Špatný kuprextit ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#16 Příspěvek od michal459 »

Ale jak jsem posílal tu fotku již vyleptané nazelenalé destičky,vypadal kuprextit v pořádku.

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#17 Příspěvek od michal459 »

Nechápu,že se mi taví i destičky,které nejsou úplně hnědé,ale jsou takové šedozelené.Celkem se tu rozpoutala dobrá diskuze.Ještě jednou děkuji za vaše ohlasy.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#18 Příspěvek od Andrea »

michal459 píše:Nechápu,že se mi taví i destičky,které nejsou úplně hnědé,ale jsou takové šedozelené.Celkem se tu rozpoutala dobrá diskuze.Ještě jednou děkuji za vaše ohlasy.
Vezmi bílý kancelářský papír a přejeď po něm hrotem té pájky. Pokud bude papír jen pomalu hnědnout (po několika sekundách s hrotem na jednom místě) a nebude čoudit, je teplota OK (kolem 300°C) a problém je v materiálu desky. Pokud po dotyku hrotu začne papír okamžitě černat a kouřit, máš příliš vysokou teplotu pájky (ke 400°C a víc) a proto ta měď z desky slézá. Papír drž při pokusu ve vzduchu, aby se neochlazoval o podložku a hlavně bacha na požár. :wink:

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#19 Příspěvek od michal459 »

Když přiložím rozehřátou pájku do jednoho bodu na papír,po pár vtěřinách začne páječka projíždět papírem a papír začne trochu kouřit a má takovou černo-hnědou barvu.Ale jak říkám až po pár vtěřinách.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#20 Příspěvek od Andrea »

michal459 píše:Když přiložím rozehřátou pájku do jednoho bodu na papír,po pár vtěřinách začne páječka projíždět papírem a papír začne trochu kouřit a má takovou černo-hnědou barvu.Ale jak říkám až po pár vtěřinách.
Tak to vypadá 300-320°C, to je teplota, kterou normální kuprextit vydrží. Asi máš místo kuprextitu čokoládu, zkus ochutnat, jestli není oříšková :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od ZdenekHQ »

Možná by sis měl u toho hrotu vypnout příklep a opravit si displej na mikropájce. Ta teplota, co to ukazuje, není 300° , ale 3000°.

Já propálím papír bodově hrotem za 10sec.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#22 Příspěvek od michal459 »

já mám klasickou bodovou pájku,bez regulace,prostě pájecí pero.Nemůže to být třeba tím,že jsem nechal desku příliš dlouho v FECl3 a pak se to tím podleptalo a měď tam držela jen silou ,,vůle´´?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Uz tolko nevymyslaj a odnes to naspat do zberneho dvora...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

michal459 píše:Zajímavé je,že když přiložím páječku k destičce,kterou mám vyrobenou,ale pochází z mtaeriálu ze školy,ta se tolik netaví,přitom vypadá úplně stejně.
Tzn., že se "taví" taky - jen ne tolik !! :roll:

Chyba je v páječce a hlavně v tom kdo ji drží - určitě ten materiál přehříváš. Napřed se na starším materiálu nauč pájet.
A kdybys měl možnost použít reg. autotrafo (třeba si je vypůjč), zkus zapojit páječku přes něj a odzkoušej si optimální teplotu.
Dle fotek to vypadá na "normální" kuprextit.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#25 Příspěvek od michal459 »

Mně ,ale udělali to samé obě páječky.A přitom tou jednou jsem u ždřív pájel jednoduchý blikač na DPS,a nic mi netavila ? Víc nemám co bych k tomu dodal.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#26 Příspěvek od bu2520 »

ještě bych zkusil na desce s kterou jsi nic nedělal na hraně pomocí třeba nože zkusit jak tam ta měď drží, tím bude jasné jestli je t oproblém při výrobě desky , nebo deska sama o sobě na vyhození, jinak sama teplota páječky není vůbec tragická když je vyšší jen se hlídá cvikem aby se nepřepálil cín. Podle mě je lepší pájet kratší dobu vyšší teplotou, než to dobu ohřívat, než se cín pořádně sleje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Zkusil bych jinou páječku a taky jiný "cín" - tohle tady ještě nikdo nezmínil, co když je to způsobené nějakou ROHS sra.čkou, která vyžaduje teplotu tavení přes 300°C ? Starý "kuprák" značky GUMON nebýval nic moc, taky se mi stávalo, že když jsem ho déle "žhavil" trafopáječkou (mizerně očištěný spoj nebo zoxidovaný vývod součástky) , plošky se smekly a poodjely stranou - a to jsem pájel normálním PbSn "cínem"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#28 Příspěvek od PCmaniac99 »

ja kupuju suprextit u nas v NEDISU A4 za 70Kc je to takovej ten zelenej az zluto bilej jak kdy a sem s ní spokojenej.... vydží i při delším pájení i když už se mi taky povedlo teplem kousek odlepit... ale vrstvicka cinu ten kouske odlepene medi zpevnila a spoj funguje pořád....

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od drabek06 »

PCmaniac99 píše:ja kupuju suprextit u nas v NEDISU A4 za 70Kc je to takovej ten zelenej az zluto bilej jak kdy a sem s ní spokojenej.... vydží i při delším pájení i když už se mi taky povedlo teplem kousek odlepit... ale vrstvicka cinu ten kouske odlepene medi zpevnila a spoj funguje pořád....
Myslíš v Nedisu v Trutnově ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#30 Příspěvek od Hill »

Proč ne? V nabídce stále ještě je: http://obchod.nedis.cz/signys/signys?ac ... 2000126283

Odpovědět

Zpět na „Poradna“