Oprava trafopájky

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#16 Příspěvek od Andrea »

To jsou věci, já mám tu pájku už skoro 20 let a pořád mi fungují původní M3 závity. Asi nemám takovou sílu :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#17 Příspěvek od Atlan »

...sssssspt neprezradzaj vek :D

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Jindra2 »

EKKAR píše:Delší smyčka má vyšší odpor - teče jí menší proud => topí s menším výkonem, takže se cín na hrotu tak nepřepaluje a navíc se ani tolik nerozpouští samotný drát smyčky. Tuhle zkušenost jsem získal taky, už docela dávno - praxe na střední v navijárně, mistr tam měl na staré kulaté bakelitové 75W smyčku snad 15cm - na můj dotaz proč tak dlouhá smyčka mi to předvedl - on tou smyčkou pájel celou směnu, já se standartní délkou jen asi 2 hodiny... Jediný problém je kde pořád brát takové kusance drátu a se skladností takto vybavené páječky - smyčka je měkká, snadno se zdeformuje a po narovnání už vůbec nedrží tvar.
Smyčky si vyrábím z instalačního drátu CY 1,5 mm2, délka 150 mm a hned je pocínuji, než měď zoxiduje. Vyrobím jich vždy okolo 50ti a mám na rok klid :D
Jindra
Přílohy
DSCF0018.JPG
(55.87 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Andrea píše:To jsou věci, já mám tu pájku už skoro 20 let a pořád mi fungují původní M3 závity. Asi nemám takovou sílu :)
Já jsem po 20 letech pájku odložil (měl jsem ji od 7 let) a přešel na mikropájku. Nicméně občas ji vytáhnu, na hrot používám 2.5mm drát a pravda je, že SMD s tím neletuju :D

A když je hrot špinavej, stačí použitej obyčejnej tvrdej kartáček na zuby. Taky jsem se divil, že ty chlupy jsou tak odolný a neupadnou při prvním čištění.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od breta1 »

Používám už několik let tyto hroty:
http://www.tipa.eu/cz/produkt/06540035- ... jce-1.2mm/
Nedovedu už si představit práci s běžnými smyčkami, běžné smyčky, ty z mědi, mi vydržely při mém používání max. týden ale i ty t.zv. věčné, mi vydržely o trochu déle, ale tyto smyčky s přehledem půl roku. Chce to často čistit do nějakého hadříku a udržovat je "čisté", ale jiné bych už nechtěl.

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#21 Příspěvek od jopo166 »

VAZNE BRETA 3 TEN HROT TOLKO VYDRZI ???LEBO JA TIE OBYCAJNE MENIM FURT.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Já taky používám tyto "věčné" hroty a je to pohoda a pokrok. Ty klasické hroty ubývají a teplota na hrotu se neustále zvyšuje.

Jinak mám úpravu s naletovanými svorkovnicemi od čokolád jako Jindra 2.
Ale mělo to občas nevýhodu, že pokud jsem měl tlustou a krátkou smyčku a pájel dlouho a usilovně(například jsem tak pocínovával plechy nebo se snažil spájet nebo rozpájet plechové krabičky na ant. zesilovače apod.), občas se roztavil i cín držící tu svorku na pasovině. Což bylo k vzteku, když jsem to měl skoro celé prohřáté a chtělo to ještě chvilku.

Nebylo to zrovna využití pájky podle návodu výrobce: 15 vteřin pájet a 45vteřin čekat ( tak nějak to tam opravdu bylo)!
Pájce to ale nedělalo problémy a dodnes slouží.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od forbidden »

Mam ty stejny jako breta1 a fakt to vydrzi hodne dlouho. Trafopajku sice uz pouzivam malo, ale zatim neni ani znat nejaky rozpousteni, nebo prepalovani hrotu jako u ciste medi.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

jopo166 píše:VAZNE BRETA 3 TEN HROT TOLKO VYDRZI ???LEBO JA TIE OBYCAJNE MENIM FURT.
No jéjé, já už ho mám asi 10 let, protože jsem ho po týdnu vyměnila zpátky za normální Cu drát, páč to věčné očko nemá ten wýkon. :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#25 Příspěvek od PavelFF »

jopo166 píše:VAZNE BRETA 3 TEN HROT TOLKO VYDRZI ???LEBO JA TIE OBYCAJNE MENIM FURT.
Pokud se budeš k hrotu chovat slušně a budeš jím pouze pájet , tak ti vydrží třeba rok.
Pokud jím budeš vydloubávat součástky z dvoustranného tišťáku a mechanicky ho odírat, tak poškodíš pokovení a v tom odřeném místě cín nepřilne. Pak ho zničíš za večer. Je to podobné, jako špička hrotu na mikropájce.

