Jaký cín použít?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
D.i.n.g.o

#16 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Podle spousty lidí je nejlepší "pájka" Crystal 505.

Jo a pokud chce nìkdo pájet bezolovem, tak a￾ se mrkne po SAC305 ta je jedna z mála která je dobrá.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Samozřejmě, na tavidle SILNĚ záleží, někdy mnohem víc než na slitině.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od stepa »

yeeshkul píše:Mohl bys mi poradit jaký? Obávám se, že s požadavkem "dejte mi cín s pořádnym tavidlem" nelze v GM uspět.
Pouziju Hillovy slova...v GME koupis HOWNING. Dobrej for. kdyz kupujes v takovym obchodu, tak se nediv.
yeeshkul píše: Posledně když jsem se prodavače ptal na rozdíly v cínech tak mi řekl "nevim, já tam nikdy nebyl", což byla poměrně zarážející odpověď vzhledem k tomu, že jsem se ho neptal na lokaci.
A co bys po nich taky jinyho chtel? To jsou jenom podavaci zbozi. A jestli se u nich ptas po cinu, tak se jim ani nedivim, ze ti nic nenabizi, protoze to pomalu nikdo neprodava. Prodavaji se PAJKY.

Kup neco od Kovohuti Pribram, neco od nich maji v GESu...ja pouzivam pajku Sn40Pb60 s tavidlem MTL401 a spokojenost.

A pridam se k ostatnim NA TAVIDLE HODNE ZALEZI.

A tohle tema se tady resilo snad milionkrat, tak pohledej na foru.

to Sendyx: no jeje...jak to paji :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od zdenoeddie »

Pajim so sirokym hrotom na 200-220C, so spickou asi na 240-260C a v pohode.
Pouzivam obycajnu prachsprostu pajku s kalafunou tenku asi 1,5mm, a takisto este komunisticku taku hrubu, pre narocne s kyselinou. Zatial som sa okrem toho ked som to prehral, nestretol s nekvalitnym spojom.

Uživatelský avatar
yeeshkul
Příspěvky: 129
Registrován: 15 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od yeeshkul »

Kup neco od Kovohuti Pribram, neco od nich maji v GESu...ja pouzivam pajku Sn40Pb60 s tavidlem MTL401 a spokojenost.
Diky, tohle jsem chtel slyset. Ostatnim taky dekuju.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

2 Stepa - ta MTL401 je pouze na průmyslové pájení velmi dobře pájitelných součástek, je to jen o trochu aktivnější, než to, co se dává na prasata. Zkus MTL4x8, to je jinačí kafe. Já s MTL401 nemohu pájet třeba lanka z Hadexu, nevzlíná to - je to schválně málo aktivní.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#22 Příspěvek od PavelFF »

Naposledy se to probíralo na elwebu:

http://www.elweb.cz/forum.php?prispevek=56143

Nedávno jsem se asi poprvé setkal s deskou pájenou bezolovnatým cínem(aspoň myslím) a byl to hnus!
Běžně z vyhozených desek těžím různé součástky a zatím to vždycky bylo s normálním olovnatým cínem, který se normálně dá roztavit, teče, dá se odsát apod.
Zato poslední deska byla zapájena jakousi šedou hmotou, která po zahřátí(kdy by normální cín byl tekutý) má konzistenci asi jako suché toaletní mýdlo. Hrot se do toho boří jak do písku, ono se to jakoby drolí a nechce se tomu do odsávačky ... Prostě humus. Předpokládám tedy, že to bude asi nový ekologicky šetrný zázrak. Zvýšení teploty na to nemá nijak blahodárný vliv. Možná to byla nějaká zvláštní várka , nebo neumím pájet. Každopádně jsem se taky předzásobil obyčejným cínem s olovem.
Zatím jsem poznal "blaho" té nové RoHSračky jen jako majitel PC monitoru a TV. Obojí odešlo díky studeňákům několik měsíců po záruce.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od stepa »

Sendyx píše:2 Stepa - ta MTL401 je pouze na průmyslové pájení velmi dobře pájitelných součástek, je to jen o trochu aktivnější, než to, co se dává na prasata. Zkus MTL4x8, to je jinačí kafe. Já s MTL401 nemohu pájet třeba lanka z Hadexu, nevzlíná to - je to schválně málo aktivní.
Vim o tom, sme to tady taky resili...zatim mam dost tohohle, tak na tom "jedu". Kdyz pajim lanka, pouzivam navic pajeci kapalinu(jak pises, malo vzlina). Komplikovany, ale zatim to jde.
PavelFF píše:Nedávno jsem se asi poprvé setkal s deskou pájenou bezolovnatým cínem(aspoň myslím) a byl to hnus!...
Krasnej humus co? Kdyz to mam na stole, tak jsem stestim bez sebe :?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

Není bezolovo jako bezolovo, dá se udělat i dost dobrá slitina. Jenže vždy bude křehčí a bude rychleji oxidovat.
Chodí mi na stůl hodně záruk, v podstatě u některých výrobců se poruchovost zvýšila 10x. A taky jsem narazil na slitinu, která po zahřátí na chvilku nataje, a pak se zažne měnit v něco jako zvětralý tmel, ucpe to odsávačku a zůstane v prokovu :cry:

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Bernard »

Tavidla jsou buď agresivní nebo ne. Agresivní je nějaká "alfa", ve výrobě se to u nás používalo a desky se musely koupat ve vodě. Ta alfa může být i v trubičkovém cínu. Když se neumyje, spoj časem zkoroduje. Jsou i jiná svinstva ve vodě nerozpustná, a ta mají svá rozpouštědla. Ale to jsou asi záležitosti cínové vlny a jiné hromadné výroby. Já bastlím s kalafúnou, a pro SMT mám Sn60Pb38Cu2 0,5 mm s nižší teplotou tání.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#26 Příspěvek od Sendyx »

Kup s i v GESu tyglík MTL458, trochu si dej bokem (já to mám ve skleničce od laku na nehty, zředit izopropanolem na tekutost cca řídkého medu) a přidávej, tyhle tavidla se dají kombinovat. Běžné vodičky raději zahodit, kdovíjaké koroze tě za pár let čekají.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

Sendyx píše:...A taky jsem narazil na slitinu, která po zahřátí na chvilku nataje, a pak se zažne měnit v něco jako zvětralý tmel, ucpe to odsávačku a zůstane v prokovu :cry:
Přesně! Tak nějak se to chovalo, nejdřív jako že to pude a pak se to nějak zvrtlo a byla z toho drolivá hmota.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

Musím se metalurgů zeptat, co je to za sráč. Dokonce to i trochu skřípalo, jako když doktorka strká amalgám do zubů. Musel jsem z jedné desky vytáhnout mnohonožičkový konektor, nakonec jsem rezignoval na odsávačku, všechny piny zároveň nahřál 200W klempířským kůlem a šlo to ven.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Ako sa to sprava, ked pridas cerstvu spajku? Mne sa to zatial vzdy celkom ochotne zmiesalo a potom sa to spravalo rozumne.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#30 Příspěvek od Sendyx »

Tohle se dalo naředit olovem pouze dokud se to neprohřálo. Jakmile se to "zdrclo", muselo se to jedině špachtličkou za horka orejpat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“