Rozdiel v MKS a MKP kondenzatoroch

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Martin z KE

#16 Příspěvek od Martin z KE »

Aha vzdelavaci. Diki za odpoved :-) Kaslem na to. Mate pravdu idem sa vzdelavat :-)
A diki tym ktory poradili.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

Spojením menších kondů (odporů, indukčností) do celku se dá k výsledné hodnotě celkem bez problémů dojít, protože kvalitativně se může jednat o totéž jako o jeden velký a rozdíl bude jen v ceně nebo v poměrné velikosti.
Spojení 1000 autíček na setrvák do monopostu F1 je jiné kvantitativně i kvalitativně :roll:
Na 100 kHz bych se skládání nebál, parazitní indukčnosti a takové nectnosti tam nebudou tragické. Z hlediska odvodu tepla z tg delta to může být i výhodnější než velký zaplechovaný hrnec.
ES Ostrava se snad dá věřit, v malých hodnotách s nima mám dobré zkušenosti (síťové filtry, kondy do el. předřadníků -někdy před 8 lety), ale slyšel jsem něco že k malým zákazníkům nejsou vstřícní. Jestli s nima budeš konzultovat zkus pro sichr předstírat nákupčího od ambiciózní firmy.
Jestli nemáš peníze a máš čas místo a chuť zkus vlastní vývoj skládaných svitkových nebo deskových kondů :roll:
http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... eadid=4068

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Zkusil sis někdy pro opravdu tvrdé trvalé zatížení podobného druhu dát 50 kondů vysoké kvality (třeba ROE nebo Rifa) paralelně ? Vždy se najde jeden, který vezme únavu všech ostatních na sebe a vznikne efekt hliníkového vetřelce, lezoucího z krabičky :-(

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

S kondama vysoké kvality ne, ale kondy Tesla jsem spojoval do baterie 48 kusů paralelně (TC509, pořád se snad dělá nebo aspoň je v nabídce za docela citelnou cenu), v případě průseru nebyl efekt hliníkového vetřelce, ale efekt střelby flaku 88 mm cvičnými :twisted:
Pro tenhle účel bych volil velký koeficient bezpečnosti a nespojoval paralelně ale sério paralelně.

Martin z KE

#20 Příspěvek od Martin z KE »

Co presne si tym chcel povedat ? :-) Neviem nepochopil som toho votrelca Asi neviem najlepsie po cesky. Akoze najde sa niekto -napr. ja - kto skusi dat 50 ks kondikov paralelne a co ?

Martin zKE

#21 Příspěvek od Martin zKE »

Alebo vzhaladom k tomu co mi napisala andrea, resp. poslala link, s tymi kondikmi tak maju kapacitu 500 nF. to je hodnota celkom prijatelna a preto nebudem pozadovat 5 uF ako doteraz ale len 1 uF zo 100 kusov 10 nF/1600V. http://www.sos.sk/?str=371&artnum=S089770 Myslim ze lepsie a lacnejsie riesenie neexistuje. Ak dam medzi nimi povedzme milimetrovu medzeru a k tomu este ventilator tak to musi byt v poriadku. Cena 500 aj s postovnym.

Martinz KE

#22 Příspěvek od Martinz KE »

A pri 100 kHz ako pise uzivatel vyssie by nemal byt az tak velky problem ak sa to pospajkuje spravnym sposobom

Martin Z ke

#23 Příspěvek od Martin Z ke »

