vypěstovat krystal z roztoku Signettovy soli bez zkušenosti je problem.
- sehnat samotnou Siegnettovu sůl taky bude asi problém.

Proto bych navrhl asi toto:

piezoelektrický plochy repro (dále PR), který najdeš v každých hodinkách, nebo rozkošéruješ 2 piezoelektrický sirénky, popřípadě obětuješ 20KČ a koupíš si je.
PR spájíš plechama k sobě anebo slepíš. Vývody se na to dají letovat cínem, chce to ale pájet rychle a mikropájkou. při vyšší teplotě se taví stříbrný povlak. Vývody nepájej z prostředka, ale z krajů.
Nebo:

Rozkošéruješ (obrázek) a máš tam ty válečky. V originále tvoří to dvojče, dají se brousit ale nesmí na ně přijít voda. Pokud toto dokáže dát 5000V při tlaku, musí to vyhovovat i pro pár mV pro zesilovač. Protože ji na Bastlírně, máš tady dva náměty na bastlení..
Přílohy
piezogenerator.jpg
(143.87 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Zkus www.mikrocontroller.com heslo Zeitwaage

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

BOBOBO píše:Zkus www.mikrocontroller.com heslo Zeitwaage
:idea: Má tam právě ten piezodisk..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Jestli je toto téma ještě zajímavé:
mikrofon to neřeší, protože po přiložení na těleso hodinek se pohybuje celý s tělesem a rozdíl tlaku je pranepatrný, takže skutečně membrána sleduje týž pohyb. To už raději ten mikrofon do 1 mm od hodinek v prostoru chráněném před okolním hlukem, ale asi ani to nebude ono.

To krystalové dvojče je v přístroji zadní hranou nějak uchycené, nebo využívá setrvačné hmoty krystalu k jeho deformaci?

Ono jde totiž také o to, v jakém směru jsou ty vibrace z hlediska posouzení stavu hodinek zajímavé. Je možné, že se hodnotí torzní deformace té podložky stranovým pohybem hodinek (náraz osičky setrvačky v ložisku, když se opře o kotvu a podobné příjemnosti)? Nebo se jen "poslouchá" zvuk čelně vyzařovaný zadním pláštěm hodinek?
V žádném z těchto případů nemusí snímač poskytovat nějaké kalibrované absolutní hodnoty, jde jen o to, aby převedl průběh signálu. Výstup to má jeden, takže o nějaké sledování ve dvou rovinách zřejmě nejde. Ze všeho nejvíc to vidím na sledování pravidelnosti chodu a parazitních otřesů v mechanismu.

Zkusil bych to s krystalovou přenoskou: chvějku přilepit na destičku a vhodným pérkem držícím přenosku zajistit správný přítlak. Jenže jde o to, že při čelním pohybu se bude chvějka pohybovat do a z přenosky, nikoli do strany, a každý z jejích kanálů bude tedy dávat signál opačné polarity. Toho by se dalo využít - nepoužiješ střední (zemní) vývod a budeš mít oba systémy v sérii. Napětí pak bude dvojnásobné, ale bude také vyžadovat vyšší vstupní odpor zesilovače. Ale to by spravil jeden FET nebo dva bipolární tranzistory, případně ten operák.
Naopak, pokud by šlo o stranový pohyb, pak by to chtělo zjistit jeho převládající směr (přikládáním hrotu na základnu pod různými stranovými úhly), oba kanály spojit paralelně a přenosku nechat ve směru, kde dávala největší signál.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Lukas-Peca »

Opravuju gramoměnič Philips AG1024 a je v něm vadná vložka AG3019. Krystal úplně zdegradoval a roztekl se. Do přenosky je ale díky jejím rozměrům dobrý přístup a na internetu je i návod na její obnovu: http://tinyurl.com/66uu3fm
Autor článku použil hotové krystalové dvojče, které se v Holandsku dá koupit. Tady se asi nic takového sehnat nedá, a tak bych se rád pokusil o jeho výrobu. Vinan sodnodraselný bych mohl sehnat. Skoro nic o tom ale nevím.
Neví někdo jak se krystal řeže?
Dále nevím, jakým způsobem by se k hotovému krystalu připojily vodiče. Napadlo mě jej pomědit elektrickým výbojem a vodiče potom přibodovat.
Jako ochranu proti vlhkosti Hill zmiňoval lakování. Jako ideální se mi jeví nitrolak. Krystal byl původně zalit do lahvově zeleného gelu.
Jestli s tím má někdo zkušenosti, tak se prosím podělte. Díky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Hill píše:...To krystalové dvojče je v přístroji zadní hranou nějak uchycené, nebo využívá setrvačné hmoty krystalu k jeho deformaci?...
Ano, přesně tak. Kdysi jsem jednomu hodináři tohle zařízení stavěl (spíše přestavoval), zmíněné dvojče, které mi hodinář donesl jako náhradní díl (ještě z produkce SSSR v malé plastové krabičce) bylo připájeno za okraj k pevnému bodu ocelové krabičky. Dovnitř jsem tehdy montoval jednoduchý zesilovač řady MAA125. Výstup šel do USER-portu C-64 a program v asembleru 6510 kreslil "tiky" jako body na obrazovku. Takto vzniklý graf, resp. jeho sklon se vyhodnocoval jako přesnost chodu. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Součástky“