sound pomocí PWM

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pitrssimi
Příspěvky: 8
Registrován: 22 čer 2009, 02:00

#16 Příspěvek od pitrssimi »

Díky moc za odpověď.
Rekonstrukce signálu,rekonstrukční filtr, vzorkovací frekvence - to mi je všechno jasný. Neumím si to ale spojit s tou PWMkou.
Nechytám závislosti mezi rekonstrukčním filtrem a PWM signálem.
Zkusím se nad tím ještě zamyslet.
Díky

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

pitrssimi píše:Díky moc za odpověď.
Rekonstrukce signálu,rekonstrukční filtr, vzorkovací frekvence - to mi je všechno jasný. Neumím si to ale spojit s tou PWMkou.
Nechytám závislosti mezi rekonstrukčním filtrem a PWM signálem.
Zkusím se nad tím ještě zamyslet.
Díky
Když je ti to tak jasný, tak proč tam jako rekonstrukční filtr dáváš RC článek, když by tam měl být správně filtr 6-8 řádu?

Uživatelský avatar
pitrssimi
Příspěvky: 8
Registrován: 22 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od pitrssimi »

Říkal jsem, že mi není jasný spojení rekonstrukce toho signálu pomocí PWM. Kdybych mohl D/A převodník, tak vím přesně, co musím dělat, že se musím dát pozor na překrytí frekvenčních pásem, když pracuju s vzorkovaným signálem, atd. Jenže namísto toho abych každých 125us jednoduše změnil hodnotu napětí, tak toto napětí musím generovat pomocí PWM a to už moc nechápu, jak to funguje.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

pitrssimi píše:Říkal jsem, že mi není jasný spojení rekonstrukce toho signálu pomocí PWM. Kdybych mohl D/A převodník, tak vím přesně, co musím dělat, že se musím dát pozor na překrytí frekvenčních pásem, když pracuju s vzorkovaným signálem, atd. Jenže namísto toho abych každých 125us jednoduše změnil hodnotu napětí, tak toto napětí musím generovat pomocí PWM a to už moc nechápu, jak to funguje.
Chceš snad říci, že kdybys tam měl D/A převodník, že by ti ten RC článek stačil?

Uživatelský avatar
pitrssimi
Příspěvky: 8
Registrován: 22 čer 2009, 02:00

#20 Příspěvek od pitrssimi »

Moc dobře vím, že teoreticky ne, ale i s RC člankem za DA převodníkem jsem měl dobrý výsledky. Každopádně to není ale důvod, proč jsem zakládal tohle vlákno. Chtěl jsem přijít na to jakej je rozdíl v použití DA převodníku a PWM....

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »


Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#22 Příspěvek od Andrea »

Hezčí by byla frekvenční charakteristika toho pulsně-šířkově modulovaného signálu. Z ní by bylo jasně vidět, co je třeba odfiltrovat a jaké jsou tudíž nároky na filtr. Pokud je frekvence PWM 220kHz a moduluje se 22kHz (jak je to popsané v té ukázce), tak většina rušivých signálů vzniklých modulací padá mimo slyšitelné pásmo a filtr tak není akutně potřeba (je ale slyšet aliasing vzniklý samotným převodem 22kHz). Pokud je ale frekvence PWM 32kHz a moduluje se 8kHz, tak toho do slyšitelné oblasti padne docela dost. Proto jsem radila převzorkovat na 32kHz a použít PWM (alespoň) 64kHz.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Crifodo »

pitrssimi, máš nějaký důvod proč použít neohrabanou metodu jednobitového zvuku s pwm? Řešíš to z hlediska potřeby těch digitalizovaných výkřiků (povelů), nebo pro potěšení že to dokážeš předem určenou metodou realizovat, nebo je ještě jiný důvod.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

Crifodo píše:pitrssimi, máš nějaký důvod proč použít neohrabanou metodu jednobitového zvuku s pwm?
Kolika bitový převodník máš v CD/DVD přehrávači? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“