Stand-by řežim u mikropájky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#16 Příspěvek od Killroy »

Dost nechápu k čemu to celé je. Ano rozumím, nepájíš a páječka šetrně odpočívá v STBy režimu. Krásné, avšak najednou potřebuješ pájet (nevíš kdy), zvedneš ji tedy - a čekáš až se dohřeje. Tak to bych asi vyrostl a pro servis je to zcela nepoužitelný režim. Pokud pájím mimimálně, můžu tedy stanici vypnout nebo ubrat a ta čekací doba k ohřátí tak rozdílná nebude. Diametral automatika je skutečně šmejd - zrovna tak jako ta jeho celá slavná pájecí stanice.

Killroy
Naposledy upravil(a) Killroy dne 14 dub 2009, 22:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Tiez by ma to asi sralo. Spajkovacku mam bez regulacie - ked idem spajkovat, zapojim do zasuvky. Ked sa nahreje, tak spajkujem, odlozim, o chvilu zase spajkujem a pritom ocakavam, ze je nahriata. Ked dospajkujem, tak odpojim a hotovo.

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#18 Příspěvek od rkozeluh »

stepa píše:
rkozeluh píše:Termistor: do toho stojánku ho není kam dát.
Tohle myslis vazne? Vzdyt tam je mista...
rkozeluh píše:řešení s 555, třeba, to je hezký, ale jak dostat, ten impuls, že je pero v tom držáku, toť otázka?
Jak? Do toho cernyho krouzku umistis nejaky mikrospinac a mas pulz.
rkozeluh píše:mikrospínač: taky řešení, ale potom se to pero musí držet v jednom místě. teď ho bafnu, jak chci a pájím, ale s mikrospínačem ho musím chytnout tak, aby byl jeden prst zrovna na tom mikrospínači
Problem vidim v tom, ze si to kazdy predstavujeme jinak. Nevidim v tom absolutne problem. Proc zrovna jeden prst? Vzdyt to tlacitko muzes drzet treba 3mi prsty. Pak si to drz treba jako parek a signalizovat ti to bude stejne. Se podivej jak jsou reseny spinace u horkovzdusek...jsou treba 3cm drouhy.
rkozeluh píše:chtělo by to nějak snímat od toho, že je to pero zasunutý v tom držáku, ale jak
Viz vyse...mikrospinac v "hrdle" stojanku
termistor: už vidím jak je ten termistor namotanej někde v tý spirále, to bude ale "krásně" vypadat :roll:

mikrospínač v kroužku, to by šlo, ale asi mi neporadíš, jaký typ aby to bylo funkční, že?

párek sice 3 prsty držet můžu, ale není mi jasný, jak narvu 3cm dlouhý spínač do pera, tedy pokud ho seženu

zatím to vidím na snímání od přerušeného paprsku, který bude v tom horním kroužku, vývody a vedení kryto ještě jedním, takovým převlečným kroužkem

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#19 Příspěvek od Killroy »

rnbw píše:Tiez by ma to asi sralo. Spajkovacku mam bez regulacie - ked idem spajkovat, zapojim do zasuvky. Ked sa nahreje, tak spajkujem, odlozim, o chvilu zase spajkujem a pritom ocakavam, ze je nahriata. Ked dospajkujem, tak odpojim a hotovo.
Tak a nejhorší je, když jí vezmeš do ruky a potřebuješ rychle pájet - a ona je studená !!

Killroy

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od stepa »

rkozeluh píše:termistor: už vidím jak je ten termistor namotanej někde v tý spirále, to bude ale "krásně" vypadat :roll:
Psal si snad nekde, ze to bude na vystavy? Predpokladal jsem, ze pozadujes funkcnost a ne aby ti to delalo paradu na stole. A nic tam motat nemusis. Da se to vyresit celkem elegantne.
rkozeluh píše: mikrospínač v kroužku, to by šlo, ale asi mi neporadíš, jaký typ aby to bylo funkční, že?
Bez upravy toho tlacitka se to stejne neobejde...vsechno to jsou tvary nevhodne.
rkozeluh píše: párek sice 3 prsty držet můžu, ale není mi jasný, jak narvu 3cm dlouhý spínač do pera, tedy pokud ho seženu
Trochu zapoj hlavu...mikrospinac muzes mit standard, pouze pres nej das hmatnik takove velikosti, aby ti to vyhovovalo. Podivej se, jak jsou reseny horkovzdusky a inspiruj se.
rkozeluh píše: zatím to vidím na snímání od přerušeného paprsku, který bude v tom horním kroužku, vývody a vedení kryto ještě jedním, takovým převlečným kroužkem
Taky reseni.

Jinak se to da jednoduse resit pomoci doteku pera se spiralou, jak uz bylo zmineno.

