Stroboskop SCLAT 2000

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

To je fakt síla, to jsem vůbec netušil, že se ta výbojka připojuje napřímo. Ale pak nechápu, proč to jde přes ty diody, to je přece nesmysl, proč to nejde rovnou na fázi a spouštěcí obvod neohlídá spuštění v kladné půlvlně (mimochodem - moc se v tom nevyznám, ale je to podmínka, aby ta výbojka musela zapálit v kladné půlvlně?).
Stálo by za zajímavost zkusit jen tu výkonovou část prohnat přes MULTISIM. Ale nevím, jak bych tam zadával vnitřní odpor silnoproudé sítě, protože ten hraje podstatnou roli, někde v paneláku to musí být daleko větší řacha než u babičky na konci malé vesničky 10km od trafa.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Ale zase bych se toho tolik nebál . Je to profi výrobek . Ale když se to zde řešilo , někdo psal , že se dostane ke katalogovému listu této výbojky . po jeho zveřejnění by se rozsah této polemiky značně zmenšil . Já se k výše uvedenému dokumentu nedostanu . PS jde pouze o jednu půlvlnu , určitě je jedno jakou . Právě ta dioda BEZ indukčnosti odepne tu výbojku . Tedy dle mého úsudku .

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#18 Příspěvek od breta1 »

BOBOBO píše:Ale zase bych se toho tolik nebál . Je to profi výrobek . Ale když se to zde řešilo , někdo psal , že se dostane ke katalogovému listu této výbojky . po jeho zveřejnění by se rozsah této polemiky značně zmenšil . Já se k výše uvedenému dokumentu nedostanu . PS jde pouze o jednu půlvlnu , určitě je jedno jakou . Právě ta dioda BEZ indukčnosti odepne tu výbojku . Tedy dle mého úsudku .
No já myslím, že ta výbojka musí zhasnout sama při průchodu nulou a znovu se nezapálí, protože ten zapalovací impulz je tak krátký, že tam už dávno není. Takže furt nechápu k čemu ty diody.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Promiň , jenom teoretizuji . Netvrdím , myslím , že to zapojení je z továrního obšlehnuté . Beru starou věc , co funguje neupravuji . A jinak po pracovním cyklu bude trubice a obsah dost nažhavený , takže ta dioda právě dává čas další půlvlny ustálení parametrů . Jinak myslím , že ta trubice má údaj 120V/1500W .

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od nemitom1 »

tak ja skusim podle tvych rad :) neboj prace s se sitovym napetim neni problem(mam vyhl. 50 par. 6 ) a s tim testovani to taky nebude tak horke, nejsem uplnej zacatecni.... osciloskop doma mam a dokonce krasnej :D (Tesla BM 556)

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od nemitom1 »

Jinak k trubici mam nejaky pofiderni manualek :) muzu oskenovat a hodit sem.... jinak Omnilux je 100V/1500W

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od nemitom1 »

Takze prvni poznatky.....

Vzal jsem kondik 10uF pripajel na stred dvojiteho spinace a k (-) pripajen N jednu stranu na anodu 12V zenerky a druhej na anodu 6V8 tak zapojil do site zkusil a ono nic :) takze s chladnou hlavou kouknu do schematu a ten odpor 3k3 jsem vymenil za 1k5, zkusim a ono zase nic..... takze odpor jsem vratil a dratek napajel na katodu 6V8 a hle triak se sepnul a vybojka zapalila.... takze chybka v zenerce??

Edit: Takze zenerka premerena 6,93V cos je myslim v toleranci, odpor nahrazen (3k3) 680ohm triak spina..... takze co dal?? :D

Edit2: takze dalsi vec.... odpor 10ohm do serie s kondikem 220n jsem nahradil 47omh/2W ta 0,6W to nejak nezmakla :( bude vadit ta hodnota +37omh??

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

2 BOBOBO - já tenhle krám znám, dělala to jedna firma kousek od Katowic a občas to někdo dovezl na opravu.

Kondenzátorový stroboskop, ať s regulací jasu či bez, je o něčem jiném - neruší, neseká půlvlny ze sítě atd. Mimochodem, kolega měl chytrou UPS, která si pamatovala počet krátkých výpadků, a to bys viděl, jak se počítadlo rozběhlo po zapnutí bezkondenzátorového stroba na plný knedlík.