Aha serio-paralelne. No takze co Vy na toto: 100 kusov 0,022uF/400V zapojit 2 do serie a 50 tychto serii paralelne ? Napatie sa rozdeli 1:1 na kondiky koli stejnakej kapacite takze vytrime 800V a kapacita bude 0,011 x 50 tj 550 nF ok ? Tie v odkaze maju ten 500 nF.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Martin zKE píše:Alebo vzhaladom k tomu co mi napisala andrea, resp. poslala link, s tymi kondikmi tak maju kapacitu 500 nF. to je hodnota celkom prijatelna a preto nebudem pozadovat 5 uF ako doteraz ale len 1 uF zo 100 kusov 10 nF/1600V. http://www.sos.sk/?str=371&artnum=S089770 Myslim ze lepsie a lacnejsie riesenie neexistuje. Ak dam medzi nimi povedzme milimetrovu medzeru a k tomu este ventilator tak to musi byt v poriadku. Cena 500 aj s postovnym.
Těch 0.5uF byl příklad, ten jsem tam dala já, ale psala jsem, že kondík je za trafem a to trafo transformuje proud dolu, napětí nahoru a kapacitu s kvadrátem převodu nahoru. Když jsme zkoušeli kondíky přímo paralelně k cívce, tak čtyři ty Epcosy paralelně byly za pár minut horké (teklo tam asi 1000A).
Že snadno spájíš 50 kondíků tak, aby při 100kHz byly rovnoměrně zatížené si jen myslíš, to bys je musel zapájet mezi dvě měděné desky a to jde docela blbě.
Ale fungovat to chvíli bude i blbě zapájené, pokud to chceš jen zkusit.

Martin z KE

#25 Příspěvek od Martin z KE »

4 a boli hned horke ? Sakra No 1000A robi svoje. Co to bol za indukcny ohrev ? Ak smiem vediet. Na co sluzil ? Ved s tym uz mohli tavit dost velke mnozstvo kovu. Ci nie ? Ved taky prud hmm no tak toto ma teraz kus prekvepilo :-) Vedel som ze su tam extremne podmienky ale az tak ? Mne staci nieco mensie. Podstatne :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#26 Příspěvek od Andrea »

Martin z KE píše:4 a boli hned horke ? Sakra No 1000A robi svoje. Co to bol za indukcny ohrev ? Ak smiem vediet. Na co sluzil ? Ved s tym uz mohli tavit dost velke mnozstvo kovu. Ci nie ? Ved taky prud hmm no tak toto ma teraz kus prekvepilo :-) Vedel som ze su tam extremne podmienky ale az tak ? Mne staci nieco mensie. Podstatne :-)
http://home.zcu.cz/~ronesova/index.php? ... m=levitace ty tři obrázky dole, průměr cívky je asi 5cm. Většina z těch tisíc ampér tam běhá sem a tam, je to jalovina (asi 150kVAr).

Martin z KE

#27 Příspěvek od Martin z KE »

No do dabla. Sakra tak to je uz fakticky trocha extrem ked to levituje :-) Fiiha no toto :-) Levitovat som videl ked tak supravodice v okoli magnetov ale nie kovy v indukcnom ohreve. Aj ked vlastne raz v TV bol el. magnet v ktorom aj paramagnetika levitovali.
No sila Ako rychlo to ohreje nejaku tyc do orandzova ?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od Andrea »

Martin z KE píše:No do dabla. Sakra tak to je uz fakticky trocha extrem ked to levituje :-) Fiiha no toto :-) Levitovat som videl ked tak supravodice v okoli magnetov ale nie kovy v indukcnom ohreve. Aj ked vlastne raz v TV bol el. magnet v ktorom aj paramagnetika levitovali.
No sila Ako rychlo to ohreje nejaku tyc do orandzova ?
Řádově tak za minutu to svítí. Pro strojaře jsem ale dělala jinej ohřev, tam 8mm tyčka má 800°C za 2 s a 1000°C za 10s.

Martin z KE

#29 Příspěvek od Martin z KE »

Ok necham tak teraz kondenzator a zaujima ma ze aka tam je frekvencia ? Priblizne. A nesposobuje to rusenie ? Nejakych pristrojov a tak.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

Martin z KE píše:Ok necham tak teraz kondenzator a zaujima ma ze aka tam je frekvencia ? Priblizne. A nesposobuje to rusenie ? Nejakych pristrojov a tak.
Ten strojařskej ohřev se přelaďuje od 47kHz do 67kHz a ruší to docela hodně, ale PC dva metry od toho běží v pohodě. Navíc je to řízené Alterou (je asi 25cm od měniče), která běží na 1.25V a taky to snese. Ale ten měnič pracuje v kvazirezonanci, do které se právě změnou frekvence neustále dolaďuje. Kdyby neběžel v kvazirezonanci, tak by to rušilo i samo sebe tak, že by to nefungovalo.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“