Není třeba se bát. Cena není nijak závratná, a když si vzpomenu, jak jsem furt měnil smyčky, tak je tohle opravdu krok vpřed.

Prodávají několik tlouštěk navařeného konce a podle toho má pájka různý příkon. Moje 100W pájka má příkon s nějakým tím jemnějším hrotem kolem 35W, což mi vyhovuje. Pokud potřebuji naráz víc tepla, použiju ERS50.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

PavelFF píše: Pokud jím budeš vydloubávat součástky z dvoustranného tišťáku a mechanicky ho odírat, tak poškodíš pokovení a v tom odřeném místě cín nepřilne. Pak ho zničíš za večer. Je to podobné, jako špička hrotu na mikropájce.
Vidíš, já občas i na brusce zbrousím opotřebovaný hrot od mikropájky do vhodnýho tvaru a cín "přilne". Ono taky záleží na výrobci, jak moc to šidí. Pravda ale je, že to věčný železo asi moc cín po obroušení nechytne....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#27 Příspěvek od jandu »

Dostali sme sa od problematiky A k problematike B. Používam 45 rokov 100W trafopájku, aká je na obrázku na začiatku. Po cca 10 rokoch som musel prerezať M3 na M4. Ten mi ale slúži dodnes. Hrot mením v priemere tak raz za mesiac. Skúsil som aj "večný" - mne sa neosvedčil. Po mnohých pokusoch sa mi osvedčil Cu drôt 2.5mm2 o celkovej dľžke 11,5 cm, pričom konce majú vytvarované očko na skrutku 4 mm. Dľžka je rozhodujúca pre výkon a teplotu hrotu. Pri dlhšej smyčke hreje menej, pri kratšej je veľmi horúca a prepaluje sa. U mňa je toto optimum, nech si každý vyskúša, čo mu vyhovuje.
Mám 75W trafo pájku, kde používam Cu drôt priemeru 0,8 mm /telef. kabel/ na malé súčiastky - namiesto mikropájky. Viem, niekto povie -trafopájka=vnesenie statických impulzov a riziko poškodenia fet súčiastok. Nijako špeciálne ich nezemním, jedine som si zvykol zapnúť a vypnúť pájkovačku pred/po priblížení k súčiastke. Zatiaľ - a to je už dosť dlho - sa mi to osvedčilo. Jediná nevýhoda pri 75W pájke je "mechanická pevnosť" hrotu.
Naposledy upravil(a) jandu dne 04 úno 2009, 17:32, celkem upraveno 28 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od otakarv »

Já jsem kdysi zkoušel používat také ty "věčné hroty",ale nějak mi neseděly.Vrátil jsem se ke klasickému měděnému drátu.Taktéž si je ve volném čase nadělám do zásoby a mám klid.Dělám je tak 4cm max. dlouhé.Když potřebuji pájet jemnější věci,tak použiju tenčí drát.Je také důležité umět s trafopájkou správně pracovat.Aby se očko brzi nepřepálilo,nebo moc nepřehřívalo,tak už mám cvik v přerušování vypínače,čímž udržuji teplotu hrotu jakou potřebuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

Jenže právě to "cvakání" mikrospínačem, které se dá použít k regulaci teploty hrotu, je zdrojem elektromagnetických špiček, které MŮŽOU zlikvidovat citlivé součástky. Lepší regulace je předřazenou žárovkou na 230V, já používám ke své 75W "modernější" páječce (je to ta ze 70. let, hranatá) 4 spínače (normální lustrové kolébkáče, bohužel jsem musel nedávno "upgradovat" na ABB Tango, ty staré velkoplošné - OEZ??? - už nebyly k sehnání) - připojuji s nimi do série k zásuvce pro páječku žárovky 150W, 100W a 75W - každou jedním vypínačem, poslední je "natvrdo" zásuvka k síti. Potřebný výkon žárovky je nutno si vyzkoušet s používaným hrotem - a jako mnozí, dělám si je sám z Cu instalačního drátu 1,5mm...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když jsme u těch špiček - kolik z vás už si tam přidalo jednoduchej odrušovací člen 47ohm+100N přes vypínač ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“