Prechodove jevy na trafu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od forbidden »

Tak jsem nasel na netu jednu disertacku o prechodovych dejich: http://www.mti.tul.cz/files/disertace_M ... _Novak.pdf
264 stranek vyzivnyho cteni 8O to budu asi louskat dlouho nehlede k tomu, ze je cast mimo my vzdelani.
2 Cust: toto si myslim taky, zrejme tech par procent staci aby mi jistic nevypadl.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Já tomu teda taky vůbec nerozumím, ale při zapnutí ten kondík asi moc nepomáhá. Spíš při tom vypnutí. Pokud je trafo bez kondíku vypnuto v jiný okamžik než v nule, zůstane jádro zmagnetované a při příštím zapnutí hrozí na začátku přesycení a vyhozený jistič. Pokud je ale k němu paralelně kondík, tak při vypnutí mimo nulu je kondík nabitý a obvod kondík trafo se chová jako vybuzený rezonanční obvod, který tlumenými kmity dokmitá k nule a jádro se tím demagnetizuje. Jako se slábnoucím střídavým polem demagnetizujou různý věci.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Tak tak, při zapnutí by ten kond mě spíš dokonce situaci zhoršovat.

Nechť mladý výzkumník zkusí tyhle pokusy :
10x trafo zapnout bez kondíku
10x trafo zapnout s kondíkem
10x trafo zapnout bez kondíku, kondík připojit, celek vypnout a kondík odpojit

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od forbidden »

Sendyx píše:Tak tak, při zapnutí by ten kond mě spíš dokonce situaci zhoršovat.

Nechť mladý výzkumník zkusí tyhle pokusy :
10x trafo zapnout bez kondíku
10x trafo zapnout s kondíkem
10x trafo zapnout bez kondíku, kondík připojit, celek vypnout a kondík odpojit
To muzu, jak budu mit chvili casu, zkusim zaznamenat prubehy proudu jestli se mi to podari.
Zatim mi to ale opravdu funguje tak, ze s kondikem mi jistic vydrzi, bez nej ne. Nedelal jsem tolik pokusu aby se tomu dalo rikat statistika, ale presvedcilo me to.
Zkusim s nejakym mensim trafem zaznamenat ty prubehy a uvidime.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#20 Příspěvek od FERYACT »

Kondensátor připojený paralelně k trafu prodlouží dobu přechodného děje.
Magnetizační proud je dán jen velikostí vnuceného napětí /viz základní
zákon transformátoru/ Kondensátorem je možno nedokompensovat nebo
překompensovat proud magnetisační.Změnit však ne.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

http://petrh.org/web/trafo.aspx

nemusíš se moc snažit s měřením. Zkus ale udělat tu statistiku, kolikrat kdy jistič vyskočí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od forbidden »

Zkusim, ted jsem zkousel to mereni, ale vicemene jen ze srandy. Protoze tu nemam nic co by dokazalo spinat trafo v definovany okamzik. Proudova spice je pomerne vyrazna i u malyho toroidu, dela klidne i 250x nasobek klidovyho proudu a odezni do cca 4 ms.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Tak až budeš mít časově definovaný spínač, tak si před každým sepnutím namagnetizuj trafo ss proudem. To teprv budou věci :)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#24 Příspěvek od Zmije »

Nemůže reaktance tr. být ovliněna i zátěží na sekundáru (bez zátěže je tr. vlastně jen cívka, s připojením reálného odporu, pravděpodobně hodnoty odpovídající Ri náhradního modelu tr. se z něj vlastně stává impedance jen s reálnou složkou)?

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#25 Příspěvek od dolac »

Nevhodný odkaz. Nevystihuje skutočnú podstatu problému. Prechodný dej netrvá iba pár ms, ale hodne dlhšie - niekoľko periód. Tak isto nie je pravda, že najhoršia situácia je pri zapnutí trafa v maxime napätia, práve naopak, vtedy je to najlepšie. Už som to tu raz dávno vysvetľoval, nechce sa mi hľadať. Radšej si prečítajte tie skriptá. Najlepšie to vystihla Andrea. V mag. jadre zostáva po jeho vypnutí reziduálny mag. tok a pri zapnutí v závislosti od okamžiku zapnutia môže dochádzať k nárastu mag toku a k saturácii, a následnému obrovskému nárastu prúdu.
Nakoľko mag. tok je voči napätiu fázovo posunutý skoro o 90 st., je najlepšie ak v okamžiku zapnutia má napätie max. hodnotu, vtedy je mag. tok od tohto napätia nulový a tým nedochádza hneď na začiatku k presýteniu mag. obvodu. To čo nameral autor odkazu, je asi iba prechodný dej, súvisiaci s nabíjaním kapacity primárneho vinutia. Ten trvá naozaj veľmi krátko, avšak nie je tak závažný.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od forbidden »

dolac píše:To čo nameral autor odkazu, je asi iba prechodný dej, súvisiaci s nabíjaním kapacity primárneho vinutia. Ten trvá naozaj veľmi krátko, avšak nie je tak závažný.
Ja jsem nameril velmi podobny prubeh jako autor, kdyz se mi podarilo zapnout trafo ve vhodny okamzik :) Je ale pravda, ze jsem mel dobu zaznamu nastavenou jen na 10ms.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

dolac píše:To čo nameral autor odkazu, je asi iba prechodný dej, súvisiaci s nabíjaním kapacity primárneho vinutia. Ten trvá naozaj veľmi krátko, avšak nie je tak závažný.
Cože ? Jak velká je kapacita vinutí, aby vyvolala takový jev ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše:Pokud je trafo bez kondíku vypnuto v jiný okamžik než v nule, zůstane jádro zmagnetované a při příštím zapnutí hrozí na začátku přesycení a vyhozený jistič.
Zatím všechna regulační trafa co jsem viděl používala jádro z magneticky měkkých materiálů kde je zbytková remanence nepodstatná proti permanentním magnetům.
V praxi se při vypnutí obvodu s indukčností jindy než při průchodu nulou obvod přemostí podle okolností větším nebo menším obloukem, který se o to dokmitnutí postará (krásné rušení rádia trafopájkou s mikrospínačem).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

No právě že to není dokonalé, proto tam dost pěkná remanence zůstává, a jádro se prý taky někdy časem "samovolně" namagnetovává. Ten kompenzační kond paralelně k vinutí možná umožní dokmitat to téměř k nule, oblouk na vypínači rozhodně ne.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#30 Příspěvek od Crifodo »

Nakonec budem dělat z křemíkových trafoplechů s nepatrnou koercitivitou docela dobré magnety na ledničku? :D
Stačí je vhodně položit severojižním směrem a párkrát do nich šikovně praštit kladivem.
Konzerovové trafoplechy zn. Viyebemes Vamma (chinské adaptéry) prý už se blíží neodymům :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Teorie“