Charakteristiky jističů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Na elektrokotel není potřeba pomalý jistič, charakteristika B naprosto vyhoví.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

milavla píše: A řešili byste v případě jističů značku/výrobce nebo je to jedno?
Je to celkem jedno, ale určitě bych se podle výrobce a typu podíval na to, jak to funguje. Někde je sice automatika na to, aby se výkon na tělesech pomalu přepínal podle potřeby, ale ne všichni mají stejnou možnost nastavení omezení podle tvých potřeb. Ale bez nějakých potřebných parametrů jako výkon, zapínání na HDO atd. to je jen hádání. To víš jen ty, co potřebuješ.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#18 Příspěvek od milavla »

Děkuji za informace a jak rychlý/pomalý jistič zvolit v případě elektrického sporáku se sklokeramickou varnou deskou?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#19 Příspěvek od jenicek »

Tohle všechno jsou běžný domácí spotřebiče a jsou uzpůsobeny pro běžné bytové rozvody, takže v 99,9% případů vyhoví charakteristika jističe typu "B" (od slova Běžný nebo Bytový nebo Blbuvzdorný) :lol: :lol: :lol:

Až si budeš pořizovat do obejváku velkej soustruh nebo distribuční transformátor tak napiš, poradíme jakej typ jističe je potřeba. :wink:

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#20 Příspěvek od milavla »

No udělal jsem si ze dvou traf z mikrovlnky bodovačku na baterky a to mi ten béčkový 16A jistič sem tam shodilo:-)

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#21 Příspěvek od Valdano »

milavla píše:No udělal jsem si ze dvou traf z mikrovlnky bodovačku na baterky a to mi ten béčkový 16A jistič sem tam shodilo:-)
Pokud ta mikrovlna ještě byla funkční bez závad tak vám předpokládám béčkový 16A jistič nevyhazovala. Pokud jste z ní použil trafa, která nyní při tom bodování pracují s nárazy proudu, které ta mikrovlnka nikdy negenerovala tak jste z původního běžného domácího spotřebiče vytvořil atypický spotřebič, pro který už je potřeba zvážit použití jiného jističe.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#22 Příspěvek od p32 »

Asi je nejvyšší čas napsat, jak dlouho už tam ten jistič je. I dvě spojená trafa nebudou horší než jedna rychlovarná konvice, takže bych to vyzkoušel napřed i na jiném jističi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Pri bodovani pracuje trafo do skratu, takze padanie istica je pochopitelne.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#24 Příspěvek od p32 »

No, mně to prostě nedělá.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#25 Příspěvek od milavla »

p32: S tou bodovačku jsem dělal nahoře v patře a tam je zrovna nová elektrika cca 15 let, ale nějakou dobu tam nikdo nebydlel. Zato zbytek jsou sice měděné dráty, ale jističe ještě se starým značením bez DIN lišty přišroubované k plechu.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#26 Příspěvek od ransom »

Pokud B16 padal jen občas, pak pomůže výměna za C10.
Předpoklad je nejběžnější hlavní jistič, který bývá B25. Za ním může být s ohledem na selektrivitu buď až 20A s charakteristikou B, nebo 10A s charakteristikou C.
Zdá se to málo, ale není. 10A je pořád nějakých 2300VA. Ale hlavně B16 vypadává okamžitě při 80A, zatímco C10 při 100A. Což může být rozdíl mezi občasným vypadnutím a nikdy nevypadnutím při nárazu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“