Jak nejefektivnìji snížit napìtí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od breta1 »

Ať je tam výkonový či nevýkonový odpor, vnitřek krabičky ti vyhřejou stejně. Jediné řešení je ten odpor vystrčit ven. Ale ta ledka ti stejně bude v krabici topit asi 10mW.

Ištván Šutrhází

#17 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Bohužel musí to být uvnitø krabièky. Stejnì tak jako napìtí, které nemùžu mìnit, musí být 24V.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Můžeš se pokusit naprogramovat AVR a vymyslet šílený program který bude závislost čidla na parazitním teplu kompenzovat :twisted:
Nebo vystrč ven ten výkonový odpor.
K čemu je indikace LED uvnitř krabičky?
Připadá mi to, jako když chce někdo objevit způsob jak se prodrbat pravou rukou na levým uchu co nejdivočejším způsobem :roll:

Ištván Šutrhází

#19 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

led je uvnitø a od ní vede svìtlovod (plexisklová tyèinka), ktará indikuje zapnuté zaøízení. Právì pro tu LED je tam odpor pro omezení proudu. Uvnitø je teplotní èidlo, které mìøí teplotu a z krabièky vedou dvì svorky od èidla.

Ištván Šutrhází

#20 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Nicménì mì napadá...
Potøebuji mìøit jen teplotu v místnosti, která je napø. od 10-30°C. Pokud tam mám malý R, který se høeje na 40°C, tak mi to ovlivní mìøení. Pokud tam dám výkonový R, který høeje na 25°C, ovlivní to mìøení ménì. I když oba v podstatì vyzáøí stejný výkon do vzuchu. Jenže ten první høeje hodnì z malé plochy, druhý málo z velké plochy.
Takže použitím výkonového R si neušetøím vyzáøený výkon, ale vliv na èidlo bude menší...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#21 Příspěvek od breta1 »

A proč místo plexisklové trubičky nejde drátek a na konci led + odpor?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »

Ištván Šutrhází píše:Nicméně mě napadá...
Potřebuji měřit jen teplotu v místnosti, která je např. od 10-30°C. Pokud tam mám malý R, který se hřeje na 40°C, tak mi to ovlivní měření. Pokud tam dám výkonový R, který hřeje na 25°C, ovlivní to měření méně. I když oba v podstatě vyzáří stejný výkon do vzuchu. Jenže ten první hřeje hodně z malé plochy, druhý málo z velké plochy.
Takže použitím výkonového R si neušetřím vyzářený výkon, ale vliv na čidlo bude menší...
Ale ustálená teplota uvnitř krabičky bude stejná, bez ohledu na velikost odporu. Rozdíl teplot(uvnitř-venku) = (výkon/tepelný odpor krabičky). Zkus se poohlédnout po nějakém micropower step down měniči. Třeba LT3470 by vyhověl, jen ho sehnat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

vystrč ven čidlo (směrem dolů) v děrovaném válečku a do krabičky si dej co chceš, když ohřeje krabička prostor nad čidlem ztrátovým teplem 0,15W, nebude to mít na nic vliv, teplota bude kolísat stejně víc vinou různých cirkulací po místnosti.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od nekmil »

Zeptám se znova ten tranzistor jsi zkoušel ?

Ištván Šutrhází

#25 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

LED nemùže "èouhat" ven (design krabièky).
Samozøejmì že nejlepší by bylo dát topící èást nebo èidlo mimo, ale musí to být v jedné krabièce (opìt kvùli designu krabièky).

Díky všem za vysvìtlení. Nìjak jsem si to nemohl uvìdomit... :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Ištván Šutrhází píše:Nějak jsem si to nemohl uvědomit... :roll:
uvědomit si to co si člověk celou dobu neuvědomoval je kolikrát to největší vítězství. někdo se k tomu propracuje až na závěr života :twisted:

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#27 Příspěvek od Devo70 »


Ištván Šutrhází

#28 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

nekmil píše:Zeptám se znova ten tranzistor jsi zkoušel ?
Omlouvám se, pøehlédl jsem Tvùj první pøíspìvek a pak jsem nechápal, co to "meleš" o tranzistoru. Už jsem se na to díval, díky! Zkusím i tohle, mohlo by to být zajímavé... Díky.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#29 Příspěvek od jandu »

nekmil píše:A ten tranzistor jsi zkoušel ? viz odkaz
Tak, tak....
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#30 Příspěvek od dj_Paul »

A co nízkopříkonová(2mA) led?svítí už při 0.5mA

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“