Elektrostatický náboj vzniklý chůzí

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#16 Příspěvek od Zmije »

Problém je ale v tom, jak rychle se ten náboj stačí obnovit, už parkrát se mi stalo, že sem chtěl zmáčnknout tlačítko, dostal sem ránu, ucukl rukou, znovu sem chtěl zmáčknout tlačítko a dostal sem druhou.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#17 Příspěvek od tornado6 »

Tie rany su len vyrovnavanie napeťoveho potencialu, teda myslím, ked je niečo nabité statickou elektrinou a ja som oproti tomu akože vybitý tak pri dotyku nastane preskok a vyrovnanie potencialu nabitia, bud sa ten predmet cez človeka vybije alebo zostanete vy nabitý a pri dotyku ineho predmetu sa to znovu opakuje. :roll:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#18 Příspěvek od Zmije »

tornado6 píše:Tie rany su len vyrovnavanie napeťoveho potencialu, teda myslím, ked je niečo nabité statickou elektrinou a ja som oproti tomu akože vybitý tak pri dotyku nastane preskok a vyrovnanie potencialu nabitia, bud sa ten predmet cez človeka vybije alebo zostanete vy nabitý a pri dotyku ineho predmetu sa to znovu opakuje. :roll:
No právě, takže nabitá vůči zemi je právě klávesnice od výtahu a ne já, tak to tím pádem není uzeměný.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

Zmije píše:
tornado6 píše:Tie rany su len vyrovnavanie napeťoveho potencialu, teda myslím, ked je niečo nabité statickou elektrinou a ja som oproti tomu akože vybitý tak pri dotyku nastane preskok a vyrovnanie potencialu nabitia, bud sa ten predmet cez človeka vybije alebo zostanete vy nabitý a pri dotyku ineho predmetu sa to znovu opakuje. :roll:
No právě, takže nabitá vůči zemi je právě klávesnice od výtahu a ne já, tak to tím pádem není uzeměný.
Kovová část ovládacího panelu výtahu nespojená s nulovým vodičem je závada a takový výtah by neprošel revizí, to se mi nezdá.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od eljaro »

technícký blud ten ty přeci nemužeš složit jako spotřebič ! nejsi vůbec ukostřen ! tvé podrážky bot jsou izolant ! ty by jsi sesice mohl nabíjet ale pochybuji že byjsi si tohl všiml ! připust to že ty jsi zdroj vn ty a tvé oblečení- tření- pohyb ! pokud toto neakceptuješ ? pak nevím o čem to vlastně je pokoušel jsi si změřit svuj vlastní potenciál ? mislím proti zemi či hromosvodu ? asi ne protože jinak by jsi ntvrdil že kovové části výtahu nejsou dostatečně pospojované se zemí a ty že jsi a proto dostáváš rány i na izolovoné podlaze v pátém patře(nebo jiném)

PS: omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#21 Příspěvek od Sendyx »

To vše je jenom hypotéza, celkem snadno se dá ověřit, jestli se nabíjí výtah nebo člověk, a jestli je tam nějaký plech free nebo přizemněn.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#22 Příspěvek od _luky_ »

taky se pochlubím:
Na jedné brigádě jsem uklízel na stavbě kanceláří T-mobile v Roztylech. Jsou tam poplechované podlahy a vysával jsem průmyslovým vysavačem 2 x 2kW. Měl kovový plášť a plastový kolečka. Po pár minutách běhu se to nabilo tak, že stačilo vzít tu kovovou trubku a proti podlaze to hodilo výboj přes 2cm. A to jsem si nejdřív myslel, že to probíjí...
Ještě jsem pracoval na IT oddělení a když jsem přešel po koberci v kanclu, tak jsem se nabil tak, že jsem se dokázal vybít i skrz klávesnici notebooku. Nic se nestalo, ale vyměnil jsem boty. Tím se to vyřešilo...
Ve škole se teď bojím chodit do knihovny. Je tam totiž uzemněná klika a já jsem snad vždycky nabitej....

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#23 Příspěvek od Zmije »

Mě je divné hlavně to, že dostanu dvě rány posobě, že bych se stačil nabít tak rychle se mi nezdá, udělal sem nanejvýš jeden krok, pak je možnost, že jsem se prvně nevybil uplně.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#24 Příspěvek od stephunk »

U šéfa v kancli je plávajúca podlaha. Pri vychádzaní od neho si vždy zabalím ruku do rukáva, ale iba vtedy ak mám určité topánky. Pretože ranu dostanem vždy, keď nosím práve tie. Keď sa mi to stalo prvýkrát, skoro som sa posral, pretože iskru bolo vidieť a mala cca 5cm. Na vzdialenosť 5m a poza pootvorené dvere to počuli aj kolegovia. Takmer som skončil na zemi.
Riešenie? Nešuchtať nohami, ale priamo našľapovať, prípadne vyzuť :thanks:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#25 Příspěvek od Zmije »

Nebo si ten náboj donést domů a pak draho prodat čezu jako ekologickou energii :D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jak to říct slušně - málo se potíte. Kdybyste byli trochu provlhlí a ne vypraní v PerVole, tak se náboj nevytvoří... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od forbidden »

Ja dostavam rany pravidelne, kdyz vylizam z auta. Jakmile sahnu na ram dveri pri zavirani, hned ji dostanu. Moc nezalezi na obleceni, vetsinou nosim bavlneny veci. Nechapu jak pri jizde autem my telo nabere el. naboj.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#28 Příspěvek od Cust »

to se spíš nabíjí karoserie třením o vzduch....

já rány nedostávám téměř vůbec, ale na druhou stranu můžu detekovat napětí 24V jen dotykem ruky

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Nabijes sa pri vystupovani z auta.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od forbidden »

To jako trenim zadku o sedadlo? To bych spis veril, ze se karoserie prese mne uzemni a ja to schytam.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“