EDIT//jeste me napadlo ze by se to dalo resit kontakty v tom plastovem krouzku a nejakou vodivou paskou okolo toho usti hrotu(zandas rucku do stojanku, kontakty se spoji vodivou paskou), kdybys to chtel mit odizolovane od hrotu.
Naposledy upravil(a) stepa dne 14 dub 2009, 23:31, celkem upraveno 1 x.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#21 Příspěvek od ceeert »

S dotekem pera se spiralou jsem to u nejaky pajky videl a kdybych si to mel vyrobit pro sebe, tak to volim, protoze je to nejjednodussi, neni potreba zadna dalsi soucastka jako snimac navic....

Co se tyce toho cekani na dohrati pajky, tak zalezi z jake teploty na jakou se musi dohrat a jaky ma pero vykon. Napr. v praci mame 80W pero, standby 150˚C, pajeni 350˚C - doba dohrati cca 5s. Neni to okamzite, ale da se na to zvyknout velmi rychle...
Ceeert

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Bernard »

rkozeluh píše:... když se s pájkou zrovna delší dobu nic nedělá (je ve stojánku)...
Ještě zpět ke kořenům vlákna. Když se pero válí po zemi a linoleum začíná doutnat, tak to se jako pracuje? Tak si myslím, že lépe než měřit dobu nečinnosti (pero na stojánku) je lepší měřit dobu od poslední činnosti (otření o houbičku, škrtnutí o držák apod.). Z toho pohledu mi optozávory, Hallove sondy a jiné hi-tech řešení přijdou jako neúměrné. Ale i ty se dají použít jako snímač (poslední) činnosti, tak proč ne.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

Já mám doma Medevu, když nepájím tak ji vypnu, když chci pájet tak ji zapnu a za 10 sekund můžu pájet. U pájky co se ohřívá 2 minuty je stejně automatika na dvě věci, protože ta prodleva na nahřátí po každé odmlce (třeba když chvíli mžourám do datašítu) je opruz, to už ji radši nechám pořád běžet a když vím, že nebudu víc jak hodinu pájet, tak ji vypnu, zas tak sklerotická nejsem. :)

Uživatelský avatar
mzama
Příspěvky: 54
Registrován: 07 bře 2006, 01:00

#24 Příspěvek od mzama »

rkozeluh píše:Pero je originál, ostatní domácí výroba. Řízeno Mega8 s PWM + LCD
Ještě takový nápad:
Cyklus udržování nastavené teploty (četnost a doba ohřevu/chladnutí) bude jistě jiná při pájení v porovnání s odloženou ručkou. Přitom je jedno zda je ručka ve stojánku nebo leží na stole (podlaze), pokud ovšem neleží na/velmi blízko tepelně vodivého materiálu, který páječku ochlazuje.
Pokud by se podařilo SW tento stav podchytit mohlo by to fungovat.

D.i.n.g.o

#25 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Mì taky pøijde ten standby režim jako nìco co je pøehnaný a k nièemu. Mám obyèejnou Wellerku WECP20 ta je nahøátá asi za 40vteøin. Jednu dobu sem tyto Wellerky dokonce mohl vídat ve fabrice, makaly témìø 3smìny nonstop a byly fest starý a používaný, na teplotu kolem 400°C a co se týká poruch, tak jsem žádnou nezaregistroval.

Takže pokud bude mít nìkdo doma kvalitní mikropájku a bude jí mít puštìnou tøeba 4hod. dennì, tak se jí houby stane.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Infrapasivní čidlo. Když sedíš u stolu, pájka hřeje. Odejdeš, usne.... Když sedíš u stolu a neletuješ, stačí ji vypnout. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Bernard »

Andrea píše:....zas tak sklerotická nejsem. :)
Ženy jsou v jasné výhodě, mají mozkové závity paralelně. Muži je mají v sérii, a třeba já když hledám zkrat na DPS, dílna mi zatím může klidně vyhořet. Tak se nedivím, že o stand-by režim je v této skupině zájem. To, co navrhl ZdenekHQ vypadá dobře, pouvažuji. :wink:

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od workhard »

A co celý držák namontovat pohyblivý přes mikrospínač? Vložíš pero,držák klesne a sepne kontakt... Když to schováš do skříňky,nebude to vůbec vidět :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Habesan »

To jsou mi starosti...
Mám nahřáto za 18 sekund. docela měkký vypínač, prostě jsem zvyklý páječku vypínat
Je otázka co se zničí dřív: Přepálí se topné tělísko, nebo se prožere špička hrotu?

Návštěvník

#30 Příspěvek od Návštěvník »

anebo celou pajku dat na kolebkovy spinac, a privod vest pres diodu, bud by to jelo na 50procent pres diodu nebo na 100 procent kdyz bude vyklemovana, zasah do pajecky zadny, naklady nulove. Vlozis pero do stojanku a vahou se cela pajka preklopi a topi to na 50 procent pres tu diodu. Mechanickou cast si musis vymyslet sam, ale jak rikam, zasah do pajecky zadny, naklady nulove (prepinac na svetlo mas urcite nekde v supliku) nebo pouzit tlacitkovy spinac, podobny, co se zapinal provazkem nebo ten stary s bilym hmatnikem cely v bakelitu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“