záhada transilov v H-moste s N-FETmi - vyriešené :-)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#16 Příspěvek od Zmije »

Zkusil bych dát rychlou diodu anodou na G a katodou na D, mám trochu podezření, že těch 600V na C se přes transil dostane na G.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#17 Příspěvek od Zmije »

Andrea píše: Nepomotalo se ti to nějak? Tady se řeší kapacitní zátěž na výstupu H-můstku nikoliv na jeho vstupu, tak proč do toho motáš filtr na vstupu PC zdroje?
Mám takové tušení, že se dotyčný snaží zbastlit něco na způsob měníče 12V/230 bez klasického trafa, tedy udělá si nejdříve spínaný zdroj 12V/300V a potom na něj dá Hmost, který mu z toho udělá 50Hz "hranatý (modifikovaný) sinus"

Stan3

#18 Příspěvek od Stan3 »

Zmije píše:
Andrea píše: Nepomotalo se ti to nìjak? Tady se øeší kapacitní zátìž na výstupu H-mùstku nikoliv na jeho vstupu, tak proè do toho motáš filtr na vstupu PC zdroje?
Mám takové tušení, že se dotyèný snaží zbastlit nìco na zpùsob mìníèe 12V/230 bez klasického trafa, tedy udìlá si nejdøíve spínaný zdroj 12V/300V a potom na nìj dá Hmost, který mu z toho udìlá 50Hz "hranatý (modifikovaný) sinus"
Tak jsem to taky z prvního dotazu pochopil, jelikož ten H-mùstek pracuje na 50Hz. Takže na je ho výstupu bude prùbìh "obdélník s mezerou".

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

No já naopak nepochopila, co s tím má společného ten filtr v PC zdroji :oops:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

Zmije píše:Zkusil bych dát rychlou diodu anodou na G a katodou na D.
To je cesta k upečení těch tranzistorů.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#21 Příspěvek od PeteBurns »

:wink: Tak tak, menič je konečne hotový, ale práve tie transily mi narobili zbytočné vrásky, všetko malo byť na stopro odladené a otestované, no v tom testovacom zapojení tam transily okolo FETov vôbec neboli, tak som to všetko prácne natrepal do krabičky a potom ma išlo poraziť, ked to začalo tak blbnúť, všetko som to musel znova rozobrať a zisťovať, prečo to nejde tak ako predtým, až som došiel na tie Gčkové transily :evil: Menič na moje prekvapenie dodal výkon až 2kW, takže som bol milo prekvapený :D Finta bola v tom, že som to testoval vždy na odporovej záťaži, tam to nerobilo problémy ani s tými transilmi...
Stan3 - v medzere medzi pulzami nie sú všetky FETy zavreté, taký stav nastať prakticky nemôže, v princípe v medzere sú otvorené oba spodné FETy, ktoré vlasne skratovávajú záťaž, pri kladnej polvlne zavrie dajme tomu ľavý spodný a otvorí ľavý horný, takže vlastne na chvíľočku sú počas dead-time oba ľavé FETy zavreté, ale pravý spodný ostáva otvorený.
Andrea prosím ťa nemáš v zozname nejakú stránku ohľadom tej teórie so spínaním FETov a tej náhradnej schéme? Ak by niekto vedel o niečom podobnom ako napríklad walter-schmidt ohľadom spínaných trafáčikov a cievok, to by bolo super :wink:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#22 Příspěvek od PeteBurns »

Andrea píše:No já naopak nepochopila, co s tím má společného ten filtr v PC zdroji :oops:
Ten filter je vlastne záťaž, kedže je zapojený priamo na výstup mostu, problém bude v tom tvare, pretože nie je sínusový...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Andrea »

http://focus.ti.com/lit/ml/slup169/slup169.pdf
Ale nesmíš všemu věřit i experti z TI občas píšou blbosti.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#24 Příspěvek od Andrea »

PeteBurns píše:
Andrea píše:No já naopak nepochopila, co s tím má společného ten filtr v PC zdroji :oops:
Ten filter je vlastne záťaž, kedže je zapojený priamo na výstup mostu, problém bude v tom tvare, pretože nie je sínusový...
A co tam má ten filtr (kondenzátor) filtrovat? To by asi chtělo LC filtr ne?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#25 Příspěvek od PeteBurns »

