Čím zvárať liatinu?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

2 ZdHQ - Eprosin ne, nějaký speciál kovový tmel. Druh nevím, on si to ten restaurátor hlídal. Je to něco, co vydrží nejméně 250 st.C, má vzhled jako zinkal, a tuhne to cca 48 hodin.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od pajosek2 »

Ten tmel jsem viděl taky,ale nevzpomenu si na název.Po ztuhnutí to má celkem solidní pevnost.I vyřezaný závit je v tom celkem kvalitní a pevný. Jedna složka byla taková hustá pasta jakoby z mikroskopických kovových pilin a k tomu tužidlo.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Těch tmelů je více, některé zvládají i 1100 st. C.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od pajosek2 »

Je fakt,že aby člověk podchytil,co všechno je na trhu,musel by mít vysokou školu v daném oboru. Osobně obdivuji ty tmely ,co jsou jako plastelína.Prostě smícháš dohromady žlutou a modrou hmotu,v ruce to hněteš tak dlouho až to zezelená a natlačíš na potřebné místo.Za pár minut to ztuhne jako ocel.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#20 Příspěvek od EKKAR »

Zkusil bych LEPOX Metal - je to dvojsložkový epoxid na bázi polyesterové pryskyřice s kovovým plnivem, je tam tuším hliníkový prášek. Pokud ho neseženeš, pak plně rovnocenné jsou metalickým plnivem ošetřené pryskyřice UHU nebo LOCTITE.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#21 Příspěvek od no_-_name »

Sendyx píše:Těch tmelů je více, některé zvládají i 1100 st. C.
1100? a to kterej, mám prasklý litinový parohy výfuku na felicii 1.6 a bojím se to zavařit, páč by to prasklo znova a kupovat nový nemá cenu, protože praskaj taky :)
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

http://www.prumyslovalepidla.cz/epoxi/h2400.htm

jinak hledej Omegabond, Metalfex...

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#23 Příspěvek od no_-_name »

Tak to jsou slušný pálky :) 100g za téměř dva tisíce s nejistým výsledkem... Co doporučujete? Mám hledat schopného svářeče v okolí Mladé Boleslavi ?
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Sorry, za hitech produkty se platí... když tam nahňacáš sádru, budeš to mít laciný :lol:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Osobně bych volil raději pájení mosazí, za přítomnosti tavidla na bázi bóru/kyseliny borité. Stříbrná pájka je moc měkká. Kdyby Zdenda bydlel blíž, nabídnu, že mu to zapájím sám v práci - takhle je to na levačku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#26 Příspěvek od no_-_name »

Sendyx: ale jo, já něco podobnýho čekal :)
Ekkar: předpokládám, že tu mosaz myslíš na ten stolek, ne na výfokový svody... Nevím, jakou mají v provozu teplotu, ale řekl bych, že ty spaliny jsou horké dost, někde jsem viděl svody rozžhavené do červena :)
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Jo, myslím ten stolek - na parohách je asi tak 800-1000°C při plných točkách, tam by se mosaz vytavila jako prd...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#28 Příspěvek od stasek »

Litina se svářela za mého mládí s úspěchem autogenem, jako přídavek se používaly pístní kroužky (jsou taky z litiny), důležité je, aby to bylo okolo svaru dost prohřáté a pomalu to tuhnulo. Mám tak svařené největší výměnné kolo na posuv u starého soustruhu Volman a drží už desítky let. Jsem přesvědčen, že svařit tímto způsobem by s úspěchem šla i ta noha od šicího stroje. Po svaření zahrabat do popela, aby to pomalu chladlo a odstranilo se pnutí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Jo, jde to - musí se vařit od prostředka svaru ke krajům, ale málokdo to umí tak, aby to k něčemu vypadalo a nepuklo při chladnutí. Navíc nevíš, kolik uhlíku v té litině je - jestli je "černá", "šedá" nebo "bílá". Mosaz a trochu boraxu je jednodušší, navíc to nemusí přenášet žádný velký síly, tak ta mosaz stačí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“