stabilizovaný zdroj RSZ30P

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#16 Příspěvek od lubos1961 »

Jo to jsem musel dopsat, to už bylo absolutně nečitelné, na to nepomůže ani svěcená voda. Je možné že některé na spodní 01005 budou přehozené, ale podle schématického zapojení by to mělo sedět, na té desce je totiž vícero očíslovaných vývodu napojených na jedno konkrétní místo, takže třeba 18, 19 nebo 22 je jeden bod. Také odpor u potenciometru napětí jsem nebyl schopen dohledat ani z rospisu součástek.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jjilek »

To jsi musel postupovat podobně jako já nyní. Přehození pinů 18, 19 a 22 nevadí, na výkresu není dodržena jejich pozice.
Právě podle Tvého označení studuji funkci kolem děliče napětí. Nesedí mi totiž o desítky procent ýstupní napětí a snažím se najít, kde je problém.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#18 Příspěvek od lubos1961 »

Napětí určuje na desce RMP 01005 IO2. jsou tam pro nastavení dva odporové trimry P3 P4. Proudové omezení určuje zase IO3. Dá se říct, že kdyby tam nebyly diody D16 D17, tak zdroj vyletí na max napětí. Těmito diodami je držen na nastavených požadavcích. Záleží poté co nastane dřív, jestli napěťové omezení, čimž drží určité napětí, nebo proudové a poté je dominantní D17 a zdroj přechází na proudový regulátor. Takže pro napěťové řízení je třeba hledat vše kolem IO2.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od jjilek »

Já mám podezření na referenční napětí z IO1 nebo napájení IO1 - IO2 z T5 a T6. K večeru jsem to studoval podle Tebou dodaného zapojení celého zdroje a zítra to půjdu měřit. Řízení napětí jak nespojité tak spojité funguje, odchylka od správné hodnoty je několik voltů a se zvyšujícím se napětím se zvětšuje. Odpovídá spávné hodnotě bez zátěže do cca 8V, při zátěži do cca 5V. Bez zátěže místo 19,9V nastavím něco kolem 13 V. Regulace proudu funguje.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#20 Příspěvek od lubos1961 »

Na emitoruT4 proti mínus pólu C4 má být trvale neměnné 15V a druhých 15V má být trvale zase mezi emitorem T5 a mínus polem C5. Referenční napětí na IO1 vývod 4 proti vývodu 1 má být zase trvale 7V.
Filtrační elektrolyty jsou dobré?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Tak zkuste tuto verzi
https://ulozto.cz/file/QYoiMT5yV2Em/rsz30p-v2-pdf
Bohužel nemám skener, je to focený mobilem.
Jinak u toho zdroje, co jsem měl já, často odcházel budící tranzistor ( deska toho regulovatelnýho zdroje)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jjilek »

Díky za ochotu, opravena předpokládaná verze od lubos1961. Na pochopení funkce ale chyby nemají vliv.

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#23 Příspěvek od lubos1961 »

Díky nově ofocené konstrukční příručky od Artaban001 jsem přepracoval schéma R-Mp 01009. Byla to možná ještě větší drbačka než byl ten původní sken. Nízký kontrast, nerovnoměrně osvětlená předloha, optikou foťáku rozostřené na okrajích a také opticky zakřivené. Musel jsem kombinovat vícero různých technik úprav. Však si to zkuste. Nicméně vše na schématu bylo přečtitelné takže jsem z toho mohl nakonec zrekonstruovat schéma ve výborné kvalitě. V původním příspěvku kde jsem vložil schémata jsem tento zaměnil.
Luboš

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Krásná práce.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jjilek »

Artaban001 píše:Krásná práce.
Také souhlasím. Jen mne nenapadlo, že vážené kolegy "vyprovokuji". Pro mne už stačila ta první (pracná) korekce od lubos1961 nebo nové foto téhož výkresu od Artaban001. Ale těchto zdrojů tady běhá asi víc, takže tahle práce snad ještě bude oceněná.
Bohužel mechanická konstrukce je poplatná výrobci a době vzniku. Hledání závady zdroje se mi komplikuje nutnpstí vyšroubovat desku R-Mp 01009 ze skříně, prodloužit pájené přívody a poté teprve měřit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#26 Příspěvek od EKKAR »

Artaban001 píše:Mám originál schémata a servisní manuál. Můžu to naskenovat znovu, nebo můžu zapůjčit k oskenování...
Klidně se toho můžu ujmout a udělat kompletní sken 300dpi do .bmp a ten vyčištěnej pověsit k dalšímu hraní si na nějaký úložiště ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Jestli k tomu dojde, vyčištěný sken ulož v PNG. Komprese bezeztrátová, u čárových předloh ušetří hodně místa na úložišti. A editovat se daá tento formát stejně, jako BMP.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Jo, to není problém. Konverze jednotlivejch stránek případně scelenejch skenů větších formátů je poměrně jednoduchá, free prográmky k tomu potřebný jsou uživatelsky přívětivý, není potřeba se kutimilovat od jejich používání ... největší problém je přesvědčit majitele, že půjčený předlohy vracím nejdřív jak jen je to možný - i když třeba tu asi 700-stránkovou knihu o elektronice od Žaluda jsem nakonec musel mít půjčenou víc jak dvojnásobnou dobu, než jsem původně odhadoval - její rastrovaný barevný obrázky dávaly v určitejch rozlišeních skenů naprosto šílený moaré, takže některý stránky jsem musel skenovat naněkolikrát a následně obrázky vystříhávat z jednoho skenu a vkopírovávat do jinýho, no prostě blbárna.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Jsem ochoten "dokumenty" zapůjčit k oskenování lepší technikou - Příručka není moje, ale mám k ní přístup.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#30 Příspěvek od Balt76 »

Tak jsem, pánové, kecal. V práci máme RSZ40D. Instrukční příručku jsem našel. Pokud by byl zájem, naučím se pracovat se skenerem v kanclu.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“