Proudová ochrana pomocí snímání úbytku napětí na rezistoru..

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#16 Příspěvek od bu2520 »

a nebylo by vhodnější ovládat 5 pin ON/OFF takhle mi to přijde dost náročné na zapojení k nastavení ZV výstupního napětí.

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#17 Příspěvek od Lord78 »

Já jsem z toho už zmatenej, je fakt, že když se dívám na zapojení OZ tak opravdu zapojení prvního OZ je jako rozdílový zes. Jak tedy mám zapojit tuto proudovou ochranu pomocí tohoto snímaného rezistoru přes OZ na PIN5? (Platí to první zapojení. viz první obrázek této diskuze)

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#18 Příspěvek od Lord78 »

tohle zapojení vychází z datasheetu LM2576

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#19 Příspěvek od bu2520 »

mě osobně se líbí t ozapojení s těmi operáky, jenom bych ten druhý zapojil jako komparátor s nastavením a na výstup tranzistor který by rozepnul pin5 od gnd při překročení proudu. A pin4 bych nechal klasicky zapojený jako na prvním obrázku . Ještě bych ošetřil nějakými keramikami tem poťák kvůli dropům jinak se občas stává, že to napětí lítá jak na houpačce, když je méně kvalitní poťák

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Zapojovat výstup komparátoru na pin 5 je blbost, to z toho udělá tak akorát řehtačku, při nadproudu to vypne - zapne - vypne - zapne - vypne - zapne - vypne - a pokud to někdo nevypne tak zapne - vypne - zapne - vypne

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#21 Příspěvek od Lord78 »

přesně tak, komparátor s nastaveným ref. napětím tak, aby vyhodnotil vysokou urovní překročení povoleného proudu, akorát jsem uvažoval dát na výstup komp. třeba monostabilní klopný obvod... Problém je však v tom, že teorii znám ale zapojit tak, aby to fungovalo v praxi moc neumím :-(

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#22 Příspěvek od Lord78 »

ten MKO se může resetovat třeba tlačítkem....nebo se může nastavit časově RC členem...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#23 Příspěvek od bu2520 »

máš pravdu Andreo, ale co je podstatné, říct je má li to být proudová pojistka či omezení a jaký t omám mít vlastně účel, jestli jako laboratorní zdroj, tak jsem spíše příznivec lineárních , než impulzních zdrojů. To ovládání se pak musí přizpůsobit podmínkám, rozhodně, to není taková stavebnice jako např s 723jkou . Pokud pojistka vyhoví pin 5 pokud omezení, bude to pin 4 . Samozřejmě ten způsob provedení je variabilní. Ale beru to jen jako směrování určitým směrem. Osobně jsem tyhle věci děla s tl 494 a péčkový fetem

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#24 Příspěvek od Lord78 »

No jedná se o laboratorní spínaný zdroj, který je v podstatě navržený ale je nutné k tomu přidat ochranné moduly (obvody) zdroje jako je např. proudová ochrana proti zkratu. Ta je v podstatě povinná.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#25 Příspěvek od Zmije »

Nepomohlo by napájet komparátor a klopný obvod nezávislým napětím ustabilizovaným lineárně přímo z těch 40V, potom by se mohl klidně ovládat pin 5, pokud by se spínaná část zastavila, stále by pin 5 držel na vysoké, pak by už řechtačka být nemusela.

Uživatelský avatar
Lord78
Příspěvky: 11
Registrován: 15 pro 2008, 01:00

#26 Příspěvek od Lord78 »

Ano, napajéní komp. a MKO a vlastně i prvního OZ budu napájet ze vstupního napětí v podstatě z napětí těsně před LM2576. Navrhl jsem si napájecí obvod pomocí tranzistoru a 7805 na U = +5V. Tohle napětí bych použil i jako referenční napětí pro komparátor....Napájení lze provést i jednoduchym zapojením a to pomocí rezistoru a klasické zenerky na 5,1V.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#27 Příspěvek od Zmije »

Třeba u ATX zdroje, jsou řídící obvody taky při zastavení hl. zdroje napájené z pomocného zdroje.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“