Ad dioda - můstek je znouzecnost, původní stroba používaly speciální diodu Ifav 20A, Ifat 250A, Ubr 1200V. Ono to musí být zapojeno tak, že paralelně k výbojce je kond, nabitý na 2-3 násobek sítě pro zápal výboje, výbojka po zapálení si pak cucne proud ze sítě.

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od nemitom1 »

Takze po dlouhem badani :) jsem zjistil ze napeti na vystupu LM vystup 1 se hybe podle potenciometru na zmenu intenzity, sel jsem dal a na vystupu 7 porad napeti stoji na hodnote 11,86 (napeti na 12V zenerce) takze tahle cast nefunguje proc?? nic mene kdyz pustim signal do optotrazistoru tak se pulzi na 7 obevi..... a tak jsem pripojil vybojku jen na N a zapalovani a zjistil ze by startovala.... HURA.... pote jsem ji propojil i k + z usmernovace a hle opravdu to blika regulace vykonu funguje! ale generator bohuzel ne, nemuzu na nic prijit..... :( a taky nastava okamzik na to abych tam instaloval nejakou tlumivku protoze pri vykonu nad 50% jistic pada (10A) ikdyz se zas tak moc nedivym na 10A zaplej comp, repro, osciloskop a jeste notase ve zroji :) takze mi prosim poradte co s tim generatorem a jakou tlumivku udelat..... nejake ferity doma mam a drat se taky najde..... a jeste zda se ze u jednoho konce vybojky je zablek do cervena nechce to dat ji naopak?? ona XOP15 sice neni polarizovana, ale je mi to divny..... pri vyssim vykonu tezko rict necumim do toho :D

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od nemitom1 »

Sendyx píše:2 BOBOBO - já tenhle krám znám, dělala to jedna firma kousek od Katowic a občas to někdo dovezl na opravu.

Kondenzátorový stroboskop, ať s regulací jasu či bez, je o něčem jiném - neruší, neseká půlvlny ze sítě atd. Mimochodem, kolega měl chytrou UPS, která si pamatovala počet krátkých výpadků, a to bys viděl, jak se počítadlo rozběhlo po zapnutí bezkondenzátorového stroba na plný knedlík.

Ad dioda - můstek je znouzecnost, původní stroba používaly speciální diodu Ifav 20A, Ifat 250A, Ubr 1200V. Ono to musí být zapojeno tak, že paralelně k výbojce je kond, nabitý na 2-3 násobek sítě pro zápal výboje, výbojka po zapálení si pak cucne proud ze sítě.
Takze myslis ze jepsi tam dat jednu diodu?? nejakou special jak rikas?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od Sendyx »

Tak bys to musel překopat, kampak bys zapojil ty kondenzátory ?

Zapoj si to přes oddělovací trafo, nebo tě to zabije, vylíská nebo aspoň zmrvíš osciloskop.

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od nemitom1 »

Sendyx píše:Tak bys to musel překopat, kampak bys zapojil ty kondenzátory ?

Zapoj si to přes oddělovací trafo, nebo tě to zabije, vylíská nebo aspoň zmrvíš osciloskop.
Tak bych tam dal dve nejaky silnejsi diody..... muzes mi prosim napsat jak na tu tlumivku?? sila dratu, priblizna velikost feritu a pocet zavitu??

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Bývá tam nějaký ferit tak průměr vnitřní 40-60mm, průřez cca 10x10mm, a na něm odhadem 20 závitů průměr 1-1,2mm. Materiál feritu netuším.

Uživatelský avatar
nemitom1
Příspěvky: 75
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od nemitom1 »

Sendyx píše:Bývá tam nějaký ferit tak průměr vnitřní 40-60mm, průřez cca 10x10mm, a na něm odhadem 20 závitů průměr 1-1,2mm. Materiál feritu netuším.
Diky!! prvni opravdu cena rada od tebe :D myslim ze by to nemuselo byt tak kriticky s materialem.....

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Materiál není kritický, může změnit vlastnosti jen cca v rozsahu 1:1000. Ale to je detail....

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“