Li-ion, Li-pol baterie a prodloužení životnosti

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

To mi pripomenulo, ze mame doma kalkulacku CASIO uz viac ako 20 rokov a stale su tam povodne dva AA clanky rovnakej znacky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

rnbw píše:To mi pripomenulo, ze mame doma kalkulacku CASIO uz viac ako 20 rokov a stale su tam povodne dva AA clanky rovnakej znacky.
Potvrzuji. Já mám taky Casio fx-180P z roku 1982. Originální baterky CASIO jsem teprve vloni vyměnil za jiné, protože se již zhoršoval kontrast. Ty původní baterky ještě mám a kalkulačka s nimi stále funguje i teď .
Původní 27 let staré AA baterky CASIO jsou ve smršťovacím obalu a uvnitř dost vyboulené, jak je prožraný kovový plášť.

kulikus

#18 Příspěvek od kulikus »

Li-ion aku musi pracovat v rozsahu cca 2V az 4,2V. Vyboceni z techto hranic prudce snizuje zivotnost clanku. Zustane-li standardni Li-ion aku nabity dlouhou dobu, dojde ke krystalizaci nabiteho elektrolytu a postupne ztrate schopnosti uvolnit naboj. Nove nanofosfatove Li-ion uz tuto necnost nemaji, jsou odolne vuci podvybiti, zatim jsou jen ve specialnich vykonovych aplikacich, treba v rucnim naradi Dewalt.
V notasech je soucasti baterioveho paku elektronika, ktera odpoji baterii pri dosazeni 4,2V zespoda nebo cca 3V ze shora.
Dalsi faktor brutalne snizujici zivotnost Li-ion je zahrati. Staci na 50 st.C a zivotnost jde dolu. Proto je neletujte !

Uživatelský avatar
mitomito
Příspěvky: 3
Registrován: 08 srp 2008, 02:00

Li-Pol

#19 Příspěvek od mitomito »

No,
ja pracujem par rokov v jednej nemenovanej firme ako servisny technik a nejake tie "litiovky" mi uz rukami presli. Musim potvrdit ze niektore typy Li baterii sa nam vobec neosvecili nakolko sa niektore od vyroby javili ako vybite. V skutocnosti ich stacilo na par sekund zatazit na vacsi prud (depasivacia) a znova "ozili"
Dokonca sme museli zmenit vyrobcu lebo niektore z nasich zariadeni maju minimalny odber (pocitalo sa s niekolkorocnou vydrzou) a odchydzali...
Napr. vo fotoaparate a podobnych zariadeniach kde pri pouzivani su prudove spicky dost velke pracuju genialne.

Prejavovalo sa to hlavne pr 3V verziach. Nove 3,6 V ineho vyrobcu nicim takym netrpia.
My vsak pouzivame vacsinou NEnabiatelne myslim ze Li-pol

A opatrne prosim pri pokusoch, tieto bat. vedia byt svine 8O
PS: Moc nedoporucujem pouzivat v serii (obcas silnejsia "otoci" polaritu druhej a hrozi vybuch)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#20 Příspěvek od Atlan »

nemyslel si litiove baterie ? tie sa nenabijaju a dlho vydrzia nabite res skladovatelnost je 5- viac rokov

Uživatelský avatar
Erka
Příspěvky: 74
Registrován: 05 bře 2010, 01:00

#21 Příspěvek od Erka »

Životnost Li-ion je dána hlavně způsobem provozu a nabíjením. Výrobce v katalogovém listu doporučuje max.napětí článku 4,2v a minimální asi 3V. Pak je garantována jmenovitá kapacita článku. Pokud by se, např. díky chytré nabíječce, použili hraniční meze přísnější, např. 3,1 až 4,1V dojde sice k mírnému snížení kapacity (asi na 90%), přispěje to však k její delší životnosti. Ze stejného důvodu je dobré nabíjet aku i po jen částečném vybití. Praxe např. uživatelů notebooků toto potvrdila.

fajn popis je zde:

http://www.belza.cz/charge/liion1.htm

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od kulikus »

Zahranicni velkovyrobce bateriovych paku upozornil ve svem skoleni na moznost degradace plne nabiteho Li-ion akumulatoru pri dlouhodobem nepouzivani.

Polarizovany elektrolyt zacne po nekolika mesicich necinnosti krystalizovat a ztraci schopnost uvolnit naboj. Navic hrozi, ze krystaly prorostou dislektrikem oddelujicim chemii obou polu a zpusobi vyrazne samovybijeni.
Doporuceni bylo skladovat Li-ion aku nabite na 50% a nejlepe v chladu. Pokud to aplikace nedovoli, je dobre akumulatoru obcas vyvetrat perka a nechat ho vybit na 3V/clanek a zase nabit na 4,2V/clanek.

Jinak Li-ion maji velmi male samovybijeni.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

kulikus: to, co popisuješ je běžné u Ni-Cd (tzn. krystalizace, prorůstání separátorem až do zkratu, ...), u Li-ION je to podle mých zkušeností docela blbost, protože mám delší dobu nevyužité články ze starého modelu mobilního telefonu, zatím nebyly nikdy nebyly použité, pravidelně je dobíjím na 100% (4.2V) a 5 let po výrobě mají 93% udávané kapacity a vnitřní odpor 0.21R

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od kulikus »

to Amarok.CZ: Aniz bych chtel snizovat tve zavery - vyrobce bateriovych paku ma pro sve zavery ohledne Li-ion aku podstatne sirsi technicke zazemi a vyrazne vetsi zakladnu vzorku. Nejde o zamenu typu.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od hafca »

Něco na tom bude. Včera jsem koupil smeták na podlahu s Li-ion baterií. V návodu bylo napsáno, že je potřeba před prvním použití nabíjet 6 hodin. Nabíjela se cca 4 hodiny, pak se rozsvítila kontrolka nabití. A byla tam ještě poznámka, že plné výdrže se dosáhne až po cca třetím nabíjení.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#26 Příspěvek od Atlan »

no im ostalo este z nimh alebo nicd baterii a vramci inovaie obchodne oddelenie prepisalo len nazov clankov.....

Lipol kach kapacita este klesne skor..... ako stupne

Odpovědět

Zpět na „Teorie“