Ved áno, logicky by mal na vstupe v PC zdroji byť LC filter, niekedy tam ale bývajú namiesto indukčností iba drôtové prepojky, kondíky tam ale sú 8O V tom mojom PC zdroji neviem, ale blblo to aj na iných záťažiach, nielen PC zdroji, blblo to proste vždy, ako to nebola odporová alebo indukčná záťaž alebo naprázdno, tam to bolo bez problémov, takže nejako to musí súvisieť s tými prúdovými rázmi spôsobených prudkým skokom napätia z 0 na 300V na kapacitnej záťaži, ináč si to neviem vysvetliť, ale tú príčinu zatiaľ nechápem ani náhodou, nejako to musí súvisieť s tým ovplyvňovaním pri spínaní FETov...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od piitr »

Andrea píše:http://focus.ti.com/lit/ml/slup169/slup169.pdf
Ale nesmíš všemu věřit i experti z TI občas píšou blbosti.
Tak se dám poddat. Nějak jsem tam nic neobjevil. Čím to teda je?

Jediné, co mě napadlo, že kapacita toho transilu a ořezání případných překmitů přece jen o trošku zpomalí spínání, které je už tak na hranici parametrů. Čímž by to mohlo dřív shořet. Ale zdaleka to nevysvětluje, že ty trasily ten průběh úplně zmrší. To by byl zmršenej i bez nich.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#27 Příspěvek od Andrea »

piitr píše:
Andrea píše:http://focus.ti.com/lit/ml/slup169/slup169.pdf
Ale nesmíš všemu věřit i experti z TI občas píšou blbosti.
Tak se dám poddat. Nějak jsem tam nic neobjevil. Čím to teda je?
Nikde jsem netvrdila, že v tom článku je vysvětlení, proč to blbne, jen jsou tam náhradní schémata MOSFETů, po kterých se Pete sháněl.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od piitr »

Andrea píše:Nikde jsem netvrdila, že v tom článku je vysvětlení, proč to blbne, jen jsou tam náhradní schémata MOSFETů, po kterých se Pete sháněl.
Aha. Já myslel, že nás jen tak napínáš.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#29 Příspěvek od Zmije »

Měřil si průběh napětí (oscilogram) na tom transilu?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#30 Příspěvek od PeteBurns »

Áno, práve meraním priebehov bolo vidno, že ak to začalo prskať, tak všetky priebehy sa pomenili, na výstupe neboli obdlžniky s medzerou, ale jednu medzeru začalo vynechávať, druhú skrátilo, ale práve na tých spodných Gčkach bolo najviac vidno že tam asi bude príčina, na osciloskope nebol iba obdlžnik, ale to prskanie tam bolo vidno na začiatku obrazovky ako keby tam boli napäťové prierazy, ale nedalo sa to zasynchronizovať takže bolo vidno iba akoby vytrhávalo impulz a vznikala krivka s podstatne vyšším napätím ako amplitúda budiaceho priebehu, asi to má voľačo spoločné s tou parazitnou kapacitou Cgd, možno cez ňu pri zatváraní FETu, pri prudkom náraste napätia DS z nuly na 300V, to napätie ovplyvní napätie na Gčku, len stále neviem nijako pochopiť, prečo to bez transilu ide správne, logicky by to mohlo bez neho prerážať, on by mal predsa obmedziť Ugs aby neprerazilo izolačnú vrstvu Gčka :? Teraz ešte riešim ako čo najviac zoptimalizovať výstupný priebeh aby mohla na menič bežať klimatizácia, kompresor má veľký odber a dá sa tam meniť veľkosť amplitúdy, šírka impulzu aj frekvencia, musím pozisťovať aký vplyv na chod asynchrónneho motora bude mať zmena niektorej hodnoty, už som zmenou frekvencie zistil, že ak sa zvýši, tak to bzučanie podstatne stíchne, ale sa trochu zvýši odber, no a pretože to nie je sínusovka, tak bude treba nájsť čo najlepší pomer medzi veľkosťou amplitúdy a šírky impulzu, pri zachovaní zhruba tých 230Vef na záťaži, po všetkých týchto ťažkostiach už nejako nemám chuť začať vyvíjať ten sínusový menič, tam bude problémov oveľa viac :(

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“