Zesilovac US120V na EU 220V

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

Hop377 píše:To pajosek:
Je fakt, ze 50Hz nie je to iste ako 60Hz, ale stale lepsie prevodne trafo ako menic s obdlznikom na vystupe.
Jak jste přišli na ten obdélník? Podle mě jsou v těch měničích jen trafa 230/115V, proč by jinak 300W měnič vážil 3,5kg a měl na výstupu 50Hz, když by tam mohl mít 60Hz? Dokonce je to možná jenom autotrafo.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#17 Příspěvek od Hop377 »

No v tomto pripade asi budes mat pravdu, tu vahu som si vobec nevsimal.

Uživatelský avatar
AlienW
Příspěvky: 6
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#18 Příspěvek od AlienW »

bavil jsem se s clovekem co uz nektere zesilovacep ostavil. s Hz se to ma tak ze v zesilovaci se to ze stridaveho na stejnosmerny takze z tech 60Hz na 50Hz nevadi a da se bez problemu pouzit trafo 500W, pokud se to nebude hulit uplne naplno. dekuji vam za vase reakce

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od pajosek2 »

Hop377 píše:To pajosek:
Je fakt, ze 50Hz nie je to iste ako 60Hz, ale stale lepsie prevodne trafo ako menic s obdlznikom na vystupe.
No to jo,ale nemůžeš použít trafo 110V/220V. Nechce se mi to počítat,ale zhruba odhaduji,že by to mělo být 220V/90V. To pkiud by jsi použil předřadné trafo před zesilovač a to původní trafo nechal uvnitř.Není to,ale ideální řešení,jak už bylo výše popsáno.problém s napětím sekundáru původního trafa.
Máš na výběr z toho,co tady bylo popsáno,tak hodně štěstí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
AlienW
Příspěvky: 6
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#20 Příspěvek od AlienW »

je to strasne problemu. i kdyz jsem to vyresil bojim se aby to nemelo jiny zvuk nebo aby se to neprehrivalo navic budu muset menic tahat porad sebou. trosku prisetrim(respektive si pujcim od taty) a koupim zesilovac u nas.dekuji vsem za snahu

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

AlienW píše:je to strasne problemu. i kdyz jsem to vyresil bojim se aby to nemelo jiny zvuk nebo aby se to neprehrivalo navic budu muset menic tahat porad sebou. trosku prisetrim(respektive si pujcim od taty) a koupim zesilovac u nas.dekuji vsem za snahu
Nech si převinout to trafo v zesilovači nebo kup hotové 230V/jánevimkolikjenasekundáruV, to nevyjde o moc dráž než ten měnič a na funkci zootechnika to nebude mít vliv. :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od pajosek2 »

To převinutí je ovšem to nejlepší řešení.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

Pajosek napsal mj.:
...No to jo,ale nemůžeš použít trafo 110V/220V. Nechce se mi to počítat,ale zhruba odhaduji,že by to mělo být 220V/90V. ...
Proč 220/90V?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od pajosek2 »

Protože to trafo uvnitř je na 110V/ 60HZ.Pokud by do něj pustil 110V 50Hz tak bude přetíženo.Musíš přepočítat jakému napětí to vinutí při 50ti Hz.Rozumíš mi?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

Whm, emeričani mají 120V, co pamatuju, takže pro stejné sycení by to bylo 100V/50Hz. Nějaké ztráty navíc to trafo musí přežít, takže klidně +110V 50Hz.

Je to stejně jinak teoretizování o hovně, protože leckterá ta trafa mají pro EU variantu vyšší sycení než pro USA, prostě to tak vyšlo výpočtem, se závity se kvůli žhavení nedá moc hýbat, a stejně se řeší hypotetická možnost kdyby si tazatel náhodou možná koupil USA zes.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od pajosek2 »

To je taky pravda. Taky je fakt,že některé trafa se motají s přesností plus mínus autobus.Chtěl jem jen poslednímu tazateli trošku objasnit proč jsem napsal to, co jsem napsal. Vycházel jsem ze 110V/60Hz,těch 120 jsi upřesnil Ty.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

...Protože to trafo uvnitř je na 110V/ 60HZ.Pokud by do něj pustil 110V 50Hz tak bude přetíženo....
No právě přemýšlím, jakou faktickou škodu napáchá 1,2x větší sycení způsobené nižším kmitočtem. Vzrostou ztráty naprázdno (asi tak 1,5 krát), ale ty bývají relativně malé (u traf tohoto výkonu) a nezpůsobí významný ohřev jádra. Magnetizační proud je malý vůči jmenovitému proudu, takže jeho nárůst se taky neprojeví nijak drasticky na oteplení trafa.
Při zátěži už je to jedno, tam je vliv kmitočtu minimální.

Naproti tomu snížení primárního napětí na 90V způsobí pokles maximálního výkonu zesilovače.

Takže to vypadá, že 50Hz nebo 60Hz nehraje velkou roli.

EDIT: Unikly mi poslední dva příspěvky, když jsem to psal

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

No, ztráty v železe nemusí vzrůst 1,5x, ale klidně jen 1,3x nebo 2x. Trocha tepla obvykle nevadí. Horší bývá, že přesycené trafo zhoršuje odstup.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#29 Příspěvek od tomasjedno »

Tazateli se na diskuse.elektrika.cz dostalo rady, že
1) trafo v tom zesilovači, pokud nelže dokumentace na stránkách výrobce, je určeno pro 50 i 60 Hz.
2) s nejvyšší pravděpodobností je trafo navinuto tak, že ho lze přepojit i na 230 V, a že je třeba, aby se dovnitř koukl někdo znalý věci.

To už je tak dva měsíce zpátky... Jestli jediná akce, která následovala, je položit stejný dotaz jinam...

Uživatelský avatar
AlienW
Příspěvky: 6
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#30 Příspěvek od AlienW »

neboj se koukal jsem na vsechny topiky. ale o zesilovaci jsem nenasel topic. tak jsem se zeptal. snad se toho tolik nestalo

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“